Юзабіліті в веб-дизайні, або як оцінити свій сайт з погляду користувача

237

Від автора: якщо ви вперше відвідуєте який-небудь сайт, то цю подію можна порівняти з подорожжю по незнайомій місцевості: тутешні жителі, природно, з легкістю в ній орієнтуються, але для вас наявність покажчиків або інших знаків життєво необхідно. І якими б красивими місцями та пам’ятками не ряснів новий для вас місто, загубитися в незнайомому місці — не найприємніше відчуття, особливо якщо ви приїхали сюди з певною метою, а огляд архітектурних пам’яток поки не входить у ваші плани.

З сайтом справа йде приблизно так само: ви відвідуєте з метою придбати якийсь товар, але з-за незручною навігації витрачаєте на покупку набагато більше часу. А якби ви знали структуру сайту, то могли б зробити це протягом однієї хвилини. Ось чому зручність використання сайту або юзабіліті веб-дизайні — одна з основних завдань кожного веб-дизайнера.

Як подивитися на сайт очима стороннього відвідувача?

Напевно, кожен стикався з проблемою пошуку потрібної інформації або придбання з веб-сайту певної продукції. А будь навігація інтернет-магазину більш легкою для сприйняття і інтуїтивно зрозумілою, можна було б уникнути подібних труднощів.

Всі ми знаємо, що кращий сервіс — це той сервіс, який непомітний, і у сфері послуг-це одне з основних правил. Але про все по порядку.

Навіть якщо ви ще не маестро юзабіліті в веб-дизайні, і лише нещодавно почали непростий шлях веб-дизайнера, ви все одно з часом усвідомлюєте, що сайт для відвідувачів, в першу чергу, повинен бути зручним і функціональним, а не просто красивим.

А якщо ви мали честь поспілкуватися з іншими веб-дизайнерами, то вже переконалися в тому, що поняття краси завжди суб’єктивно, так як у різних людей майже завжди різні смаки.

Навряд чи кому-небудь сподобається сайт, на якому для пошуку потрібної інформації потрібно перейти по безлічі посилань і чи не вивчити структуру меню. Швидше за все, вам буде простіше знайти інформацію в інших джерелах. Тому поєднувати дизайн і юзабіліті повинен вміти кожен претендент на почесне звання веб-дизайнера.

Але не все так просто. Виявляється, сприйняття юзабіліті теж може бути суб’єктивним, адже там, де творцеві сайту здається простим і зрозумілим, сторонньому користувачеві може здатися заплутаним і нелогічним. Давайте нарешті підійдемо до суті і розглянемо, які фактори впливають на сприйняття ресурсу сторонніми користувачами, а також з’ясуємо, як грамотно поєднувати юзабіліті і дизайн.

Які чинники впливають на сприйняття сайту?

1. Швидкість завантаження веб-сторінок.

Нам добре відомо, що інформація являє собою цінність, особливо, якщо знати де, коли і як її застосувати. Це цінний товар, тому відчувати певні труднощі при спробах отримати потрібну інформацію — це цілком нормальне явище.

Але нам невимовно пощастило: ми живемо у вік, який називають інформаційним, і вже звикли до того, що в будь-який момент можемо отримати потрібні нам знання з Великого і Могутнього Інтернету за секунди. Але якщо ваш сайт завантажується більше п’яти-семи секунд, то, швидше за все, користувачі воліють піти на інший сайт. Тому для оптимізації веб-сторінок слід приділити особливу увагу.

2. Відповідність тематики та оформлення.

З красивою керамічної чашки, виконаної в східному стилі, китайський чай буде смачніше, ніж зі звичайного склянки, чи не правда? Неправда. Смакові якості чаю будуть однакові, але нам хочеться, щоб форма відповідала змісту. Якщо пити китайський чай з відповідного посуду, то наше сприйняття чаю стане більш цілісним.

У веб-дизайні діє той же принцип: потрапляючи на ваш сайт, гостю треба розуміти з першого ж погляду, про що цей ресурс, що він продає або якого роду послуги надає. Ніщо не скаже про це більш красномовно, ніж логотип, background і стиль, в якому виконаний дизайн.

3. Візуальна подача вмісту.

Чому в газетах текст розділений на стовпці? Для того, щоб читачеві було легше сприйняти інформацію, адже довгий текст, надрукований в один рядок, прочитати, а головне, сприйняти дещо складніше. Формат веб-сторінок відрізняється від газетного, але перед нами стоїть завдання донести до користувача певну інформацію і зробити це найбільш зручним для нього способом (ви ж майбутній професіонал!)

Для цього не потрібно наслідувати газетним оформлення тексту (хоча, в деяких випадках, це може бути доречним), але надати гостю вашого ресурсу певні «зачіпки» — вкрай необхідно.

Подбайте про те, щоб гостю, мандрівному поглядом по тексту вашого сайту, було, за що «зачепитися» і від чого «відштовхнутися», щоб продовжити свою подорож. Для цього потрібно звернути особливу увагу на розділи, підзаголовки, а також розмір, колір і шрифт тексту.

4. Адаптивність.

Не так давно для того, щоб скористатися інтернетом, нам потрібен був комп’ютер, підключений до модему. Але сьогодні до наших послуг смартфони і планшети, які дозволяють нам бути онлайн практично скрізь. Тому перед веб-дизайнерами постало завдання адаптивності. Якщо ваш сайт буде адаптований під мобільні пристрої, то його аудиторія збільшиться приблизно на 50%.

5. Навігація.

Від того, наскільки сайт буде корисний користувачам, безпосередньо залежить те, наскільки цей сайт буде корисний вам. А інтернет-магазинів це особливо стосується. Ми вже знаємо, що для людей XXI століття дуже важливо знаходити потрібну інформацію максимально швидко, тому пам’ятайте правило трьох кліків. Подбайте про те, щоб відвідувач сайту знайшов, те, що шукає не більш, ніж за три кліка.

Для цього необхідно розробити зручне і зрозуміле меню, зробити можливим сортування товарів або послуг на сайті, використання фільтрів і так далі. Пам’ятайте, що той, хто ясно мислить — ясно викладає, тому зробіть сайт максимально зрозумілим для гостей, не використовуючи нічого зайвого.

Вся суть

Тепер ми знаємо, що дизайн і юзабіліті повинні гармонійно співіснувати, адже ресурс, який незручний у використанні, повністю втрачає своє практичне призначення — а сайт, де немає гідного оформлення, подібний генералу без мундира і тому його (сайту) сприйняття стає прісним.

Експериментуйте, пробуйте різні варіанти, тестуйте і вдосконалюйте ваш сайт, адже від цього залежить ступінь вашого успіху в якості веб-дизайнера. А для того, щоб ця інформація стала для вас максимально корисною, скористайтесь платними (або безкоштовними) відеоуроками, які, можливо, допоможуть вам стати справжнім професіоналом. Ще один спосіб зробити квантовий стрибок у кар’єрі веб-дизайнера — підписатися на оновлення нашого блогу. Всім творчих успіхів!