Як стати Java програмістом і повязати своє життя з IT?

242

Від автора: на цій мові програмування працює приблизно 3 мільярда смартфонів, 125 мільйонів телевізорів і всі до єдиного Blu-Ray програвачі в світі. Ця мова регулярно займає призові місця в рейтингах розробників ПЗ і є самим затребуваним серед найбільших IT-компаній. Він є технічним феноменом і працює абсолютно на будь-якому пристрої, що відповідає його принципом «написав один раз — запускай скрізь» (WORA — «write once, run anywhere»). Хто здогадався, підніміть руки! Звичайно ж, це мова Java. І сьогодні я розкрию вам всі карти і розповім всю правду про те, як стати Java програмістом з нуля! Влаштовуйтеся зручніше!

Кілька фактів про Java

Щоб не втомлювати вас довгими теоретичними проповідями, я згрупував деякі відомості про Java в списочок, після прочитання якого ви отримаєте осяяння розуміння того, що це за мова така, і яка його роль у дикій природі програмуванні:

Java — це «модний» і багатоплатформовий мову програмування. Він працює на будь-якому пристрої з будь операційкою. На ньому написані всі Google Android-додатки. Ні в одній іншій мові ви не знайдете стільки інформації та навчальних матеріалів;

офіційна дата випуску мови — 23 травня 1995 р. Спочатку він задумувався для інтерактивного кабельного телебачення, але «не зрослося». Винахідником Java є компанія Sun Microsystems, яку в 2010 р. викупила Oracle;

багато плутають Java і JavaScript. Якщо ви хочете займатися front-end розробкою веб-сайти, веб-додатки), то вибирайте другий варіант. Java — це back-end, тобто розробка начинки додатків;

це об’єктно-орієнтована мова програмування, код якого виконується спеціальною віртуальною java-машиною (JVM). У США приблизно на 9 з 10 комп’ютерів встановлена ця сама JVM;

свою назву мову отримав від марки кави — ось чому на офіційній емблемі зображена надихаюча чашечка.

Ви все ще тут або побігли зробити собі чашку ароматної кави? :) Тоді продовжимо розмову про те, як стати Java програмістом.

Установка програмного середовища

Як не дивно, у деяких виникають проблеми вже на етапі установки програмного середовища Java. Для цього потрібно перейти на офіційний сайт компанії-розробника — Oracle. Посилання на актуальну версію ви побачите в самому верху сайту. Вам потрібні Java SE (Standard Edition) і Java Development Kit — набір інструментів для розробки. Зверніть увагу, що існують різні дистрибутиви під різні операційні системи.

Припустимо, у нас Windows. Заходимо в «Властивості системи» і дивимося, яка в нас система — 32-розрядна або 64-розрядна. Завантажуємо файл, який підходить нам по розрядності. Якщо виберете неправильну дистрибутив, то при компіляції коду отримаєте помилку. Після підтвердження Accept License Agreement натискаємо кнопку скачування.

Який інструментарій Java-розробника?

Велику частину часу програміст проводить в IDE (IntelliJ IDEA, Eclipse, WebStorm, NetBeans). IDE — це інтегроване середовище розробки, спеціальний інтерфейс для програмування. Він не тільки допомагає при написанні коду, але і спрощує використання інших інструментів програмування. Деякі радять тим, хто хоче стати Java програмістом з нуля, перші свої програми писати в звичайному блокноті або Notepad++.

Може, елементарні програми і варто писати в редакторі. Але надалі все-таки настійно рекомендую використовувати IDE. У неї є функції автодоповнення коду, контролю синтаксису, переходу до визначення методу і багато інших. А інтелектуальні підказки позбавлять вас від необхідності пам’ятати всі назви функцій та їх параметри, що просто фізично неможливо.

При командній роботі, коли над однією програмою працює відразу декілька чоловік, потрібно обов’язково використовувати так звану систему контролю версій (Perforce, Git, Subversion і т. д.). Втім, системи контролю версій дуже зручні при роботі в поодинці.

Приблизний алгоритм вивчення Java

Вивчення основ мови Java. Перший крок — це розвиток у собі навичок логічного мислення і вивчення фундаментальних понять синтаксису мови програмування. Озброївшись книгою, статтею або навчальним відео, навчитеся створювати з допомогою IDE або текстового редактора прості Java-об’єкти, в яких закладені різні варіанти поведінки, в залежності від вхідних даних.

Розбір розширених можливостей мови Java. На цьому етапі вивчіть синтаксис, бібліотеки і фреймворки, які знадобляться вам при створенні більш складних додатків з практичним ухилом. Хороший програміст не тільки вміє користуватися різними бібліотеками, але і знає, як вони влаштовані всередині. Крім цього, такі поняття, як операції введення/виводу, успадкування та абстракції, сериализация, родові типи, регулярні вирази, не повинні бути для вас порожнім звуком.

Тонкощі програмування. Ні в якому разі не гидуйте ретельним вивченням документації та жаргону Java-програмування. На цьому етапі ви вже повинні «мутувати» зрілого програміста. Спілкуйтеся з Java-гуру, які ви знайдете в тематичних форумах та інших середовищах, де збираються програмісти. Показуйте їм свій код, радьтеся і радьте іншим — «накопичуйте карму». Можете навіть завести свій блог, публікувати на ньому уривки власного коду і дивитися, що говорять про нього більш досвідчені програмісти.

Як почати програмувати?

Для тих, хто збирається стати Java-програмістом з повного нуля, я розповім, як написати свою першу програму.
Отже, відкриваємо будь-який текстовий редактор і записуємо:

class HelloWorld {
public static void main(String[] args) {
System.out.println(“Hello World!”);
}
}

Зберігаємо файл під ім’ям HelloWorld.java. Звертаю вашу увагу, що Java чутлива до регістру, тому слова «helloworld» і «HelloWorld» є різними. Якщо назви файла і класу в коді будуть відрізнятися, то програма просто не запуститься. Крім цього, важливо, щоб кодування була ANSI.

Тепер ми повинні скомпілювати програму, використовуючи компілятор javac з JDK. Поки ми не встановили середовище розробки, будемо компілювати з допомогою командного рядка cmd, викликавши її з меню «Пуск». У вікні набираємо cmd і тиснемо Enter.

Якщо ми зберегли HelloWorld.java в папку Ргода на диску C, то вводимо команду:

cd С:\Ргода

і натискаємо Enter. Таким чином, ми змінили каталог на той, де розташована наша програма. Потім вводимо:

javac HelloWorld.java

Знову натискаємо на клавішу Enter. Якщо система не видала помилку, значить, компіляція пройшла успішно, і в папці Ргода ви виявите файл HelloWorld.class. Поясню, для чого він потрібен. Файл з розширенням .java — це тільки «начерк» коду, не містить «технічну частину», яка впливає не на функції, а на запуск програми. А файл .class містить байт-коди, що дозволяють виконати написаний код через Java-інтерпретатор.

Якщо ви все зробили правильно, то на екрані побачите своє творіння, зароджується електронний розум, який привітає вас: «Hello World!»

Ну ось і все на сьогодні, дорогі друзі. Сподіваюся, ви зрозуміли для себе, як можна стати Java програмістом з нуля. В наступній своїй статті я розповім про те, як заробити Java програміста. Так що залишайтеся з нами, а ще краще, підписуйтесь на оновлення нашого блогу. Всім пока!