Як дізнатися температуру процесора комп’ютера (цп) кілька способів

16

Тема статті розповідає про засоби, які дозволяють дізнатися температуру процесора. Центральний процесор-англ. Central processing unit, cpu – це найважливіша частина комп’ютера – його серце або мозок, або і те і інше! від злагодженої роботи цп залежить працездатність пк в цілому: швидкодія і т.д.

Це компонент відповідає за інтерпретацію і виконання команд з іншого апаратного, програмного забезпечення комп’ютера.

Два найпопулярніших виробника процесорів для настільних пк, ноутбуків і серверів — це intel і amd. А apple, nvidia і qualcomm — найбільші виробники процесорів, в тому числі і для смартфонів, планшетів.

Так ось, раз ця найважливіша частина, то поставитися до контролю за цп потрібно серйозніше…

Наприклад, частіше контролювати температуру процесора-якщо той сильно перегрівається, то це сигнал до термінових дій користувача, інакше наслідки перегріву можуть скінчиться для пк сумно!

Електронний прилад( компонент), який підключений до мережі і по якому протікає електричний струм, виділяє тепло — нагрівається! це помітив і обґрунтував ще джоуль-ленц.

Висока температура напівпровідника, на базі яких зроблені цп, неминуче призводить до зменшення опору, а маленький опір, як наслідок, до ще більшого зростання струму і найбільшої тепловіддачі! і т. Д.

Як правило цп мають систему охолодження у вигляді радіаторів (металевих кожушків)!

Перегрів центрального процесора виражається, наприклад, поведінкою пк: комп’ютер довго завантажується, зависають і глючать додатки-знижується продуктивність! і в один прекрасний момент може відключитися взагалі.

… І тільки тоді, користувач починає турбуватися. А даремно, потрібно бути більш уважним до свого комп’ютера. Наприклад, частіше діагностувати пк на предмет перегріву …

По тексту нижче розглянемо доступні для більшості користувачів варіанти діагностики системи — перегріву процесора, відеокарти, сховища даних — для тестування будемо використовувати сторонній софт і штатні засоби:

Як дізнатися температуру процесора в bios windows 10

Для того, щоб подивитися температуру процесора в bios, потрібно увійти в цей самий біос комп’ютера (спеціальна програма пк).

Вхід в систему bios на різних комп’ютерах виконується по-різному-дивіться документацію свого пк, зазвичай для входу в біос надходять таким чином:

А) почати перезавантаження комп’ютера;

Б) до початку завантаження операційної системи (на темному екрані з’являться підказки) натискайте клавішу f2 дпока не відкриється інтерфейс bios (як і говорив, деякі пристрої призначають свої комбінації клавіш для входу, що відповідають за завантаження біос — f1, f10 або del).

Виконуйте спроби входу безпосередньо перед початком завантаження ос — це важн, інакше, після того, як стартує завантаження ос, увійти в біос не вийде, буде потрібно друга спроба перезавантаження!

  • pc health status / status;
  • hardware monitor / h/w monitor / monitor;
  • power.

Пам’ятайте! у цьому випадку ми дізнаємося температуру процесора без навантаження. Тобто ту, яка формується без відпрацювання оз.

Повернутися до змісту ↑

Дізнатися температуру процесора засобами windows (powershell)

Потрібно запустити — неодмінно від імені адміністратора — фото нижче) оболонку windows powershell — найзручніше вчинити так: натискаємо обидві клавіші win + x; відкриється меню, вибираємо… Windows powershell (адміністратор) — добірка гарячих поєднань клавіш.

У з’явився командному вікні контролю облікових записів windows powershell дозволяємо внесення змін-натисканням так.

… Як тільки ввели — тюкаем enter.

…запит системою буде виконаний — на екран виведуться відомості про температуру процесора (його ядер).

Дані будуть сформовані в розділі currenttemperature.

Важливо пам’ятати, що в даному тесті температура показана в кельвінах.

Переводимо результат в градуси цельсія — ділимо значення температури (у нас воно дорівнює 3002) на 10 і віднімаємо значення 273,15.

Приклад: 3002 ÷ 10 – 273,15 = 27,05

Отримуємо температуру з 27,05 градусів.

Можна — для чистоти екса — повторити перевірку температури цп через пару хвилин.

Дані температури в currenttemperature повинні трохи змінитися – тоді ок. Справа в тому, що не на всіх пристроях цей варіант тестування відпрацює коректно!

Повернутися до змісту ↑

Кращі програми для перегляду температури процесора

На жаль, сучасні збірки ос windows не мають пристойними тестерами перевірки вимірювання температури процесора і для того, щоб максимально ефективно визначити температуру цп з максимальними навантаженнями доцільно використовувати сторонні додатки, наприклад, такі:

Core temp

…досить легка утиліта і що примітно — російською мовою і абсолютно безкоштовна. У використанні проста і очевидна: дозволяє контролювати температуру процесора, а також кожного окремого ядра.

Має функцію запису тестових даних за певний період часу; дані можливо експортувати в excel.

Приємною опцією також стане настройка оповіщень з метою захисту від перегріву. Встановити програму можна з офіційного сайту за посиланням: //www.alcpu.com/coretemp / – копіюйте посилання і вставляйте в адресне вікно браузера…

Speedfan

Безкоштовна утиліта speedfan — являє собою інструмент для контролю за продуктивністю системи, а в тому числі для зняття показників температури процесора.

Крім іншого можливо виміряти і управляти швидкістю обертання кулерів, знижуючи тим самим шум стаціонарного комп’ютера.

Мова інтерфейсу проста і зрозуміла, можна змінити дизайн …

Якщо поглянути на вкладки показники / екзотика побачимо температуру ядер процесора.

Завантажити останню версію програми можна тут: //speedfan.ru.uptodown.com/windows/download

…теж безкоштовна утиліта. Крім інших поточних даних показників пристрою, показує звіти максимальних значень за поточний період роботи.

Програма не потребує установки на комп’ютер, що вельми до речі, якщо економити корисне місце диска.

Для запуску програми контролю за ос, всього-то потрібно завантажити і розпакувати архів і запустити файл з розширенням .exe

Є можливість виведення даних про температуру цп в треї-клацніть правою кнопкою миші на параметрі відповідає за цю функцію show in tray.

…виведення даних сприяє постійному контролю за температурою процесора та іншого…

Cpuid hwmonitor

…і це безкоштовна програма і також дозволяє зручно контролювати дані різних компонентів пк. Правда з недоліків-інтерфейс англійською мовою, однак-благо, управління легко запам’ятовується.

У розділі value надані відомості про поточну температуру цп і про загальну мінімальну/максимальну температуру процесора за робочий період.

Програма віддасть відомості про температуру відеокарти, дисків, материнської плати та інших пов’язаних з перегрівом пристроїв.

Повернутися до змісту ↑

Speccy

І ця утиліта абсолютно безкоштовна для штатних тестів-розроблена авторами ccleaner; доступні free і pro версії! дозволяє отримати повні тех. Відомості про дані комп’ютера. Локалізована: можливий вибір мови.

Проста і зручна в роботі, а тому рекомендую початківцям користувачам!

Основна необхідна інформація про роботу цп — дані про виробника; продуктивність, частота і температура — виводяться на головному екрані після запуску.

Більш детальну інформацію-про кількість ядер процесора, їх частоті, множнику, частоті шини, температурі — можна відстежити, якщо перейдете в зведення центральний процесор.

Повернутися до змісту ↑

А це одна з найпопулярніших серед користувачів (початківців і профі) програм для тестування — aida64: відстежує і надає на екрані різні дані про компоненти пк.

Називалася раніше aida32. Пізніше everest.

Для отримання інформації про процесор, перейдіть в меню / системна плата / цп.

…відкриються відомості про тип процесора, виробника, потужності і завантаження на момент роботи.

На жаль, деякі важливі відомості будуть недоступні-trial version, тобто інформація тільки для користувачів, які мають ліцензію на дане пз.

Дані про поточну температуру цп в aida64 дивимося в комп’ютер / датчики (і дані про температуру ядер процесора).

Програма може відпрацювати стрес-тести системи, але про це нижче по тексту.

Яка нормальна температураПроцесора (intel, amd)

Допустима температура цп виробниками визначається так: …прийнятна температура для різних моделей процесорів.

Процесори amd

Як бачите, характерно те, що, не залежно від виробника, робоча нормальна температура цп становить приблизно 45 градусів цельсія — в режимах простою і роботи коливається в рамках 70 градусів цельсія.

У наступному розділі статті розглянемо питання про те

Повернутися до змісту ↑

Що робити якщо перегрівається центральний процесор

Що можливо зробити, якщо цп вашого комп’ютера перегрівається:

  • часто перегрів цп викликає пил, яка накопичується всередині корпусу ноутбука в процесі роботи комп’ютера: при необхідності час від часу очищайте компоненти від пилу;
  • використовуйте спеціальну термопасту. Уважніше поставтеся до терміну придатності термопасти — а також пам’ятайте, що, висихаючи, термопаста втрачає свої властивості — охолодження процесора неефективно;
  • погана циркуляція повітря / недолік вільного місця в корпусі пк. Підвищення температури повітря в кімнаті навіть на 1 градус неминуче спричинить підвищення температури процесора. Якщо стаціонарний пк, то деякі користувачі, вирішуючи проблему перегріву пк і цп, знімають бічну кришку корпусу.
  • несправність кулера (ів). Неактивний кулер потрібно замінити і скористатися програмою контролю за охолодженням системи, про яку розповідалося вище.

Як перевірити нагрів процесора в навантаженні — aida64 extreme

Виробники процесорів завжди заявляє про максимально допустимій температурі на корпусі процесора (а також шукайте дані в документації до пк, або на сторінці виробника в інтернеті: наприклад, відшукати документацію до ноутбука hp можливо за цією інструкцією — для інших пристроїв поступайте за аналогією).

Дізнатися більш точні відомості про роботу вашого процесора, а в тому числі його температуру при навантаженні — проводите стрес-тест, як розповім нижче.

Попрацюємо з програмою aida64 extreme, яка і допоможе провести стрес тест, а значить в тестовому варіанті створимо ситуацію 100% завантаженості процесора.

  • новому вікні налаштувань вибираємо елементи, щодо яких потрібно провести стрес-тест (управління в чекбоксах: зніміть/встановіть галочки).
  • тиснемо start (розташована в нижній частині вікна);
  • результати максимальних навантажень відображаються у вигляді графіка.

Після закінчення тесту стабільності тюкніте stop.

Можливо зберегти результати тесту: тисніть save і далі вкажіть шлях для збереження в папці комп’ютера файлу стрес тесту.

Ну і, говорячи про основну тему статті, утиліта aida64, як і говорилося, має можливість відстежити і надати адміністратору пк цілком точні дані про максимальну температуру процесора.

З цією утилітою-ми зможемо контролювати і попереджати перегрів цп.

Дивитися показники нагріву процесора можна .

Важливо розуміти, що у всіх сучасних процесорів (або краще сказати — комп’ютерів) є власна система захисту від перегріву. У цьому випадку пк відключиться (цп заблокує його роботу!). Однак, вкрай не раджу чекати того, моменту, коли цп подбає сам про себе-тобто не чекайте критичного виключення пк через перегрів!

Все це і подібне негативно позначається на продуктивності і дуже навіть може стати конкретною причиною виходу з ладу пристрою.