Як можна стати PHP програмістом — якими навичками варто опанувати?

225

Від автора: всім привіт! Сьогодні я хочу розповісти про одну з небагатьох професій, де наявність диплома про вишці не є вирішальним чинником при надходженні на роботу — про професії програміст. Як можна стати PHP програмістом, не закінчуючи університет? Простіше простого! У даній статті буде перерахований весь перелік навичок, які вам необхідно буде знайти, щоб стати професіоналом своєї справи.

Крім офісних і домашніх комп’ютерів, які потребують регулярної розробці ПО, існує величезна кількість інших гаджетів. Зростання різноманітності комп’ютерної техніки відповідно тягне за собою розширення індустрії програмування, а це значить, що професія програміста з кожним днем стає все більш затребуваною.

Хто такий програміст, і чим він займається?

PHP програміст — це спеціаліст, який відповідає за створення і розробку серверної частини сайту. Від того, наскільки якісно він виконає свою роботу, буде залежати не тільки швидкість і надійність, але і загальне успішний розвиток і функціонування ресурсу.

Щоб ви зрозуміли всю важливість даної спеціальності, давайте порівняємо створення та розробку сайту з будівництвом житлового будинку, тоді PHP програміст — це той, хто закладає фундамент, встановлює несучу конструкцію перекриття, стіни, дах і проводить комунікації. А затишок в цьому «будинку» будуть створювати вже інші фахівці.

Для тих, кого цікавить питання, як стати PHP програмістом, відразу хочу зазначити — не плутайте HTML-верстальника і програміста PHP, це абсолютно різні професії! Перший виконує функції верстальника — створює зовнішній вигляд майбутнього сайту, а другий — працює над «тілом» і «душею», оживляючи сайт і змушуючи його взаємодіяти з відвідувачами.

Навички, якими необхідно оволодіти

Проаналізувавши вимоги до кандидатів на ринку праці і використовуючи свій особистий досвід, хочу виділити кілька основних навичок, необхідних для того щоб стати професійним PHP програмістом. Як і наскільки глибоко вивчити той чи інший елемент, ви вже вирішите самі. Обмовлюся відразу, що терміни, які знадобляться вам для вивчення PHP-програмування, будуть залежати виключно від вас і вашого прагнення.

Ядро. Я сподіваюся, не потрібно пояснювати, що якщо хочеш стати PHP програмістом, то PHP — це те, що потрібно знати, як свої 5 пальців. Що стосується версії, з якої слід почати, то рекомендую не нижче PHP 5.0 (не думаю, що вам попадеться вакансія, де доведеться працювати на версії нижче).

Чим глибше ви вивчите мову PHP, тим краще для вас, адже в майбутньому це буде ваш основний робочий інструмент. У якій послідовності вивчати, і що конкретно, ви можете дізнатися, пройшовши курси по PHP, скориставшись Інтернетом або літературою з програмування.

Обов’язково вивчіть реалізацію ООП — основна маса CMS і фреймворків написані з використанням даної парадигми. Не зайвим буде почитати про шаблони проектування, особливо про MVC.

Сховище даних. Сумніваюся, що, знаючи один PHP, у вас вийде знайти хорошу роботу. Практично всі вакансії вимагають від програмістів вміння працювати з сховищами даних. Нічого проти інших СУБД не маю, але особисто від себе рекомендую зупинити свій вибір на MySQL, так як саме він фігурує в масі вакансій.

HTML + CSS. Якщо ви вирішили стати PHP програмістом з нуля, але, як і з чого почати, не вирішили, то раджу вам отримати базові знання HTML і CSS, адже мова PHP пов’язаний з генерацією сторінок HTML і CSS стилів.

JavaScript. Може здатися, що цей клієнтський мова програмування вже ніяк не може знадобитися PHP програміста, але ринок праці вирішив інакше. Після ознайомлення із синтаксисом мови JavaScript, рекомендую відразу ж перейти до вивчення фреймворків, наприклад, JQuery або ExtJS.

ОС. Так як більшість хостинг серверів, написаних на PHP, що працюють під егідою Linux або Unix, то, відповідно, краще ознайомитися з даними ОС. Мій вам рада — встановіть на своєму робочому комп’ютері Linux (особисто я користуюся Linux Ubuntu). На сьогодні в цьому дистрибутиві установка і настройка LAMР зроблена так, що не викличе у вас ніяких труднощів. Далі рекомендую попрацювати з командним рядком.

Веб-сервер. Найлегше почати з Apache, адже на даний момент — це найпоширеніший веб-сервер. Але особливо поглиблено вивчати його тонку настройку немає сенсу, так як кращим за продуктивністю буде дует Ngix + PHP-fpm.

Якщо ви будете працювати в режимі фрілансера, то рекомендую повчитися працювати в Photoshop і глибше вивчити HTML + CSS, адже вам доведеться самим робити кросбраузерність верстку. Так як більша частина замовлень, швидше за все, буде передбачати виправлення і додавання функціоналу найпоширеніших CMS, рекомендую приділити увагу вивченню WordPress, Drupal, Joomla, DLE або Bitrix.

Де здобути освіту PHP програміста?

Звичайно, практично у всіх технічних вузах є спеціальності, пов’язані з IT, але в 99%, щоб стати професіоналом своєї справи, вам не вистачить цих знань і доведеться постійно подучиваться.

Біда в тому, що в світі програмування все настільки швидко змінюється, що інститути просто не встигають вдосконалювати програму навчання і викладати актуальну інформацію. Тому, навіть якщо у вас є диплом про вищу освіту за фахом програміст, не варто на цьому зупинятися.

Займатися самовдосконаленням можна не виходячи з дому, наприклад, пройти відеокурси по PHP програмування або почитати профільну літературу.

Де шукати роботу?

Якщо ви почали вивчення PHP програмування з нуля, то не сподівайтеся, що вас візьмуть у велику компанію і відразу ж дадуть складний високооплачуваний проект. Для початку знайдіть IT компанію, яка готова вирощувати фахівців. Як правило, спочатку вам доведеться братися за будь-яку роботу, яку вам дадуть, і з часом ви зможете розраховувати на складні і цікаві проекти.

Прекрасним місцем працевлаштування може стати IT-контора. Тут вам гарантований кар’єрний ріст і непогана зарплата. Ставши впевненим у собі професіоналом, ви зможете навіть ризикнути і спробувати влаштуватися в Яндекс, Лабораторію Касперського або іншу гігантську компанію. Якщо ж ви не хочете коротати свої будні в офісах, можете працювати фрілансером, виконуючи тимчасові замовлення.

Наостанок хочу додати, що навчання PHP програмування — процес досить тривалий і трудомісткий. Якщо у вас не вийде відразу зрозуміти, що до чого, не варто кидати справу на півдорозі, адже тільки долаючи труднощі ви зможете насолодитися результатом.

Друзі, якщо вам сподобалася моя стаття і ви хочете дізнатися ще більше про самих популярних інтернет-професії, то підписуйтесь на цей блог і стежте за оновленнями. До нових зустрічей!