Сучасне рішення для слабозорих — шаблон Аccessibility для сайту на базі Joomla

135

Від автора: незалежно від базової платформи, кожен з сайтів держустанов зобов’язаний відповідати чинним законодавчим нормам. Зокрема, ці інтернет-майданчики повинні передбачати в своєму складі версію для слабозорих користувачів. Платформа Joomla не передбачає подібної опції за умовчанням, тому рішенням завдання стане шаблон Аccessibility для сайту держустанов.

Современное решение для слабовидящих — шаблон Аccessibility для сайта на базе Joomla

Державні стандарти створення веб-сторінок для освітніх установ і держорганізацій розроблялися виходячи із зручності сприйняття інформації з боку слабозорих. Якщо такі інтернет-майданчика не передбачать для цієї категорії людей відповідну версію свого порталу, то ті просто не зможуть ознайомитися з опублікованої інформацією, що носить важливий офіційний характер.

Цікава закономірність наголошується в тому, що більшість держустанов створили свої веб-представництва саме на базі движка від Joomla. Швидше за все, це пов’язано з тим, що дана CMS вважається однією з найбільш простих і зручно редагованих, тому програмісти вирішують не ускладнювати собі життя і розробляють сайти саме на ній. Спочатку версії для слабозорих движок Joomla не передбачає, однак, шаблон accessibility дозволяє і людям з поганим зором отримувати потрібну інформацію.

Якою повинна бути версія сайту для слабозорих?

Що таке accessibility? Даний термін був придуманий як позначення доступності веб-сторінок для людей з обмеженими можливостями. Якщо мова йде про accessibility саме в контексті веб-інтерфейсу, тоді левову частку цієї категорії користувачів займають хворі, які страждають захворюваннями зорового апарату. Приміром, якщо людина хворіє на дальтонізм, то загальнодоступна колірна гамма завадить йому чітко і рівномірно сприймати інформацію.

Згідно з нормами російського Госту, відмітними рисами візуальної складової версії сайту для слабозорих повинні бути:

збільшений шрифт;

монохромна чорно-біла забарвлення;

відсутність яскраво виражених графічних елементів і графіки як такої.

Тобто, грубо кажучи, версія web accessibility для сайту повинна являти собою набір веб-сторінок, на яких міститься лише текст, написаний зрозумілою великим шрифтом, а також зручна і зрозуміла навігація.

Современное решение для слабовидящих — шаблон Аccessibility для сайта на базе Joomla

Зрозуміло, не можна забувати і про представників здорового населення, тому на сайті повинен бути передбачений спеціальний перемикач, що дозволяє людям обирати зручний зовнішній формат сайту під себе.

Грамотні розробники, які пройшли онлайн-курси по монетизації власних знань, розуміють, що їх цільова аудиторія — це державні організації, тому вартість кнопок для перемикання з одного шаблону на інший може обійтися до 100$. Однак якщо постаратися, то можна знайти і безкоштовні модулі або зовсім перемикач створити самим.

Створення версії для слабозорих на Joomla своїми руками

Якщо ви є рукатим фахівцем в роботі на CMS Joomla і постійно проходите інтернет-курси по вдосконаленню навичок у веб-розробці, то можете спробувати створити перемикач версій сайту самостійно. По суті, аналоговий варіант являє собою не що інше, як додаткову таблицю стилів CSS. Грубо кажучи, все, що вам потрібно — це відредагувати поточну версію таблиці стилів під норми Госту і залити в ядро сайту JavaScript, за допомогою якого вийшло б перемикати шаблони між готовими CSS-файлів.

Тобто порядок дій повинен бути приблизно наступним:

Вносьте в нинішній CSS id, який дозволить движку його визначати.

Скопіювати таблицю стилів і коригуєте її згідно з вимогами ГОСТ (прибираєте зображення, збільшуєте шрифт, змінити фон).

Вносьте в файл позначку, що дана версія діє для слабозорих.

Пишете код скрипта з допомогою функції look() із зазначенням шляху до іншого файлу CSS.

Налаштовуєте файли cookies, спираючись на мову PHP, щоб уникнути постійного перемикання між версіями веб-сайту під час переходів з однієї сторінки на іншу.

Якщо після виконаних операцій ваш шаблон accessibility не працює, то краще поверніть базову версію сайту і завантажте на неї готовий шаблон з вбудованим accessibility settings згідно наведеної нижче інструкції.

Покрокова інструкція по установці готового шаблону

А тепер давайте перейдемо безпосередньо до того, як встановити шаблон accessibility для Joomla. Щоб вам було простіше орієнтуватися в подальших ступенях інформації, для початку можна пройти корисні курси з веб-дизайну, які змогли б помітно удосконалити ваші навички. Ну, а якщо ж не терпиться перейти до практики, тоді йдемо далі.

Крок 1. Завантажуєте шаблон і плагін

Шаблон являє собою ту саму картину сайту, яка буде знаходитися перед людьми зі зоровими вадами, а завдяки плагіну Template Switcher користувачі зможуть перемикатися з однієї версії на іншу.

Крок 2. Разархівіруете і встановлюєте файли

Окремо встановіть кожен файл. Установка плагіна проводиться в адмінці Joomla, в розділі «Менеджер розширень». Не забудьте активувати.

Крок 3. Встановлюєте шаблон

Робиться це також в адмінці, в розділі «Менеджер шаблонов». Після того як установка буде завершена, ви побачите список завантажених шаблонів, серед яких потрібно вибрати Accessibility.

Крок 4. Донастраиваете шаблон

Напевно ви відразу ж виявите якісь косяки у вигляді непотрібних графічних елементів або плагінів, які будуть порушувати загальну картину. Виправте дрібні нюанси, покопавшись в html коді і налаштуваннях.

Современное решение для слабовидящих — шаблон Аccessibility для сайта на базе Joomla

Крок 5. Налаштовуєте плагін

Щоб все працювало як по маслу, потрібно правильно налаштувати плагін. Вкажіть посилання на різні версії шаблонів і додайте шлях до архіву, належить макету сторінки для слабозорих, а також впишіть посилання, що веде до стандартної версії сайту, щоб користувачі могли переходити назад.

Крок 6. Створюєте спеціальний модуль

Це необхідно, щоб кнопка-перемикач відображення на сайті. Створити модуль можна в розділі «Розширення» — «Менеджер модулів» в адмін-панелі. Модуль повинен складатися з html-коду, який буде представляти собою шлях до альтернативної версії сайту. Не забудьте активувати модуль.

Крок 7. Створюєте ще одну кнопку

І останній крок — це створення аналогічної кнопки, щоб користувачі могли повернутися до стандартної версії сайту. Зберігаємо зміни, і на цьому налаштування шаблону accessibility можна вважати завершеною.

Сподіваємося, сьогоднішня інформація з налаштування android accessibility була для вас корисною. Поділіться посиланням на статтю в соціальних мережах, щоб і ваші знайомі почерпнули для себе щось нове. Підпишіться на наш блог, якщо ви ще до цих пір цього не зробили. До швидкої зустрічі!