Як підвищити юзабіліті сайту — 3 важливих ради

299

Від автора: ви коли-небудь уявляли себе на місці користувача вашого сайту? Уявіть, що ви говорите по телефону з начальником, тут вам пише хтось з родичів і нагадує про те, що сьогодні обов’язково потрібно бути на дні народженні подруги брата куми. Подарунок у вас ще, природно, не куплений. І ви розумієте, що у вас дуже мало часу, щоб вибрати подарунок в інтернеті, і ще менше — щоб забрати його в магазині. Заходьте на якийсь сайт. Блін, довго вантажиться, немає часу чекати. А на цьому нічого не зрозуміло — немає бажання розбиратися. А де тут взагалі меню?

Как повысить юзабилити сайта — 3 важных совета

Як ви вже здогадалися, в цій статті піде мова про те, як підвищити юзабіліті сайту і спрямувати його увагу відвідувачів в потрібну сторону.

Що таке юзабіліті?

Цей термін ввійшов у широке вживання відносно недавно, кілька років тому. Зараз це значимий аспект створення і просування будь-якого сайту — йому присвячені книги, відеокурси, міжнародні конференції і т. д.

У широкому розумінні термін usability означає «ступінь зручності користування тим чи іншим предметом». Синонімами цього поняття можна вважати «дружність», «зручність використання», «ергономічність». В окремому випадку, тобто, стосовно до призначених для користувача інтерфейсах, під юзабіліті ми маємо на увазі:

зручність і простоту навігації;

логічне і комфортне розташування різних елементів;

продуману структуру меню і елементів управління;

загальну легкість сприйняття веб-дизайну.

Це обов’язково повинні враховувати всі майстри веб-дизайну та інші фахівці з веб-розробки.

Для чого потрібно підвищувати юзабіліті?

Звичайно, не всі відвідувачі сайту є суперзанятыми людьми, що знаходяться в постійній метушні і стресі. Проте, в наш інформаційний вік, коли кількість «сміття» в інтернеті просто зашкалює, людям доводиться дуже швидко фільтрувати потрібну інформацію. Інакше можна просто-напросто загрузнути в цій великій кількості сайтів, особливо якщо врахувати, що візуальна та інформаційна складова більшості з них залишає бажати кращого.

Безсумнівно, дурна навігація, незручний інтерфейс, дивне поєднання квітів і т. д., відштовхують від відвідувачів вашого сайту. Навіщо тоді, питається, треба було стільки грошей витрачати на просування свого ресурсу в ТОП пошукової видачі, якщо клієнт «розвертається і йде» до конкурентів?

Підвищення юзабіліті сайту — це один з основних способів поліпшення його поведінкових чинників та ефективності в цілому. Іншими словами, якщо покращити юзабіліті сайту, ви зможете збільшити глибину перегляду та зменшити відсоток відмов, утримавши відвідувача на вашому веб-ресурсі.

Якщо порівняти два сайти з однаковим рівнем доходів на рекламу, але різним рівнем usability, то можна зробити такі висновки:

у сайту з більш високим рівнем юзабіліті більше потік клієнтів;

сайт з більш зручним інтерфейсом, має низькі витрати на call-центр і менеджерів, так як у відвідувачів менше питань, пов’язаних з пошуком, навігацією, оформленням замовлення;

рівень лояльності клієнта вище до тієї компанії, сайтом якої більш комфортно користуватися. Якщо компанія піклується про зручність для відвідувачів веб-ресурсу — значить, їй можна довіряти.

Таким чином, поліпшення юзабіліті сайту можна розглядати як можливість підвищити конкурентну перевагу для компаній, які використовують інтернет в якості способу і джерела залучення клієнтів.

З чого почати роботи з поліпшення юзабіліті?

З ретельного аналізу та аудиту, який дозволяє виявити актуальні проблеми сайту щодо його зручності для користувачів. У рамках аудиту проводяться наступні роботи:

Вивчаються сайти конкурентів (дизайн інтерфейсу, навігаційна структура, семантичне ядро, способи залучення клієнтів тощо).

Складається список пошукових запитів по тематиці вашого ресурсу.

Визначаються роль і завдання проекту.

Вивчаються відгуки клієнтів в соцмережах, форумах, сайтах.

Виявлення проблем сайту, що стосуються різних аспектів (внутрішнього пошуку, дизайну, навігації, контенту і т. д.).

У результаті детального аналізу і застосування наших порад по поліпшенню usability, представлених у цій статті, ви отримаєте розуміння того, що потрібно зробити на сайті для зручності користувачів.

Поради з підвищення юзабіліті

Порада 1. Використовуйте принципи візуальної ієрархії на вашому сайті. Професійні веб-дизайнери знають: люди не читають всю інформацію на веб-сторінці — вони її сканують, причому, за певного узору. Зазвичай це візерунки у вигляді букви «F» або «Z».

Как повысить юзабилити сайта — 3 важных совета

Візерунок у вигляді букви «F» застосовується для блогів чи сайтів з великою кількістю та щільністю контенту. Розташуйте важливу інформацію з лівого боку сторінки, використовуйте розділові елементи, короткі виділені заголовки, буліти т. п. загалом, намагайтеся виділити і розмежувати інформацію так, щоб користувачеві було зручно її сприймати.

Розташування інформації у вигляді букви «Z» бажано у всіх інших випадках, коли немає таких великих блоків тексту, як в блозі. Важливу інформацію краще всього розташувати вгорі і внизу, так як саме ці частини екрану користувач буде сканувати найбільш ретельно.

До іншим принципам візуальної ієрархії, які потрібно дотримуватися, можна віднести:

розмір і накреслення шрифту. Дрібний шрифт люди не будуть морочитися читати, великий теж не завжди доречний. Хоча ось що корисно знати: великий шрифт відвідувачі веб-ресурсу читають в першу чергу. На цьому контрасті можна зіграти, щоб направити увагу користувача в потрібне русло. Різниця в зображенні шрифтів може зробити текст більш динамічним, забезпечити заклик до дії;

колір і відтінок. Ієрархію значення інформації також можна виставити з допомогою контрастних кольорів. За допомогою яскравих елементів можна виділити щось важливе, те, куди обов’язково повинен бути спрямований погляд користувача. Особливо важливий цей принцип ієрархії для мобільних версій, так як інші принципи застосовувати там проблематично;

модульна сітка. Сайт повинен мати чітку схему розташування всіх блоків і елементів, своєрідний каркас, з допомогою якого створюється візуальний порядок і підвищується юзабіліті. Сітка з вертикальних і горизонтальних ліній, з яких складається макет, спрощує сприйняття інформації і є не просто рекомендацією, а обов’язковою вимогою при розробці веб-дизайну.

Как повысить юзабилити сайта — 3 важных совета

Порада 2. Зробіть ідеальне «обличчя» сайту — головну сторінку. Ось кілька рекомендацію щодо поліпшення юзабіліті головної сторінки:

відвідувачеві з першого погляду повинно бути зрозуміло, на якомусь сайті він знаходиться, і для чого він був створений. Для цих цілей можна використовувати слоган, логотип, текст привітання;

не поскупіться на вигідні пропозиції, огляд вмісту сайту, останні публікації, підписку на розсилку новин, рядок пошуку. На головній сторінці найбільший трафік, тому гріх не використовувати її можливості по максимуму;

користувачеві має бути очевидно, куди йому рухатися далі, і перейти до будь-якої необхідної інформації. На головній сторінці можна використовувати візуальні підказки та інші елементи, які підвищують зручність користування сайтом.

Порада 3. Приділіть особливу увагу оформленню текстів. Що має особливе значення:

довжина і зміст текстів. Якщо короткі тексти, то вони мають відображати суть описуваного предмета, якщо довгі — то «не переливати з пустого в порожнє». Поважайте час відвідувачів вашого сайту. Інформація в текстах повинна бути розділена на логічні блоки за допомогою абзаців і підзаголовків;

відсутність різких візуальних ефектів. Отруйний або сильно контрастний по відношенню до фону, колір шрифту, біжучий рядок, миготливі абзаци може раз і назавжди відбити у людей охоту заходити на ваш веб-ресурс;

елементи оформлення. Списки, малюнки, підзаголовки —не обов’язково, але дуже бажані. Вони дозволяють структурувати і оформити текст, щоб на нього «любо-дорого» було глянути;

відсутність помилок. Орфографічні, пунктуаційні, стилістичні помилки можуть сильно підірвати репутацію вашого веб-сайту. Якщо не упевнені у вашому копирайтере — найміть коректора.

Отже, якщо ви серйозно вирішили підвищити юзабіліті сайту, введіть рекомендації, які ми привели в даній статті. В іншому випадку, ваш відвідувач, потенційний клієнт і покупець може піти на інший веб-ресурс. Запам’ятайте: у вас є всього 2 секунди, щоб донести до користувача вашу концепцію і зацікавити його.

Юзабіліті — це, в першу чергу, прояв поваги і турботи про ваших клієнтів. Чим комфортніше їм буде на вашому сайті, тим більше довіри і лояльності вони проявлять до вашого проекту, бізнесу, компанії. Їм захочеться повертатися до вас знову і знову, купувати у вас продукти, замовляти послуги, читати статті, рекомендувати вас друзям.

Якщо вам подобається юзабіліті нашого сайту, підписуйтесь на нові статті та рекомендуйте їх своїм друзям в соцмережах. А ми вже готуємо для вас наступну статтю з юзабіліті, яка підніме ваші usability skills до неймовірних висот :) . До нових зустрічей на сторінках цього блогу!