Суворі будні: як і на чому заробляють тестувальники?

52

Від автора: добрий день, друзі! Сьогодні ми поговоримо про те, як і на чому заробляють тестувальники ігор, програм та сайтів. Незважаючи на те що в попередньому реченні прозвучало слово «гра», робота тестувальника — це вам не іграшки. Вона припускає багаторазове і рутинне повторення одних і тих же дій, що перевіряють коректність роботи елементів інтерфейсу відповідно до спеціальної анкети-перевірки (checklist). Ви ще не передумали ставати тестувальником? Тоді читаємо далі.

Чим займається тестувальник?

Ця людина-checklist розробляє власний сценарій тестування і перевіряє певні процеси з різними налаштуваннями і в різних умовах. Таким чином, як би «програється» алгоритм користувальницького поведінки, в результаті чого виявляються помилки і баги. Потім фахівець з’єднує всю отриману інформацію воєдино в звіті і надає її розробнику.

Що потрібно знати тестировщику?

В першу чергу, потрібно бути добре підкованим в сфері IT. Дійсно хороший фахівець повинен володіти технічною англійською мовою, знати мову програмування SQL і вміти працювати з базами даних Oracle, MSSQL та ін., використовувати основні методики тестування (MSF, CMM, RUP), володіти програмами Rational ClearQuest, Silk Test, TrackStudio, Rational Robot.

З особистісних якостей можна назвати посидючість, предметність і швидкість мислення, педантичність, уважність.

Навіщо потрібно тестувати сайти?

Для тестувальників це, зрозуміло, фінансовий дохід, а для власників тестованих сайтів — перевірка зручності їх використання цільовою аудиторією, тобто, юзабіліті, користь від якого очевидна. Рівень юзабіліті прямо пропорційний конверсії і, само собою, прибутку.

Ризики, пов’язані з тестуванням сайтів

Якщо ви вирішили почати заробляти тестувальником, то врахуйте наступні моменти:

ця робота може здатися вам занадто нудною і монотонною;

є ризик залишитися вузькопрофільним фахівцем;

якщо ви фрілансер, то існує ризик того, що замовник вам не заплатить за виконану роботу.

Останнім часом з’явилося багато сайтів-лохотронів, що пропонують тестувати сайти за три копійки, які, втім, потім не виплачуються. Якщо вам пропонують зареєструватися на якомусь ресурсі-посередник (не біржі) між фрілансерами-тестерами і різними компаніями, яким потрібно протестувати, припустимо, ігри, не ведіться. Навряд чи ви зможете вивести зароблені там гроші, тому не витрачайте даремно свій час.

Ну подумайте самі, невже великі компанії-розробники ігор і додатків, довірять пошук багів кому завгодно? Першому зустрічному-поперечному, який вирішив підзаробити грошенят і тому зареєструвався на якомусь сайті-посереднику?
Шановні компанії-розробники наймають для тестування професіоналів! І ви повинні їм стати, якщо хочете крутитися в цій сфері.

Якщо ж ви хочете заробляти на улюбленій грі, то в такому випадку краще зробити свій відеоблог на Youtube і монетизувати його з допомогою будь-яких партнерських програм, в рамках яких можна продавати шмотки і персонажів.
Отже, плавно підійшли до теми нашої статті: на чому заробляють тестувальники ігор, програм і т. д.? Найчастіше, перший крок нашої запаморочливої кар’єри тестувальника — це…

Працюємо за «спасибі»

Якщо ви не можете влаштуватися на роботу через відсутність досвіду, то його потрібно отримати. Бажано, на реальних проектах. Для новачків — це, як правило, open source. Такі проекти не вимагають чорного поясу з тестування, та й часу на них потрібно витрачати всього шість годин на тиждень. Таким чином, ви можете поєднувати тестування з основною роботою, приємне з корисним, так би мовити.

Якщо вам незрозуміло, навіщо потрібно працювати «за їжу», я відповім так: заради перспективи. Іноді сьогодні потрібно чимось пожертвувати, наприклад, грошима, заради того, щоб завтра знайти собі замовників, заслужити повагу і набратися цінного досвіду. Це своєрідні інвестиції в своє майбутнє.

Тестуємо будь-які вибрані сайти або мобільні додатки

Вам ніхто не забороняє тестувати все, що завгодно. Однак, найзручніше це робити з сайтами, які вам подобаються і приносять користь. Наприклад, ви можете протестувати сайт кінотеатру, який регулярно ходите, або інтернет-магазину, де постійно купуєте подарунки для друзів і близьких. Виділяють два більш-менш нескладних види тестування:

юзабіліті;

функціональність.

Навантажувальне і тестування безпеки — це вже більш складний рівень. Крім цього, дані види тестування не можна здійснювати без дозволу власника сайту.

Функціональне тестування передбачає перевірку граничних значень, розбиття на класи еквівалентності, тестування з документації. Якщо у вас немає останньої, не турбуйтеся. Функціональна діагностика, наприклад, сайту інтернет-магазину передбачає перевірку того, як працює функція додавання в корзину товару або послуги, функція оплати і т. д.

Здійснюючи перевірку юзабіліті, дайте відповіді на наступні питання:

наскільки зручно працювати з веб-сайтом?

Наскільки зрозумілий і інтуїтивний інтерфейс? Легко в ньому розібратися?

Довго доводиться шукати можливість замовити товар або послугу? Добре видно кнопка дії («Купити», «Замовити», «Підписатися» тощо)?

Добре працює локалізація? Всі функції доступні при перекладі сайту на іншу мову (якщо ресурс доступний на декількох мовах)?

Як тільки ви знайшли помилку на досліджуваному вами ресурсі, саме час повідомити про них його розробникам або власникам. Дайте їм зворотний зв’язок. Для цього краще написати листа на e-mail з коротким, поважних і зрозумілим змістом. Обов’язково відсортуйте зазначені в листі баги за спаданням критичності.

Одна справа, якщо ви знайшли помилку в договорі оферти, який ніхто не читає. А інша справа, якщо фільтр інтернет-магазину не працює належним чином, що може вплинути на бажання клієнта придбати той чи інший товар. Загалом, починайте з самого важливого!

Якщо адміністрація сайту нічого не відповіла, не турбуйтеся. Ви в будь-якому випадку отримали цей досвід, і його вже не відняти. Не здавайтеся, стукайте в нові двері, і рано чи пізно, вам відкриють! Хтось буде готовий вас розцілувати за надані на блюдечку з блакитною облямівкою баги, не помічені раніше. І, можливо, на цьому сайті буде відкрита нова вакансія тестувальника, яку вгадайте хто займе? :)

Що стосується мобільних додатків, то тут теж великий політ для фантазії. Можете протестувати гру, органайзер, текстовий редактор, та все що завгодно.

Як заробити тестировщику?

Щоб отримувати гроші за знайдені баги, можна:

а) влаштуватися штатним тестувальником в компанію з розробки ігор, софту чи сайтів. Звичайно, досить складно буде влаштуватися навіть на позицію junior без відповідного досвіду. Якщо з цим складності, дивимося варіант нижче;

б) стати фрілансером і самому шукати замовників на біржах, форумах і т. д. Під час пошуку роботи, в першу чергу, розглядайте IT-компанії, незалежні групи тестування та дизайнерські бюро. Саме туди ви зможете влаштуватися на повну робочу ставку або брати замовлення як фрілансер.

Тепер про те, скільки заробляє тестувальник. Як і в інших IT-галузях, рівень доходу даного фахівця визначається регіоном і досвідом роботи. Новачок або студент може розраховувати на 20-45 тис. руб. По мірі професійного розвитку до зарплати додається 10-15 тис. руб. Фахівці, що працюють у сфері тестування 4-5 років, отримують від 70 до 140 тис. руб.

Отже, як, на чому і скільки заробляють тестувальники, тепер ви знаєте. Крім цього, у вас в запасі вже є кілька варіантів розвитку кар’єри, які я описав в даній статті. Тепер все залежить від вас, від вашого бажання і завзяття. Так що удачі!

У наступних випусках ви дізнаєтеся ще більше цікавої інформації про професії тестувальника, тому підписуйтесь і залишайтеся з нами. До нових зустрічей!