Як краще перевірити юзабіліті сайту: методи та інструменти тестування

251

Від автора: не будемо кривити душею: будь-сайт створюється для отримання прибутку. Власники інтернет-магазину «сплять і бачать», як би продати більше товарів. Розум блогерів постійно зайнятий пошуками способів монетизації трафіку. Навіть сайти благодійних організацій — і ті створюються з метою отримання вигоди, зокрема, для залучення уваги спонсорів і суспільства до проблеми. Однак максимальну віддачу можна отримати тільки якщо сайтом зручно користуватися. Як краще перевірити юзабіліті сайту? Про це і поговоримо сьогодні.

Как лучше проверить юзабилити сайта: методы и инструменты тестирования

Погодьтеся, на сайт із зручною навігацією, красивим дизайном, якісною інформацією і хорошою функціональністю хочеться повертатися знову і знову. Чого не скажеш про незручних веб-ресурсах, яких зовсім не турбує комфорт користувачів. А ті, в свою чергу, відчуваючи неповага до себе і своїх потреб, швиденько ретируються з такого сайту, так нічого й не купивши. Щоб цього не сталося, потрібно обов’язково перевіряти юзабіліті сайту.

Юзабіліті сайту (від англ. Usability) — це зручність у використанні. Чим вище юзабіліті, тим вище якість сайту, тим простіше і швидше відвідувач може досягти своєї мети — наприклад, зробити замовлення або знайти якусь інформацію.

Основними проблемами, які можна виявити при перевірці юзабіліті сайту, є:

складна або незрозуміла структура;

відсутність нормальної навігації;

недоречне використання реклами;

невдале розташування або дизайн елементів;

занадто повільне завантаження.

Наявність навіть однієї з вищезазначених проблем може досить плачевно вплинути на місце сайту в пошуковій видачі, його відвідуваність потенційними клієнтами і в цілому, на їх лояльність до ресурсу.

Що таке юзабіліті-тестування?

Це дослідження, спрямоване на визначення ступеня зручності та відповідності веб-сторінки або користувальницького інтерфейсу їх передбачуваного застосування. Цей процес, званий також перевіркою ергономічності, передбачає залучення користувачів в якості тестувальників, щоб на виході вийшли об’єктивні дані.

Як проходить процес тестування в «лабораторних умовах»?

Приклад тестування юзабіліті: користувачеві пропонують вирішити деякі задачі, для виконання яких створювався даний веб-ресурс, і в процесі виконання тесту фіксувати свої зауваження. Фіксація зауважень здійснюється зазвичай за допомогою відео – чи аудіозаписи, щоб потім їх можна було детально проаналізувати.

В процесі можуть брати участь спостерігачі, які стежать за ситуацією і роблять свої нотатки про хід тестування. Можливий такий варіант перевірки юзабіліті і функціональності сайту: розробляється «ідеальний» сценарій поведінки користувача і його «подорожі» по сайту, а потім фіксуються відхилення від цього маршруту та виконуються відповідні правки.

Після декількох кіл пекла ітерацій «тест/доопрацювання» можна отримати інтерфейс, прийнятний для вирішення тієї чи іншої задачі, зручний клієнтові і приносить прибуток власнику сайту.

Використання фокус-групи

Одна з різновидів описаного вище способу — тестування продукту за допомогою фокус-групи. Його суть полягає в тому, що реальні користувачі заходять на сайт і здійснюють різні дії аж до здійснення конверсії.

Как лучше проверить юзабилити сайта: методы и инструменты тестирования

В результаті ви отримаєте зворотний зв’язок «з боку», список питань і труднощів, що виникли і, можливо навіть, пропозицій з доопрацювання. В такому дослідженні повинні брати участь представники цільової аудиторії, які відрізняються між собою рівнем володіння комп’ютером, професією, соціально-демографічними та іншими характеристиками.

Даний вид перевірки юзабіліті сайту онлайн дозволить проаналізувати продукт з позиції кінцевого користувача і отримати відповіді на наступні питання:

чи відповідає структура і дизайн інтерфейсу цілям бізнесу;

на які елементи користувач звертає найбільше уваги;

чи зручна навігація;

швидко користувач може адаптуватися до інтерфейсу і його функціоналу;

нормально працює механізм зворотного зв’язку;

виробляє продукт правильне враження;

чи є відмінності в реальних і конверсійних користувальницьких маршрутах.

Де взяти ці самі фокус-групи? Для цього існує безліч сервісів для тестування юзабіліті за допомогою фокус-груп (askusers.ru, usabilla.com, sitepolice.ru та ін); можна також скористатися допомогою спеціалізованих компаній.

Мінусом даного методу є його платність. Для отримання нормальної вибірки (не з 2-х чоловік) вам буде потрібно чималий бюджет. Крім цього, залучаючи до дослідження фокус-групи, ви, швидше за все, отримаєте тільки перелік проблем, вирішення яких вам доведеться шукати самостійно або за допомогою фахівців.

Інструменти для оцінки юзабіліті

Як ще можна перевірити юзабіліті сайту онлайн? В інтернеті існує величезна кількість різних інструментів, як платних, так і безкоштовних. Наведу найбільш корисні, на мій погляд:

Google Analytics Content Experiments. Це безкоштовний і доступний всім інструмент, з допомогою якого ви можете тестувати практично будь-які зміни на веб-сайті, щоб зрозуміти, чи сприяють вони зниженню показника відмов або збільшення конверсії.

Для підключення інструменту перейдіть в Google Analytics і знайдіть вкладку «Поведінка» — «Експерименти». Щоб налаштувати експеримент, потрібно зробити кілька дій:

задати назву і мету експерименту. Метою може бути відвідування веб-сторінки, купівля товару, присутність користувача певний час. Мета можна створити або вибрати із запропонованих Google Analytics;

вибрати відсоток розподілу трафіку. Це кількість відвідувачів, які будуть бачити той чи інший цільовий варіант;

задати мінімальний час експерименту. Зазвичай це два тижні;

налаштувати поріг достовірності. Чим він вище, тим точніше буде визначено виграшний варіант, однак, це збільшить час експерименту.

До недоліків використання даного інструменту можна віднести неможливість перевірки відразу кількох завдань, відсутність поліваріантності тестування і сегментації трафіку.

Как лучше проверить юзабилити сайта: методы и инструменты тестирования

Visual Website Optimizer. Він дозволяє ефективно підвищити конверсію, володіє простим онлайн-редактором для налаштування безлічі варіантів своєї посадкової сторінки, створює унікальні зв’язки таргетингу. Наприклад, ви можете вказати йому: якщо відвідувач прийшов до нас з Вконтакте і користується OS Windows, то, будь ласка, покажи йому цю веб-сторінку, а якщо він заходить з MacBook, то ось цю…Також Visual Website Optimizer може похвалитися зручною системою звітності та ще купою різних фішок.

Qualaroo. Безкоштовний опитувальник користувачів, що дозволяє дізнатися неупереджену думку про веб-ресурсі. З його допомогою ви зможете визначити проблеми та збільшити вашу прибуток. Цей інструмент зворотного зв’язку істотно полегшує роботу юзабіліті-аналітикам.

Яндекс.Метрика. Дозволяє проаналізувати етапи заповнення форми і з’ясувати, які з них викликали найбільші утруднення у відвідувачів, які користувачі не стали заповнювати той чи інший пункт і т. д.

Теплові карти. До них можна віднести «Карту кліків» Яндекс.Метрики, статистику веб-сторінок Google Analytics, usabilitytools.com, feng-gui.com і т. д. Ці інструменти дозволяє оцінити сумарний поведінку користувачів на сайті. З допомогою теплових карт ви зможете побачити, куди клацає більшість людей, а куди — ні. В залежності від результату вносяться відповідні коригування.

Чек-лист для перевірки

Ну і, наостанок, рекомендую вам відповісти на кілька запитань, щоб оцінити юзабіліті вашого сайту.

Швидко завантажуються веб-сторінки? Перевантаженість анімаціями, великоваговими картинками і флеш-заставки можуть вплинути на рейтинг вашого сайту в пошуковій видачі і, звичайно ж, на лояльність користувачів.

Чи логотип на кожній сторінці? На ньому повинна бути присутнім посилання на головний ресурс.

Как лучше проверить юзабилити сайта: методы и инструменты тестирования

Як оформлений контент? У тексті повинна бути хороша структура: заголовок, підзаголовки, списки і т. д. І не повинно бути помилок. Недооформленный текст з помилками погано читається і сприймається як людьми, так і роботами пошукових систем. Заголовки і підзаголовки повинні бути місткі і стислі, відповідати тій рекламі, що розміщується в мережі.

Є посилання? У тексті повинна бути внутрішня перелінковка, виділену підкресленням.

Сподіваюся, ця стаття була вам корисна в оцінці юзабіліті сайту. Підписуйтесь на оновлення нашого блогу і дізнайтеся ще багато чого корисного про юзабіліті веб-дизайні, монетизації блогів та інших областях веб-розробки. До швидких зустрічей!