Типи даних в JavaScript

213

Від автора: вітаю вас, друзі. Продовжуємо знайомитися з мовою програмування JavaScript. У цій статті ми познайомимося з типами даних в JavaScript. Почнемо?

Почнемо, як завжди, з визначення того, з чим ми знайомимося. Що ж таке типи даних? Це поняття відноситься до всіх мов програмування і JavaScript тут не унікальний. Якщо ми звернемося до визначення в Вікіпедії, то дізнаємося, що типи даних — це множина значень і операцій на цих значеннях. Кажучи простіше, тип даних це, по суті, тип значень, які ми можемо зберегти в змінну і працювати з ними.

У статті про змінних в JavaScript ми порівняли змінну з коробкою, в яку можна покласти що завгодно. Власне, це що завгодно і є значення будь-якого типу даних. Навіть якщо ви не знайомі ні з однією мовою програмування, інтуїтивно, думаю, ви вже зараз зможете назвати як мінімум два типи даних, які є в JavaScript. Правильно, це число і рядок або рядковий і числовий тип даних. Пам’ятайте, ми записували в змінну і рядки, і числа? Різниця лише в тому, що рядок ми зобов’язані були взяти в лапки.

Отже, в JavaScript можна виділити шість типів даних:

рядок

число

логічне або логічне значення

null

undefined

об’єкт

Давайте коротко пройдемося по кожному з цих типів. Почнемо зі строкового типу даних. Рядок, мабуть, один з найбільш часто використовуваних типів даних. З рядками ми зустрічаємося часто-густо: логін користувача — рядок найменування товару — рядок назва статті — рядок і т. д.

Як ви пам’ятаєте, рядок повинна полягати в одинарні або подвійні лапки. Різниці між типами лапок немає, JavaScript і одинарні та подвійні лапки виконують однакову функцію і нічим не відрізняються, на відміну, скажімо від PHP, де в подвійних лапках імена змінних обробляються. Приклад рядків:

var name = ‘John’,
surname = “Doe”;

З рядками все зрозуміло, йдемо далі — число або числовий тип даних. В JavaScript цілі числа та числа з плаваючою точкою (дробові числа) відносяться до одного типу — число. Для зберігання і запису чисел лапки не потрібні, більше того, вони зайві і іноді можуть призвести до несподіваного результату у математичних операціях. Приклад запису чисел в JavaScript:

var num1 = 2,
num2 = 3.4
num3 = -5;

Зверніть увагу, дробова частина числа відокремлюється не комою, а крапкою (десяткова крапка). Також число може бути зі знаком: -5 у прикладі.

Рядок і число — це зрозумілі всім типи даних в JavaScript. Наступні чотири типи можуть бути вам незрозумілими, але трохи пізніше, коли ми щільніше почнемо працювати з кодом, ви зрозумієте на практиці роботу з іншими типами даних.

Отже, логічний тип або булев тип даних. У нього всього два можливих значення: true і false. Якщо спростити, то їх можна порівняти із словами «так» і «ні» або «істина» і «брехня». Приклад запису бульових значень JavaScript:

var yes = true,
no = false;

Зверніть увагу, значення true і false чутливі до регістру. В PHP, наприклад, константи true і false не залежать від регістру.

Наступні два спеціальних значення null undefined. Вони дуже схожі і по суті означають одне й те ж — відсутність значення. undefined буде значенням змінної, яка просто оголошена, але для неї не має значення, тобто значення не визначено. null ж часто записують в змінну, щоб обнулити значення змінної, зробити його невідомим, якщо можна так сказати. У наступних статтях ми детальніше побачимо специфіку роботи з цими типами даних в JavaScript.

Ну і останній тип — це об’єкт. Якщо змінну ми порівнювали з коробкою, то об’єкт можна порівняти з комплектом коробок або, що більш підійде, з каталогом скриньок в бібліотеці, наприклад. Кожен ящик підписаний і в кожному щось своє. Пізніше ми детальніше познайомимося з об’єктами, ну а поки подивимося, як можна оголосити об’єкт і як звернутися до значень, які в нього записані.

// запис об’єкта
var user = {
name: ‘John’,
surname: ‘Doe’,
year: 2016
};
// звернення до властивостей об’єкта
alert(user.name);
alert(user.surname);
alert(user.year);

Як бачите, до значень об’єкта ми можемо звернутися через точку. Ці значення правильно називати властивостями об’єкта, тобто ми звернулися до властивостей name, surname та year об’єкта user.

В цілому, цього поки що цілком достатньо по темі типи даних в JavaScript. На цьому стаття підійшла до кінця. Якщо ви хочете більше дізнатися про JavaScript, тоді рекомендую звернути свою увагу на уроки по JavaScript і окремий курс по мові JavaScript. Удачі!