Як стати інтернет-журналістом: вільна журналістика як спосіб заробітку

246

Від автора: раді знову вітати вас на нашому блозі, шановний читач. Сьогодні ми поговоримо про журналістику в інтернеті, а точніше про те, як стати інтернет-журналістом. Не забувайте, що навчання будь-якого ремесла відбувається поступово, і, як кажуть в Японії, наполегливість перемагає все. Отже, пропоную почати свою захоплюючу подорож у світ журналістики ось з цієї статті. Поїхали!

Робота журналістом в інтернеті — це різновид письменницької діяльності, тому її, в першу чергу, слід розглядати як творче заняття, адже без натхнення тексти вийдуть сухими і прісними, навіть якщо будуть складені за всіма канонами журналістики.

Першопроходцем у галузі російських інтернет-ЗМІ можна вважати Антона Носика з його Газетою.ру. Зараз у Росії існують сотні інтернет-видань.

Важливою особливістю інтернет-журналістики є її інтерактивність, тобто, постійна взаємодія автора і споживачів інформації.

До речі, якщо ви вирішили стати інтернет-журналістом, то повинні знати, що ця професія має чи не цілодобове перебування в мережі. Адже на багатьох порталах, особливо, новинних, подача інформації відбувається 24 години на добу. Ніхто не буде чекати ранкового виходу газети, щоб повідомити про надзвичайну подію.

Талант — це ще не все!

Як і в будь-якій іншій діяльності, в журналістиці є свої особливості та нюанси. Тому не чекайте, що у вас вийде все і відразу. Успіх — це на 99% результат наполегливої праці і прагнення, а лише 1% становлять талант і творчі здібності. Якщо ви творча особистість, це не означає, що вас за замовчуванням чекає успіх і загальне визнання. Над цим потрібно працювати.

У письменника Рея Бредбері на надходження в коледж не було коштів, а всі знання, необхідні письменнику, він отримав в бібліотеці. Коли він їздив у Нью-Йорк на презентацію «Марсіанських Хронік», у нього не було грошей навіть на поїзд, але зате з Нью-Йорка він повернувся відомим письменником з ім’ям.

Незважаючи на те, що Бредбері був не журналістом, а письменником-фантастом, його приклад є показовим, адже журналістика — це різновид письменницької діяльності, а проблеми, з якими стикаються автори романів, схожі з тими, які переживають журналісти.

Але деякі проблеми все ж можливо уникнути, якщо дотримуватися порад, які я наведу нижче. Ці поради не є догмою, адже робота журналіста в інтернеті досить специфічна і багатогранна, до того ж, правильний шлях тільки один — це свій власний. Тим не менше, раджу звернути увагу на деякі загальні положення даної інтернет-професії.

Виберіть тему, яка вам буде цікава

Ви можете писати про IT-технологіях, рок-музиці, політиці, масовій культурі або про боротьбу сумо. Це не має значення, якщо тематика буде вашим захопленням. Навряд чи у вас вийде зацікавити читачів тією темою, яка цікавить вас.

Не виключено, що надалі вам доведеться писати на такі теми, але з досвідом ви зможете викликати інтерес читачів своїм оригінальним стилем і манерою, однак, це прийде трохи пізніше. Для початку просто пишіть якомога більше, навіть якщо матеріал буде йти «в стіл» (тобто в папку зі всяким мотлохом на диску D). Коли-небудь ці матеріали зможуть добре підняти вам настрій. Природно, за умови, що ви не залишите письменницьку діяльність :)

Читайте як можна більше

Олександр Пушкін якось висловив думку, що наша проблема полягає в ліні і відсутності цікавості. А до письменникам і журналістам це відноситься в першу чергу. Тому безперервно цікавтеся і відкривайте для себе щось нове.

Більш оптимального способу, ніж читання для задоволення своєї цікавості, не існує. Тому читайте як можна більше. Ваш readlist» повинна входити як художня література, так і статті інших журналістів. Крім того, непогано б розбавити ваш список для читання навчальними книгами щодо ефективного маркетингу та копірайтингу.

Таким чином, зросте не тільки ступінь вашої ерудиції, але і здатність до журналістської діяльності. Коли ви станете працювати журналістом в інтернеті, то зможете робити відсилання до творів різних письменників і статтях відомих журналістів.

Ні в якому разі не займайтесь плагіатом! Не забувайте, що, перш за все, ви пишіть не текст, а гіпертекст, тому не лінуйтеся [відсилання до словами Пушкіна] вставляти в текст посилання в тих місцях, де вони необхідні для розуміння або роз’яснення написаного.

Крім цього, по заголовку статті вже повинно бути зрозуміло, про що вона. Тому не варто намагатися витримати інтригу, краще уточніть у замовника, про яке конкретно подію або явище буде весь подальший текст.

Не критикуйте інших авторів, ні явища дійсності

Ви — інтернет-журналіст, а не критик, тому не слід надмірно виражати емоції і ставлення до описуваного предмету. В першу чергу, ви повідомляєте факти. Але при цьому, не забувайте, що сухий виклад і констатація фактів навряд чи будуть цікаві читачам.

Новини, як правило, не читають більше одного разу, тому вони повинні подобатися з першого погляду. Розбавте текст дотепними зауваженнями і доречними жартами, тоді сприйняття фактів для читачів стане простіше, до того ж, ви почнете виробляти свій оригінальний стиль.

Заведіть блог

Такі відомі письменники, як Ернест Хемінгуей, Джордж Орвелл поєднували написання романів з журналістикою, і досить успішно. Варто ознайомитися з нарисами Хемінгуея про його улюбленому місті Парижі і з публіцистикою Оруелла про війну в Іспанії, і мої слова знайдуть підтвердження.

Поганий приклад заразливий за замовчуванням, а гарні приклади гідні наслідування. Тому після того як ви зміцните свої позиції в журналістиці, буде вельми до речі завести блог, в якому ви будете писати не для замовників, а для власного задоволення.

Наявність блогу не тільки додасть вам солідності в якості інтернет-журналіста, але і може стати джерелом додаткового доходу завдяки рекламним посиланням, продажу різних інфопродуктів та інших способів монетизації. Хочу поділитися з вами корисними посиланнями на безкоштовний та платний відеокурси, які допоможуть зробити ваш блог популярним і прибутковим.

Де шукати роботу інтернет-журналісту?

Перед тим, як зайнятися пошуком варіантів заробітку, створіть якісне портфоліо. Якщо у вас не було досвіду написання власних текстів, саме час його отримати. Зрештою, напишіть кілька статей на цікаву для вас тематику. Надалі їх можна буде продати на спеціальних майданчиках продажу контенту. Отже, портфоліо готово. Що робити далі?

Розпитайте знайомих. Раптом у них або їхніх знайомих знайомих є сайт, якому терміново потрібні автори.

«Зайдіть» сайти з вакансіями. Це можуть бути як портали для пошуку роботи, так і біржі для фрілансерів.

Надішліть листа з комерційною пропозицією до редакції інтернет-журналу, який вам подобається. А ще краще, відразу в кілька редакцій. У листі опишіть свої переваги і таланти, і не забудьте додати декілька вдалих робіт або посилання на портфоліо. Включіть в послання хвалебний відгук про журналі, мовляв, «з задоволенням її читаю». Можна написати пару ідей з приводу наступних випусків.

І наостанок

Сподіваюся, ви вже склали приблизне уявлення про те, як стати інтернет-журналістом, і що для цього необхідно вміти. На початковому етапі цих знань буде достатньо. А завдяки практиці ви придбаєте необхідний досвід і вже самі зможете дати корисну пораду починаючим журналістам, наприклад, у своєму блозі, яким з часом обзаведетеся.

Розширюйте свої горизонти, не зупиняйтеся на досягнутому, підтримуйте в собі стан вічного пошуку і розвитку.

Для початку можете підписатися на оновлення цього блогу, серед яких ви обов’язково знайдете для себе потрібну і корисну інформацію. Удачі і до нових зустрічей!

P. S.: за повчальні слайди спасибі презентації «Інтернет-журналіст» В. В. Жилавской, модуль «Медіаосвіта в школі і вузі».