Як зробити зручну навігацію по сайту: юзабіліті для «чайників»

258

Від автора: привіт друзі, сьогодні я розповім вам про юзабіліті веб-ресурсів. В коментарях ви все частіше питаєте про те, що потрібно зробити, щоб ресурс став відвідуваним і ефективним, а також, які помилки в оформленні відлякують користувачів. Якщо ви втомилися плакати над своїм невдалим інтернет-проектом і вирішили діяти, то дана стаття — «те, що доктор прописав»! Я розповім про те, як зробити зручну навігацію по сайту, і яких помилок в юзабіліті потрібно уникати. Після прочитання статті ви поглянете на світ інакше — очима успішного і цілеспрямованої людини!

Как сделать удобную навигацию по сайту: юзабилити для «чайников»

Що значить «юзабіліті»?

Якщо ви працюєте в сфері інтернет-ресурсів, то маємо приблизно розуміти, що за «звір» такий, юзабіліті. Це слово в перекладі з англійської означає «зручність в застосуванні». Чим вище ступінь зручності ресурсу, тим вище його трафік і успішніше весь проект. Іншими словами, якщо ваш сайт незручний для відвідувачів, то вони не захочуть їм користуватися і, відповідно, не придбають послуги або товари, які ви пропонуєте.

Юзабіліті визначається двома факторами — змістом і формою ресурсу. Безсумнівно, контент проекту має велике значення для відвідувачів, але який у ньому сенс, якщо вони не зможуть розібратися, як дістатися до необхідної інформації.

Форма веб-ресурсу включає в себе зручну навігацію по сайту, наявність функціональних кнопок, гарне меню і, звичайно ж, постарайтеся зробити приємний і якісний веб-дизайн. Так що, якщо ви вирішили створити свій сайт, то вже подбайте про його юзабіліті під час розробки, а не після довгих років невдач. Особливу увагу рекомендую все ж приділити навігації по сайту.

Для чого потрібна ефективна навігація?

Давайте уявимо, що ви вирішили зробити навігацію по сайту самі, і вам необхідно забрати диск з відеоуроками з html на незнайомій станції метро. Ви тільки недавно переїхали в це місто і вперше опинилися в метро :) . Вам здається, що все заплутано і складно, адже одні лінії їдуть по колу, інші — в різні боки міста.

Врятувати ситуацію можуть тільки покажчики. Неважливо, куди вам потрібно дістатися, на всіх видних місцях в метрополітені розташовані покажчики, завдяки яким ви зможете легко зорієнтуватися на яку електричку вам потрібно сісти, і в якому напрямку. Приїхавши на станцію, ви підете з більш конкретним вказівниками, який до виходу на потрібну вулицю.

Зручність навігації полягає в тому, що і в реальному житті, і на сайті, ви можете не запам’ятовувати дорогу, а просто слідувати вказівниками і потрапляти в потрібне місце. Якщо «покажчики» на сайті побудовані правильно, то користувач зможе без будь-яких труднощів переміщатися по ресурсу і знаходити необхідний матеріал.

Как сделать удобную навигацию по сайту: юзабилити для «чайников»

Які види навігації вибрати?

Щоб зрозуміти, що ми можемо запропонувати відвідувачам, давайте розглянемо основні види навігації по сайту і виберемо, які з них нам підходять, а які ні.

Основна. Сюди відносяться розділи ресурсу і всі посилання, що ведуть на основну сторінку;

мовна — дозволяє користувачеві вибрати потрібну мову і вже на ньому переглядати веб-ресурс;

рекламна. До неї відносяться всі, розміщені на сайті, рекламні гіперпосилання;

глобальна — це посилання на сторінки, на які ви зможете потрапити з будь-якої частини інтернет-ресурсу. Наприклад, посилання на мобільну версію сайту або на головну сторінку;

тематична — допомагає в переміщенні по замітках і статтях однієї тематики, від розділу до розділу;

пересування в контенті. Це посилання, які беруть участь у внутрішній перелінковці;

довідкова навігація по сайту. Яскравий приклад — «хлібні крихти». Відвідувач завжди може спостерігати свій шлях від головної сторінки до тієї, на якій він зараз перебуває;

випадає — ресурс має випадають такі елементи, як форма замовлення або анкета.

Якщо ви власник великого веб-ресурсу, то вам необхідно використовувати розгорнуту навігацію, тобто впровадити всі перераховані вище види. У разі, коли інтернет-проект «скромний», то випадає і мовна вам, швидше за все, не знадобляться.

І не забудьте оформити 404 сторінку, на яку потрапляють відвідувачі вашого сайту у разі якщо потрапили за неіснуючою адресою. Дизайн 404 сторінки повинен бути витриманий в стилі вашого веб-ресурсу. Вона також обов’язково повинна містити всі необхідні навігаційні елементи, щоб не втратити відвідувачів, випадково забрели на неї.

Как сделать удобную навигацию по сайту: юзабилити для «чайников»

Зручне меню — запорука успіху!

Як людина з досвідом у розробці та просуванні веб-ресурсів, рекомендую відразу звертати увагу на зручність меню. Ось вам кілька порад, завдяки яким ви зможете розробити зрозуміле і зручне меню:

меню необхідно розміщувати у звичних місцях. Не варто намагатися винайти велосипед, адже користувачам набагато зручніше бачити кнопки на тих же місцях, що і на інших інтернет-ресурсах. Великою популярністю користується F-подібний шаблон — основні кнопки розташовуються зверху вниз і зліва направо;

кнопки повинні бути інтерактивними. Багато відвідувачів веб-ресурсів навіть не підозрюють, що який-небудь елемент клікабельний, тому намагайтеся відокремлювати меню від інших елементів сторінки, щоб користувач відразу розумів структуру сайту;

візуально виділяйте меню. Робіть на кнопках візуальний акцент, щоб відвідувачі могли з першого погляду зрозуміти, що це не просто текст;

для фону і тексту кнопок використовуйте контрастні кольори;

активний пункт меню повинен підсвічуватися. Зробіть так, щоб користувач міг у будь-який момент зорієнтуватися, де він перебуває. Тут вам на допомогу «хлібні крихти» або підсвічування (можете використовувати і те, і інше);

використовуйте зрозумілу мову. Навіть якщо ви створили свій ресурс виключно для професіоналів, не використовуйте складні терміни. Визначте, що люди найчастіше шукають в інтернеті, а потім проведіть адаптацію кнопок до контенту;

на великих ресурсах використовуйте багаторівневе меню з превью, щоб при наведенні курсору менюшки розкривалися;

групуйте схожі елементи. Розміщуйте по сусідству схожі категорії або товари;

використовуйте кнопки середнього розміру, щоб відвідувачі могли запросто кликати їх. Кнопки зобов’язані працювати навіть при відключенні графічних елементів — навігація по сайту не повинна від цього страждати. Ключові елементи можна продублювати в футері;

на довгих сторінках слід закріпити меню, щоб при прокрутці користувач міг перейти в будь-який пункт, не піднімаючись вгору і не здійснюючи зайві дії.

Навігація по сторінках сайту ні в якому разі не повинна пригнічувати користувача, тому не витрачайте час на винахід чогось неординарного. Щоб ваш ресурс був зручним і ефективним, а клієнти не тікали з нього стрімголов, досить просто відповідати очікуванням відвідувачів. Чим простіше буде ваш сайт, тим вище ймовірність його просування.

До нових зустрічей! Підписуйтесь на наш блог і діліться ссилочку з друзями!