Введення у навчання веб-програмістів: перші кроки на шляху до престижної професії

258

Від автора: у тому, що професія веб-програміста престижна і добре оплачується, вже давно ніхто не сумнівається. Про це свідчить величезний попит на фахівців з веб-програмування з боку власників веб-студій, софтверних компаній і інших бізнес-напрямків. Ось чому навчання веб-програмістів можна сприймати в якості твердого і впевненого кроку на шляху до визнання, успіху, благополуччя і адекватно оплачуваної роботи. З чого ж почати свою блискучу кар’єру в світі IT? Про це і поговоримо в нашій сьогоднішній статті.

Роль web-програмістів в сучасному світі

Необхідність в створенні сайтів для різних компаній і організацій прямо пропорційна рівню розвитку веб-технологій. Ми живемо в цифрову еру, а деякі з нас проводять майже весь свій час у віртуальній реальності. В інтернеті ми працюємо, вчимося, знаходимо покупців, партнерів, замовників.

Сучасні тенденції розвитку бізнесу такі:

деякі компанії розростаються в інтернеті у величезні портали, приносять своїм власникам мільярдні прибутки;

багато магазини обзаводяться онлайн-майданчиками для продажу або навіть повністю «переїжджають» з офлайну в онлайн;

з кожним роком все більше рекламних кампаній проводяться в мережі, а не на звичних радіо і телебаченні;

все більше людей віддають перевагу «ходити» по інтернет-магазинах, економлячи при цьому свій час і гроші.

Ось чому потреба у фахівцях з розробки сайтів так різко зросла (і продовжує зростати). Ось чому у вас народилося закономірне бажання «влитися» в цей процес і стати web-програмістом з нуля.

Хороший спеціаліст по веб-програмуванню повинен вміти правильно створювати архітектуру сайту, автоматизувати роботу додавання, видалення і оновлення контенту, збору інформації від відвідувачів і т. д.

Що таке веб-програмування?

Одні кажуть, що веб-програмування — це талант, закладений на генетичному рівні, інші — що це мистецтво. А Вікіпедія каже, що це розділ веб-розробки, орієнтований на створення веб-додатків (програм, що забезпечують роботу динамічних сайтів в Інтернеті). Зараз поясню.

Сайт — це не набір статичних веб-сторінок. Так, вони можуть бути дивовижно красивими, мати цікаве, ідеально організоване зміст, але це далеко не все. Сайт повинен бути інтерактивним, тобто здатним реагувати на дії відвідувача, збирати і обробляти певні дані, отримані від користувачів.

На сучасному сайті неможливо обійтися без спеціальних програм — скриптів. З їх допомогою на сайт можна додати форму зворотного зв’язку, особистий кабінет, голосування, пошук, фільтр і т. д. Таким чином, завдання веб-програміста — «вдихнути» життя у веб-сторінки, щоб користувач міг не тільки ними милуватися, але і в інтерактивному режимі взаємодіяти з ними.

Складові веб-програмування

Веб-дизайн.

Цей підрозділ відповідає за розробку графічного та функціонального вмісту користувача веб-додатки, яке створюється за допомогою стандартів розмітки гіпертексту HTML та XHTML, а також CSS (каскадних таблиць стилів). Для тих, хто не знає, що це таке, раджу ліквідувати безграмотність в цьому питанні і пройти безкоштовний курс по HTML і CSS. XHTML являє собою нове покоління мови гіпертекстової розмітки.

Програмування на стороні клієнта (фронтенд).

Клієнтське програмування — це створення логіки на стороні браузера (збереження і обробка даних користувачів, динамічна зміна веб-сторінки без перезавантаження, відправка сервера Ajax-запитів). Воно підтримується наступними технологіями:

JavaScript. Це найбільш популярна мова програмування, яка підтримується усіма пристроями та інтернет-браузерами. Для вивчення основ JavaScript можете скористатися цим видеокурсом, в якому докладно пояснюються основні моменти мови. Якщо ви вирішили серйозно зайнятися web-програмуванням на фронтенде, рекомендую пройти курс JavaScript & jQuery для початківців з нуля до профі;

jQuery. За допомогою даної бібліотеки, написаної на JavaScript, ви зможете виконувати безліч операцій при роботі з об’єктною моделлю (редагування вмісту веб-сторінок, створення різних візуальних ефектів і т. д.);

AJAX. Це технологія створення інтерактивних користувацьких інтерфейсів на основі асинхронної завантаження гіпертексту.

Програмування на стороні сервера (бекенд).

Це створення логіки в частині сервера, яка включає взаємодію з БД, обробка клієнтських запитів, перевірка коректності переданих даних, динамічного формування HTML-сторінок і т. д.). Серверне програмування підтримується наступними технологіями:

PHP. Цей мову веб-програмування є найпростішим і широко поширеним. Він підтримується більшістю хостинг-провайдерів; на ньому написано безліч движків для сайтів. Для вивчення основ PHP можу порекомендувати крутий відеокурс;

ASP.NET. Це технологія від компанії Microsoft. Її оточення дозволяє легко і швидко створювати веб-додатки. Інфраструктура ASP.NET бере на себе асинхронне оновлення сторінки засобами AJAX, упаковку віддалених викликів до інших веб-сервісів у повідомлення SOAP, генерацію Proxy-класів за описом WSDL, перетворення елементів управління в JavaScript і HTML;

Python, Ruby, Perl і інші мови програмування для бекенду.

Далі поговоримо про те, як стати веб-програмістом з нуля: самостійно чи з допомогою курсів і наставників.

Де і як вчитися веб-програмування?

Багато новачків сподіваються пройти курси, які навчать їх, як створювати сайти і стати веб-програмістами, а потім відразу ж знайти високооплачувану роботу. Вони розсилають резюме в різні компанії, але відповіді не отримують.

Справа в тому, що для того, щоб стати веб-програмістом з нуля, потрібно стукати відразу в безліч дверей. Ось кілька з них:

піти в університет;

записатися на курси з веб-програмування;

пройти платні або безкоштовні відеокурси в мережі;

читати навчальну літературу, статті, топіки на форумах;

знайти собі наставника.

Якщо ви вирішили закінчити університет, раджу вибрати одну з наступних спеціальностей, на кожній з яких вас навчать основним мов програмування:

інформаційні системи і технології;

математичне забезпечення й адміністрування ІТ систем;

безпека IT;

інформатика та англійська мова / обчислювальна техніка.

Однак, університетських знань вам буде недостатньо для того, щоб успішно працювати веб-програмістом. Вам доведеться подивитися безліч повчальних відео, прочитати гору літератури на різних мовах, поспілкуватися з натовпом професійних (і іноді, досить зарозумілих) програмістів, наступити на десяток граблів і провести безліч безсонних ночей за написанням коду, перш ніж ви станете web-програмістом і зможете створювати хороші і відмінні сайти.

Тим часом ви будете все більше наближатися до заповітної мети. Ваш професіоналізм буде зростати, а з ним і ваш заробіток. Так що весь час вчіться новому, розвивайтеся і наповнюйте Інтернет гідними сайтами! На цьому все. Підписуйтесь на оновлення нашого блогу та дізнавайтеся все найцікавіше найпершими. До нових зустрічей!