Технічне завдання (тз) на розробку сайту

29

Від автора: Як написати технічне завдання (тз) на розробку сайту? Тема досить обширна, і в рамках однієї замітки її складно розібрати на всі 100% (якщо взагалі це можливо). Але загальні положення, про те що потрібно врахувати і на що слід звернути сої увагу при складанні тз веб-сайту, я постараюся викласти досить докладно.

Отже, технічне завдання на розробку сайту

Технічне завдання складається для розробника. На тз потрібно посилатися при складанні договору між замовником і виконавцем. Повинна бути визначена відповідальність за невиконання чи неналежне виконання пунктів і термінів з обох сторін. Але найголовніше (на мій погляд), для чого створюється технічне завдання, так це для прискорення процесу розробки проекту.

Давайте проаналізуємо такий приклад:

Припустимо, що Вам на сайті, де-небудь збоку потрібний календар. Здавалося дрібниця. Але чим детальніше ви опишіть його функціонал, тим швидше отримаєте результат.

Тут трохи поясню. Є календар, який просто показує числа по днях тижня поточного місяця. А є з можливістю перегортати місяці. Є календар з можливістю перегортати місяці та роки.

техническое задание на разработку

Припустимо, вам потрібен останній варіант (з можливістю перегортати місяці і роки) з підсвічуванням поточної дати. Ви в технічному завданні вказали: «в бічній панелі потрібен календар». Вам роблять перший варіант (просто показує числа по днях тижня поточного місяця).

Що ми маємо. Виконавець пункт тз виконав, а ви хотіли зовсім інше. Начебто все відповідно, ніхто не винен, що до конфлікту не дійшло, але найголовніше втрачені час і гроші.

Це приклад всього банального календаря.

А якщо доведеться переробляти щось серйозніше, на переробку чого часу потрібно не півдня, як у випадку з календарем? Виконавець возиться з вами, хоча міг би завершити ваш проект і почати новий.

Тому, чим детальніше ви опишіть функціонал кожного модуля, тим швидше отримаєте результат. У цьому повинні бути зацікавлені обидві сторони.

З яких пунктів зазвичай складається технічне завдання?

Давайте уявимо, що ви-власник певної компанії або фірми. Ваша компанія займається випуском продукції, її реалізацією. У Вас є покупці. Ви співпрацюєте з продавцями (магазинами і інтернет-магазинами), сервісними центрами, споживачами продукції. Або ж Ви робите ресурс для такої компанії, і Вам потрібно написати технічне завдання.

Незалежно від того, в якій ролі Ви виступаєте, перше, чим потрібно зайнятися перед складанням технічного завдання на створення дизайну сайту – це вивчити структуру організації, то чим вона займається, номенклатуру, характеристики і взагалі все, що пов’язано з продукцією і з компанією. Від того, наскільки глибоко замовник вникне в суть того, що відбувається на підприємстві, залежить і те, що буде відбуватися на ресурсі. Тому тут завдання обопільна: замовник повинен якомога детальніше розповісти про підприємстві, а виконавець гарненько вникнути в суть того, що відбувається.

Навіть якщо ви самі пишете технічне завдання для фірми, яка буде робити Ваш проект, непогано це все прикинути на аркуші паперу.

Поїхали по пунктах.

Опис

Тут можна написати пару речень про підприємство, чим займається. Щось типу вступ зробити.

Далі тут вказуємо:

для кого — цільову аудиторію:

потенційні покупці

продавці продукції (магазини, інтернет-магазини)

сервісні центри

партнери (фірми)

споживачі продукції (той, хто вже купив)

Для чого потрібен сайт:

Для підвищення іміджу компанії

Для збільшення продажів

Для зручності клієнтів

Тип:

Корпоративний

Сайт – візитка

Інтернет магазин

Мовні версії:

Англійська

Російська

Сайт повинен вирішувати якісь завдання. Відповідно далі рухаємося по цілям і завданням.

Цілі і завдання

В цьому розділі технічного завдання ми проходимся по всій цільової аудиторії і описуємо коло завдань, які має для них вирішувати сайт.

Потенційні покупці продукції.

Мета: залучити більше покупців і переконати зробити першу покупку, допомогти зробити вибір.

Необхідно вирішити завдання:

Дати якісну, вичерпну інформацію про продукції, додаткові послуги, гарантії, сервіс, методи вибору.

Дати інформацію про салонах-магазинах

Дати інформацію про роздрібної торговельної мережі

Дати можливість задати питання за допомогою організації Online-консультування потенційних покупців фахівцями підприємства з питань вибору, покупки продукції.

Таким чином, проходимся по всій цільової аудиторії. Також описуємо цілі і завдання для продавців продукції (магазини, інтернет-магазини), сервісних центрів, партнерам (фірми), споживачам продукції. Тобто те, що повинен виконувати сайт конкретно для кожного з них.

Тепер перераховуємо модулі.

Функціонал сайту

Для того щоб перерахувати функціонал, потрібно вирішити що йому необхідно:

Потрібні новини

Потрібен рекламний блок

Чи потрібна реєстрація

Потрібен закритий розділ тільки для зареєстрованих користувачів)

Потрібна форма зворотнього зв’язку

Потрібен скрипт розсилки

І т. д. і т. п.

Після того, як все це описали, ми підбираємося до найголовнішого і цікавого. Звичайно, вся виконана вище робота дуже важлива, але тепер ставати ще «жарко».

Опис функціоналу

На даний момент ми знаємо для кого сайт, які цілі і завдання він повинен виконувати, його додаткові функціональні можливості.

Настав той час, коли потрібно всю зібрану інформацію привести в систему і красиво укласти. Щоб полегшити завдання і не винаходити велосипед, можна подивитися ресурси схожої тематики. Щось перейняти у них, подивитися і випробувати їх функціонал і те, що здалося незручним, спробувати поліпшити на своєму проекті. В принципі, подивитися сайти схожої тематики можна (а якщо немає досвіду, то навіть і потрібно) на самому початку складання технічного завдання.

Пропоную почати з пунктів меню. У ньому треба відобразити основні сторінки і подбати про те, щоб кожен з відвідувачів швидко знайшов інформацію для себе. А відвідувачі – це наша цільова аудиторія. Меню буде включати багато пунктів, тому буде у вигляді випадаючого списку.

Для початку потрібно розповісти про компанії. Тут можуть бути сторінки про компанію, історія компанії, контакти, відгуки.

Далі може йти вкладка «новини». Підпункти можуть бути «події», «акції», «нове».

Природно повинен бути пункт меню «продукція», з підпунктами «каталог продукції», «релізи», «відгуки».

Загалом як розписувати сподіваюся зрозуміло. Представлю кінцевий варіант можливого меню:

про компанію

історія компанії

контакти

відгуки

новини

події

акції

нове

продукція

каталог продукції

релізи

відгуки про продукцію

сервіс

служба сервісу

гарантійне обслуговування

післягарантійне обслуговування

споживачеві

купівля та доставка

користування

про сервіс

магазини і інтернет магазинах

фотографії продукції

Часті питання

сервісним центрам

Як стати сервісним центром

Часті питання

партнерам

запрошення до співпраці

Часті питання

З меню начебто розібралися. Тепер потрібно розписати, що буде на кожній сторінці і як це все в цілому працює. Плюс надати приблизний макет. Його можна намалювати на листку паперу олівцем, відсканувати і прикріпити до технічного завдання. Єдине, що скажу – не обмежуйте фантазію дизайнера, накидайте в самому загальному вигляді.

техническое задание на разработку

Ця частина змінюється в залежності від того, як ви хочете бачити вашу сторінку. Може вгорі не потрібно стільки банерів, можливо вгорі потрібно вказати контакти (адреса, телефон, факс), може у вигляді іконок «карта сайту», «головна», «контакти». Може, новини Вам зліва не потрібні, а «акції та релізи» показувати ліворуч.

Головне тепер описати логіку роботи.

Логіка роботи

Я буду описувати виходячи з малюнку вище.

Верхня частина (header) залишається незмінною на кожній сторінці. Новинна стрічка видно тільки на головній сторінці. На другорядних сторінках зліва показуємо підпункти меню того пункту, в якому в даний момент знаходимося (наприклад якщо ми на сторінці «служба сервісу», то показуємо посилання на «гарантійне обслуговування», «післягарантійне обслуговування»). Відповідно і переходи за цим посиланням ведуть на відповідні сторінки. Тут же, під підпунктами зліва відображаємо дані для зв’язку з онлайн консультантами (Skype, ICQ). Блок акції та релізи залишаються на кожній сторінці. Підвал (футер) відображається один і той же на кожній сторінці.

Приблизно так описується загальна логіка роботи.

Тепер в нашому тз на розробку сайту, детально описуємо кожен позначений блок сайту. Наприклад, «Новинна стрічка».

«Новинна стрічка» з 10-ти останніх новин. Кожна новина повинна складатися з заголовка новини, дати публікації, короткого початку новини (4-5 рядків) і посилання «читати повністю». При натисканні на посилання «читати повністю» потрапляємо на сторінку новин. Новина, на яку потрапили, відображається на місці основного вмісту. Включає також заголовок новини, дату публікації. Зліва так само відображається новинна стрічка. Новини за минулі місяці і роки потрапляють в архів. Тобто під новинами за поточний місяць відображаємо «архів за (такий-то місяць або рік)». При натисканні на посилання «архів за (такий-то місяць або рік)» вниз випадає список новин за відповідний місяць/рік.

Приблизно так описуємо роботу кожного блоку. Не забуваємо про випадок з календарем. І найголовніше, потрібно розписати роботу каталогу товару. Тут я даю вам завдання: спробуйте продумати і описати, як буде працювати каталог. Свої варіанти надсилайте на e-mail. Найкращий ми опублікуємо.

Що ще повинно бути? Непогано було б вказати сумісність.

Сумісність

У цьому пункті нашого технічного завдання на створення сайту вказуємо, на яких операційних системах і в яких браузерах вебсайт повинен однаково добре виглядати. На якій версії, якої мови повинен бути написаний. Яка CMS використовується. Це варто вказати, якщо Ви дійсно розумієте, про що говорите.

Якщо не володієте цими питаннями, то просто вкажіть браузери, в яких сайт повинен правильно відображатися. В іншому розраховуйте на совість виконавця.

Висновок

В даній статті я не прагнув показати, що саме так складається тз і ніяк інакше. Робіть так і проблем не буде. Скласти якісне технічне завдання на розробку сайту – це швидше питання досвіду. На перших парах скласти грамотне технічне завдання вийти далеко не у всіх.

У цій статті я хотів показати приклад і принципи, за якими будується зразок технічного завдання на розробку дизайну та логіки веб сайту, а також основні моменти на які варто звернути увагу. На скільки мені це вдалося, сподіваюся дізнатися з ваших коментарів.

І не забувайте про завдання!

E-mail: [email protected]

«Кіберсант-вебмастер» — самий повний курс по сайтостроению в рунеті!

P. S. Хочете опублікувати цікавий тематичний матеріал і заробити? Якщо відповідь «Так», то тисніть сюди.