Створення сайту на PHP – збираємо новий ресурс граючись!

257

Від автора: створення сайту на PHP кардинально відрізняється від розробки звичайних ресурсів. Ця мова частіше використовується для додавання динаміки і можливості швидкої заміни всіх складових. Мені чомусь сайти на PHP нагадують кубик Рубіка, в якому поворот будь-який з граней «народжує» на світло абсолютно нове поєднання кольорів.

Основи динаміки

Я вже розповідав про динамічних ресурсах в одному зі своїх попередніх матеріалів. Але так як нам все одно доведеться «різати» шаблон сторінки на частини і розкидати їх по окремих файлів, то трохи повторюся.

Динамічні сайти так швидко і глобально завоювали інтернет завдяки PHP. До цього всі ресурси були статичні. Тобто їх розмітка завантажувалася тільки з одного джерела (файлу). З-за цього ускладнювалось редагування коду HTML і стилів. При цьому додавання контенту теж вимагало знань мови гіпертексту і CSS. І все тому, що такого поняття, як адмінка і CMS просто не існувало.

Зараз для створення сайту на PHP з нуля не потрібно навіть знати основ сайтобудування. Через адміністративну частину системи управління контентом (CMS) легко додавати, видаляти і редагувати не тільки вміст, але й саму структуру шаблонів. А також повністю змінювати зовнішній вигляд сайту шляхом інсталяції нової теми.

Але в цьому заслуга не тільки PHP. В організації функціоналу динамічного ресурсу широко використовується СУБД. Найчастіше – це MySQL. Сьогодні я спробую продемонструвати, як це зв’язка (PHP-MySQL) використовується при створенні сучасних сайтів.

Приклад для «знущань»

Ось так виглядає веб-сторінка, яку ми сьогодні розпилювати на кубики для динамічного «Рубіка».

HTML прикладу:

Приклад динамічної веб-сторінки

Динамічна веб-сторінка

Меню

  • Розділ 1
  • Розділ 2
  • Розділ 3
  • Розділ 4
  • Розділ 5

Назва публікації

Динамический ресурс

Якийсь текстовий контент

Якийсь текстовий контент

Футер

Стилі для прикладу створення динамічного сайту на PHP я вказувати не буду.

Ріжемо на великі шматки

Естетів-професіоналів прошу строго не судити: шаблон сторінки буду «різати» на великі шматки. Все у нас вийде у проекті 5 файлів:

style.css

header.php

container.php

footer.php

index.php

Хоча потрібно було б в окремому файлі розмістити і контент, і меню. Але мета даної статті – продемонструвати основи створення сайтів PHP на практиці, показати принцип реалізації. А естетична складова залишиться не задіяною :) .

Скопіюйте наведені файли і зберігайте їх на стороні сервера в новій папці. Але перед цим правильно рознесені по них «шматки» розмітки. В header.php увійде вся шапка HTML і шар head. З контейнером і футером, сподіваюся, все зрозуміло. Також не забудьте в папку «закинути» зображення.

В index.php підключіть всі файли проекту. Перший рядок коду визначає кодування всього сайту:

Вже було!

Ви праві. Цю процедуру я вже описував, але доводиться повторюватися, щоб більш наочно показати всю міць PHP. А ось використання MySQL для виведення контенту – цього ще не було :) . До речі, програма для створення сайту на PHP, яку я використовую, це PHP Expert Editor. Може не зовсім бездоганна, але я до неї звик.

Спочатку за допомогою phpMyAdmin створимо базу з таблицею для зберігання текстових публікацій. Структура моєї таблиці наведена на наступному скріншоті.

Тепер наведу весь вміст файлу container.php. Код, відповідальний за вивантаження вмісту БД, розташований між тегами абзацу:

Меню

  • Розділ 1
  • Розділ 2
  • Розділ 3
  • Розділ 4
  • Розділ 5

Назва публікації

Динамический ресурс

“;
}
mysqli_close($load);
?>

“;
}
mysqli_close($load);
?>

Цей код далекий від ідеалу! Його можна було б оформити у вигляді функції і помістити в окремий файл. Але така картина більш наочна.

На сьогодні все. Ми навчилися з вами основ «динамічності» на PHP, розглянули основні прийоми реалізації. Звичайно, до створення высоконагруженного сайту самому на мові PHP нам ще далеко, але початок цьому вже покладено. Так що скоро ви зможете самостійно розробляти програмні «кубики-рубики»!