Торгова марка = Зручність використання: інтерфейс чізбургера

299

У першій частині серіалу «UX = Торгова марка» пригоди веб-дизайнера починаються в Макдоналдсі, де він виявляє, що між світами Торгових марок і Розробки зручності використання існує червоточина. Через роки він дізнається, що з’єднує обидва світу – Інтерфейс. Це – перша частина серіалу.

А ось і він, наш веб-дизайнер, крокує до прилавка порожнього Макдоналдса в три години ночі. Сканує вивішене меню, кладучи чізбургер в уявну купівельну корзину. «Чізбургер, один», — чуємо його слова, — «і чай з льодом».

Чекаючи замовлення, він аналізує каркас касового дисплея, механічну логіку апарату для смаження картоплі, логіку введення/виводу подачі морозива. Пізно пішовши з роботи, з мізками, все ще працюють в дизайнерському режимі, він починає відстежувати модель ресторанного взаємодії, чертя стрілочки від входу до прилавка — до столів — до сміттєвих баків; бачачи, як конвеєрна стрічка кухні, підноси, прокладені папером, сидіння, прикручені до підлоги, і їжа складають єдиний, повний клієнтський інтерфейс. «Вони, мабуть, проводили тестування юзабіліті,» — думає він, несучи свій піднос до столика.

Жага їжі = Жага слів

Коли ми жадаємо їжі, ми слідуємо тим же моделям поведінки, як і коли ми жадаємо інформації. Таким же примітивним. В обох випадках ми впадаємо в режим тупий нетерплячою вимогливості. Ми хочемо все негайно і з якомога меншим взаємодією. Ми бажаємо в точності того, чого очікуємо, і тим же чином, яким звикли це отримувати. Відчуваючи голод, останнє, про що ми мріємо – це думати або приймати важкі рішення. Тому що, ну… просто так працює наш організм. І ось чому після важкого робочого дня ми часто в напівсні бредемо в Макдоналдс.

веб дизайн

Жадаючи знань, ми неминуче стаємо розумово пасивними і використовуємо всю свою енергію на отримання інформації. Бо так працює наш мозок. І ось чому ми сліпо звертаємося до пошуковику Google за інформацією.

Макдоналдс = Google

Макдоналдс розроблений для повного вимикання ваших мізків, як тільки ви переступаєте поріг. Купівля та поїдання чізбургера – автоматична рутина, проста і бездумна, як зав’язування шнурків або їзда на велосипеді. Не потрібно аналізувати, здогадуватися, оцінювати або приймати важливі рішення, тому що Макдоналдс побудований таким чином, щоб мінімізувати свідомі дії. Одного разу засвоєні, переходи між етапами замовлення та їжі стають автоматичними і плавними. Крім того, у кожному своєму відділенні навіть на краю світу Макдоналдс забезпечує послідовне і постійне зручність використання. Коли-то вивчені, замовлення, купівля і поїдання стають звичною справою. Це як Google: тупо, цілеспрямовано й чітко.

веб дизайн

Як Макдоналдс, так і Google мають багато спільного: обидва розроблені для того, щоб відключити ваш мозок, як тільки ви ввійдете в “двері”.

Макдоналдс довів концентрацію дизайну на користувача» до крайності ще навіть до того, як розробники взаємодії придумали це поняття. Від логотипу до столиків, від гамбургерів до сміттєвих баків – все розроблено як практично і корисно, так і естетично приємно.

Цей функціональний підхід застосовується в усьому, аж до чизбургерів. Стандартизовані за формою, смаком і складових, вони ідентичні, що дозволяє чітко відрізняти їх від сандвічів. Нам не потрібні ні ножі, ні вилки або ложки, тарілки або палички для їжі. Фактично застосовується проста модель взаємодії «рука-рот», не відрізняється від моделі «дитина-груди».

Осяяння фаст-фудом

Зовнішній вигляд, відчуття і смак їжі з Макдоналдса – така ж зареєстрована торгова марка, як його логотип. Оформлення чізбургера – один з основних компонентів корпоративного дизайну Макдоналдс, приблизно як зображення Роналда Макдоналда на упаковках кольору кетчупу і гірчиці. Його інтерфейс – це його торгова марка; торговельна марка – це його інтерфейс. І що з цього? Звичайно, все в Макдоналдсі відпрацьовано і стандартизованим. Звичайно, в цій величезній світової франшизі всі підраховується і контролюється.

веб дизайн

Осяянням для мене в ту ніч було не те, що успіх Макдоналдса заснований на тверезому розрахунку. Їм було розуміння того, що очевидний недолік кулінарії та естетичного смаку Макдоналдс – результат «тверезої» розробки зручності використання. Дизайн Макдоналдса так само сфокусований на користувачі, як і дизайн веб-сайту з високим трафіком. Розроблено так добре, що змушує нас сліпнути, як сисунів. Прямо як пошуковий інтерфейс Google, чия краса полягає в зручності взаємодії, а не в самому об’єкті.

Червоточина між Брендингом та UX

З мого досвіду, розробники торгових марок старої школи та розробники взаємодії в корені не розуміли і ненавиділи один одного. Вони жили в паралельних світах. В одному світі все контролював дизайнер, в іншому – був відповідальним користувач. Мене бентежило те, що чим довше я вивчав структуру Макдоналдса, тим гірше я міг визначити, дивлюся я на торговельну марку або на інтерфейс. Це брендинг або розробка зручності використання?

Я дізнався, що астрономи називають «червоточиною». Дірку крізь простір і час, яка діє як чарівний ліфт між різними реальностями. Макдоналдс, мабуть, знаходиться в критичній точці: в гравітаційному центрі брендингу, де всі сповзає в тунель, який веде в паралельний світ розробок зручності використання. І назад. Як не дивно, червоточини мають два так званих рота, які з’єднані глоткою:

веб дизайн

Після виявлення цієї захоплюючої невизначеності між торговою маркою і зручністю використання, прикладеної до більшості сучасних успішних торгових марок — будь то iPhone, Wii або Star Bucks — я вирішив провести розслідування, все обдумати і написати про нього.

Вчимося у дітей

Просто спостерігаючи, як моя дитина росте і взаємодіє зі своїм світом, я дізнався більше про інтерфейси, ніж міг би собі уявити. Велика частина того, що роблять немовлята – навчаються узгодженості з довкіллям. Спостерігаючи за дитиною, п’є молоко, я помітив, що момент узгодженості не концентрується в соску. Він полягає в більш загальному сенсі між матір’ю і дитиною. Іншими словами: сосок – не інтерфейс, це лише одна з точок дотику. Інтерфейс – це весь досвід, який дитина одержує під час годування груддю. Інтерфейс – це метод, за допомогою якого вони з’єднуються. І цей досвід з самого початку визначає бренд «Мама».

Вивчаючи грудне годування (зразок взаємодії користувача) наживо, я все більше і більше переконувався, що вірно рівність: Торгова марка = Зручність використання. Зворотний переклад в теорію: Інтерфейс був у знаку рівності, а не одну з його сторін. Інтерфейс – це те, що єднає світи Торгової марки і Розробки зручності використання. Це — тунель. Ліфт. Червоточина. Глотка.

Переконайтеся, що ви не пропустите другу частину серіалу про «Торгова марка = UX». У наступній частині ми розглянемо непросте питання “Що є Інтерфейс? І чи може він бути інтуїтивним?”

Переклад і редакція: Ріг Віктор і Андрій Бернацький. Команда webformyself.

E-mail:[email protected]

Проект webformyself.com — Як створити свій сайт. Основи самостійного сайтобудування

P. S. Хочете опублікувати цікавий тематичний матеріал? Якщо відповідь «Так», то тисніть сюди.