Знайомство з постійними посиланнями в WordPress

285

Від автора: власники сайтів зазвичай зацікавлені в тому, щоб читачі ділилися їх контентом або на своїх сайтах, або в соціальних мережах. Для цього читачам потрібна посилання.

Що таке постійне посилання в WordPress?

Постійне посилання або permanent link веде на певну сторінку або посаду на сайті. Коли ви посилаєте комусь таке посилання, ви очікуєте, що вона не зміниться і буде постійною.

WP генерує такі посилання для кожного поста і сторінки, які можна редагувати.

WP використовує постійні посилання декількох типів. У цій статті я познайомлю вас з постійними засланнями, і ви самі зможете вибрати найкращий для вас тип.

Страшні стандартні постійні посилання

У всякого створеного посту і сторінки є свій унікальний ідентифікатор, званий ID. Це число, яке дозволяє унікально ідентифікувати ваші пости і сторінки, таким чином, воно ідеально підходить під систему постійних посилань за замовчуванням. Її і використовує WP.

Припустимо, ви створили посаду з ID 308. Тоді постійне посилання на нього буде http://example.com/?p=308. За визначенням ID унікальний, тому WP точно знає, який пост потрібно витягнути. Для цього він розбирає URL і використовує значення ключа p.

Це проста система з великою перевагою: вона працює на будь-якому сервері, тобто його може використовувати будь-який. Однак такі постійні посилання некрасиві і з ним не можна розпізнати пост. Тому існують гарні постійні посилання.

Активація красивих постійних посилань у WordPress

Красиві постійні посилання (або доброзичливі до пошукачів ДО и) зазвичай складаються з кількох слів. Адреса може складатися з слів заголовку поста, на який він веде. Наприклад, http://example.com/my-blog-post. Таким чином можна заздалегідь з’ясувати, який контент нас очікує на сторінці або в пості. Крім того, такі посилання читаються пошукачами, що в свою чергу може вплинути на рейтинг в пошуковій видачі.

Вибір структури постійних посилань

Для активації красивих посилань перейдіть до панелі адміністратора WP в меню Settings > Permalinks. Перед вами буде кілька опцій, серед яких можна вибрати структуру постійних посилань.

Страшні постійні посилання встановлені за промовчанням за допомогою параметра p. Серед інших варіантів є красиві посилання, де в прикладах можна подивитися, яка інформація використовується. Якщо вам не сподобалися стандартні опції WP, ви можете вибрати власну структуру з допомогою останньої опції «Custom Structure».

У цю структуру можна додавати будь-який текст (тільки URL-friendly символи!). Деякі теги дозволяють включати таку інформацію, як рік поста або його заголовок. Такі теги називаються структурними тегами. Цей термін описує змінні, використовувані в постійних посиланнях. Не плутайте зі стандартними тегів WP для розмежування контенту.

У своїй структурі можна задати дату і час посту. Рік можна вказати за допомогою %year%. Місяць %monthnum%, день — %day%. Час вказується %hour%, %minute% і %second%.

Теги %category% і %author% дозволяють додати ще більше інформації, зокрема про категорії та автора. Якщо багато категорій, %category% візьме тільки першу в алфавітному порядку.

І нарешті, ми дісталися двом важливим тегам %post_id% і %postname%, які відповідають за ID посту і заголовок відповідно. Зверніть увагу, що %postname% не включає точний заголовок поста. Це просто описова частина адресного рядка з URL-friendly символами, що представляє заголовок.

Якщо ви обираєте свою структуру, вам необхідно використовувати %post_id% або %postname%, або обидва. Без цих тегів ви не зможете забезпечити повну унікальність посилання.

Візьмемо абсурдно довгий приклад. Для додавання дати, часу і автора посту необхідно використовувати наступну структуру: /%year%/%monthnum%/%day%/%hour%:%minute%:%second%/%postname%/written by-%author%

Ми отримаємо приблизно наступний URL: http://example.com/2016/08/02/08:06:22/hello-world/written-by-jeremy

Категорії та теги

Красиві посилання можна використовувати не тільки для постів. Насправді їх зручно використовувати для категорій, тегів і архівних сторінок. Якщо вибрати будь-який варіант крім «страшних постійних посилань», WP автоматично активує красиві посилання для цих сторінок.

Тоді замість http://example.com/?cat=1 для категорій ви отримаєте http://example.com/category/uncategorized/. У тегів описова частина отримає префікс /tag/. Для архівних сторінок ви отримаєте віртуальні каталоги типу http://example.com/2016/08/. Префікс для категорій і тегів можна поставити свій, для цього необхідно заповнити поля в секції «Optional».

Редагування файлу .htaccess

Красиві посилання для роботи використовують файл .htaccess. Цей файл повинен знаходитися в корені установки WP. Він перенаправляє всі запити відвідувачів на файл index.php, де вони парсятся, після чого відображається правильна сторінка.

Якщо WP може редагувати цей файл, то для активації красивих постійних посилань необхідно всього лише натиснути кнопку «Зберегти зміни» в меню Settings > Permalinks. Проте в деяких випадках (залежить від конфігурації хостингу) WP не може сам редагувати файл .htaccess, тому доведеться редагувати його самому.

Якщо WP не може сам змінити файл, ви побачите повідомлення внизу на сторінці постійних посилань, вказує, що необхідно відредагувати .htaccess. Якщо в корені WP установки немає цього файлу, створіть його і скопіюйте текст з повідомлення. Якщо файл є, вставити текст з повідомлення за допомогою текстового редактора.

Майже красиві посилання

Бувають випадки, коли не можна використовувати красиві посилання. Якщо у вас немає доступу до .htaccess, ви не зможете скористатися красивими посиланнями. Однак це не означає, що потрібно використовувати страшні посилання.

В WP є перехідний варіант: «майже красиві посилання». У таких посиланнях є префікс /index.php/. У всьому іншому ці посилання нічим не відрізняються від просто красивих. Ті ж самі опції і теги. Наприклад, щоб використовувати наш приклад зверху (з дуже великою посиланням) з майже красивими посиланнями, необхідно заповнити поле «Custom Structure» наступним чином: /index.php/%year%/%monthnum%/%day%/%hour%:%minute%:%second%/%postname%/written by-%author%

Отримаємо наступний URL: http://example.com/index.php/2016/08/02/08:06:22/hello-world/written-by-jeremy

І не потрібний файл .htaccess.

Якщо активовані майже красиві постійні посилання, категорії, теги та архівні сторінки також отримають майже красиві URL. Структура буде така ж, як у красивих посилань, тільки з префіксом /index.php/.

Редагування описовій частині посту

Якщо в структурі постійних посилань ви використовуєте %postname%, то ДО и можна кастомизировать ще більше. Можна редагувати описову частину поста, генеровану WP.

За замовчуванням WP конвертує заголовок, щоб у ньому залишилися тільки URL-friendly символи. Наприклад, пропуски заміняються на тире, спеціальні символи також конвертуються або просто видаляються: ‘é’ буде ‘e’, ‘à’ перетвориться в ‘a’, а символи ‘?’ і ‘!’ будуть видалені.

WP не видаляє маленькі слова типу «the» і «for», які також називають стоп словами. Ці слова не несуть особливого сенсу в URL, і, може бути, ви захочете їх видалити. Це можна зробити, але тільки в кожному пості окремо.

У деяких SEO плагінах стоп слова автоматично видаляються. Так що, можливо, у вас вже є цей функціонал. Amit Diwan написав чудову статтю з оглядом популярних SEO плагінів.

Нижче показано поле редагування заголовка посту, під яким показана згенерована посилання. Поряд з нею розташована кнопка «Edit», з допомогою якої можна редагувати посилання на пост.

Після внесення змін в описову частину натисніть «Ок». WP перевірить новий URL на валідність. Якщо вбити «Hello World!», то вийде «hello-world», наприклад.

Знакомство с постоянными ссылками в WordPress

Висновок

Красиві і майже постійні посилання зручно використовувати для створення читаних і SEO friendly url’ов. У них може зберігатися корисна інформація, наприклад, дата поста або його заголовок. Посилання такого типу мають дуже гнучку настройку, можна підібрати будь-яку структуру під свій сайт.

Не поспішайте з вибором структури. Наприклад, якщо поміняти структуру посилань постів, старі URL будуть вести на сторінку 404, з-за чого доведеться робити редирект з усіх таких посилань. Пошукові сервери не люблять, коли змінюється структура посилань, як і люди, які залишають посилання на ваші пости на форумах, наприклад.