Веб-аналітика: основи, секрети, трюки

158

Від автора: хочете освоїти захоплюючу професію під назвою веб-аналітик? Тоді ласкаво просимо на борт. У цій статті я детально розберу поняття веб-аналітика (основи, секрети, трюки), розповім про особливості, інструменти та принципи цієї інтернет-професії. І все це доступним, людською мовою.

Припустимо, начитавшись статей про веб-аналітиків, ваша свідомість осяялося кульовою блискавкою мотивації, внаслідок чого захотілося діяти і заробляти на цьому ділі тисячі доларів.

Окей, але з чого почати вивчення веб-аналітики? Яким чином виконати комплексне вивчення роботи сайту? Як збільшити відвідуваність при слабких показниках? Про цих і не тільки питаннях ми поговоримо нижче. Я спробую не навантажувати вас важкими термінами, а розкласти все по поличках зрозумілою мовою.

Більш просунутим користувачам рекомендую відразу ознайомитися з цим курсом. Зокрема, зверніть свою увагу на урок №11, де детально зачіпаються питання зовнішньої оптимізації, аналітики поведінкових факторів і т. п.

Основи веб-аналітики

Під основами веб-аналітики можна розуміти вивчення набору елементарних програм і інструментів, що дозволяють зібрати статистичні дані щодо конкретного інтернет-проекту, щоб надалі інтерпретувати їх у залежності від цілей аналізу.

В першу чергу, необхідно зрозуміти основні завдання, які стоять перед представником цієї професії. Вони полягають у тому, щоб на базі аналізу інтернет-ресурсу скласти певні рекомендації, що дозволяють досягти конкретного вимірної результату.

Під останнім можна мати на увазі завдання підвищення релевантності сайту, збільшення кількості відвідувачів, оптимізації проекту, доопрацювання або відмови від певного функціоналу. Тобто, іншими словами, веб-аналітика — це методика формування рішень щодо поліпшення показників на базі знайдених статистичних недоліків.

Я в черговий раз акцентую увагу на основах, так як хочу, щоб ви фундаментально розуміли значення своєї роботи. В наш час розвелося величезна кількість псевдоспеціалістів, які вдень ловлять по офісу покемонів, а після робочого дня з розумним виглядом виходять на вулицю і кажуть, що є веб-аналітиками 80 левла.

Незважаючи на те, що ринок електронної комерції піддається змінам в кращу сторону для споживачів і підприємців, процес інтернет-моніторингу з кожним нововведенням лише ускладнюється. Це можна пояснити значним зростанням конкуренції в кожній із ніш, а також постійними оновленнями принципу роботи систем збору статистики.

Ви повинні розуміти, що веб-аналітика для початківців передбачає такий же серйозний підхід до справи, як і у професійних фахівців. Чим глибше ви копаєте статистику, тим більше фактів і ефективних інсайтів можна дістати.

Принципи веб-аналітики

До фундаментальним принципам веб-аналітики можна віднести наступні три пункти:

проблему краще попередити, ніж дочекатися поки вона настане, і після цього займатися її рішенням;

постійний розвиток, вивчення нових розробок, методик, інструментів, а також застосування їх у практичній діяльності;

гнучкість менеджменту — щоб домогтися максимальної ефективності прийнятих рішень на базі аналітики, необхідно організувати злагоджену внутрипроектную роботу.

Ключові інструменти веб-аналітики

Якщо ви новачок, то не поспішайте хапатися одразу за все первоуслышанные слова на кшталт метрики, вебалайзера, діректа, трафіку. Основи веб аналітики — ось те, на чому потрібно сконцентруватися на старті шляху. Дізналися цікавий інструмент — вивчіть його досконально, навчіться вичавлювати з нього максимум цінної інформації. Повірте, іноді куди ефективніше глибше копнути за рахунок хорошого рівня знань у конкретній системі інтернет-статистики, а не розпорошуватися на всілякі варіанти збору інформації і в результаті зняти тільки вершки даних.

Класифікуються ключові інструменти веб-аналітики на два види:

Системи онлайн-статистики.

До цієї категорії мають відношення зовнішні програми, робота яких передбачає установку на сайт невеликого фрагмента коду. Він дозволяє заносити дані з поличок і поведінки людей в базу, яка розміщується на майданчику-сервері постачальника послуги. Приклади таких систем: Google Analytics, Liveinternet, Яндекс.Метрика і т. д.

Лог-аналізатори.

Це програми, які встановлюються на комп’ютер користувача. Збір і обробка даних з боку лог-файлу відбувається з певною періодичністю. Інформація зберігається в архіві внутрішнього характеру. Освоєння подібних інструментів дещо складніше, ніж у випадку з системами онлайн-статистики. В якості прикладів лог-аналізаторів можна навести: AWStats і Webalizer.

Як швидко перейти від статусу новачка до професіонала?

Щоб швидко просуватися кар’єрними сходами, вам необхідно накопичувати багаж результатів. Запрограмуйте собі в голові, що проводити веб-аналітику потрібно не для того, щоб відпрацювати свої гроші, а для пошуку проблем в проекті замовника, на базі яких в подальшому потрібно буде сформувати метод їх вирішення.

Ви знаходите пролом в системі і говорите, як її залатати. Навчившись мислити результатом, з часом ви навіть самі не помітите, як почнете ставати краще, розумніше та ефективніше.

Розбавляйте практичну діяльність у відсотковому співвідношенні приблизно 70 на 30 отриманням нових знань, проходячи різні курси web-аналітика, вивчаючи текстові статті, фото – та відеоматеріали, спрямовані на розбір якихось конкретних прийомів або інструментів у цій сфері діяльності.

Де навчатися веб-аналітиці, і скільки це буде коштувати?

Ви здивуєтеся, але базові якісні знання може забезпечити навіть безкоштовне навчання веб-аналітики. Головне — підібрати надійний інформаційний ресурс, метою якого є допомога початківцям представникам цієї професії, а не бажання подальшої наживи на них.

Не дайте себе обдурити

Наостанок, розкриваю секрет, на якому тримається вся веб-аналітика. Припустимо, на ваш сайт дверної фурнітури прийшли 200 осіб за запитами «купити дверні замки», і 200 чоловік прийшли за запитом «дверні замки відгуки».

Загальний звіт Google Analytics може показати, що на сайті було 400 осіб, в середньому вони дивилися дві сторінки, на сайті 3 хвилини. Якщо ж розділити цю інформацію по двом відвідувачам, то картина виходить не надто приємна. Найвигідніший трафік якраз і не «вистрілив».

Висновок: відвідувачів і трафік потрібно сегментувати. У Google Analytics вже є готовий набір сегментів, крім цього можна створити свої сегменти або скачати їх з інтернету.

Інший секрет полягає в тому, щоб не аналізувати статичні дані. Їх потрібно весь час порівнювати. Про що вам говорить ця статистика за тиждень?

Так практично ні про що! Інша справа — в порівнянні з попереднім тижнем.

Ну що, студенти? В цілому все зрозуміло? Тоді вперед практикуватися на відкритому полі бою. Працювати найманим працівником або отримувати замовлення у фрілансі — вибір ваш. Якщо хочете стрімкого розвитку, тоді рекомендую віддати перевагу першому варіанту. У компанії вам і клієнтів знайдуть, та базовим знанням навчать, і вкажуть на недоліки. Якщо ж хочете максимальної свободи і незалежності, тоді вибирайте фріланс. Успіхів у нових починаннях. Всього доброго, скоро побачимося!