Синтаксис JavaScript

469

Від автора: вітаю вас, друзі. У цій статті ми з вами торкнемося теми синтаксису JavaScript, а також дізнаємося, як використовувати коментарі в коді JavaScript. Стаття орієнтована на новачків, початківців своє знайомство з JavaScript.

Продовжимо тему попередніх уроків і плавно перейдемо до теми синтаксису мови JavaScript. Відразу варто відзначити, що якщо ви знайомі з синтаксису PHP, тоді вам фактично нічого пояснювати не потрібно, оскільки синтаксис цих мов дуже схожий.

Отже, у нас є найпростіша рядок коду на JavaScript:

alert(‘Привіт!’);

Цей рядок називається командою або інструкцією. Таких інструкцій може бути як завгодно багато в коді і кожну інструкція прийнято писати на окремому рядку. Наприклад, додамо ще одну команду:

alert(‘Привіт!’);
alert(‘Як справи?’);

Тепер наша програма складається з двох рядків коду. Кожну інструкція прийнято завершувати крапкою з комою, яка фактично є роздільником команд. Насправді символ крапка з комою не є обов’язковим і в даному випадку ми навіть можемо прибрати його:

alert(‘Привіт!’)
alert(‘Як справи?’)

Наша програма без проблем виконається, оскільки інтерпретатор JavaScript розцінить переклад рядка як закінчення інструкції (хоча і не завжди) і кожна інструкція без проблем відпрацює. Однак, щоб уникнути проблем у вашому коді, я рекомендую не забувати про точку з коми і завжди явно позначати кінець команди.

Що ще нас може зацікавити тут? Зверніть увагу на рядки всередині методу alert. Ці рядки взяті в лапки. Ми з вами ще не проходили типи даних в JavaScript, але, забігаючи наперед, зазначимо, що рядок (рядковий тип даних) завжди повинна бути укладена в лапки одинарні або подвійні лапки:

alert(‘Привіт!’);
alert(“Як справи?”);

Якщо ж ми забудемо обрамити рядок лапками, тоді замість виконання програми інтерпретатор поверне нам синтаксичну помилку. Поки що ми не бачимо помилок, але в наступних статтях ми подивимося, як їх побачити і, відповідно, виправити. На відміну від рядка, числа не обов’язково обрамляти лапками (хоча це і не заборонено). Такий код без проблем буде виконаний:

alert(‘Привіт!’);
alert(“Як справи?”);
alert(123);

Ну і останнє питання, якого ми торкнемося, буде про коментарях. Можливість коментувати код передбачена в будь-якій мові програмування. Навіть у мові розмітки HTML передбачена можливість коментувати код документа. JavaScript тут не виняток і надає два типи коментарів: однорядковий і багаторядковий. У коментарі ми можемо написати що завгодно. Інтерпретатор просто ігнорує коментар і ніяк не виконує його, тобто всередині коментаря може бути як звичайний текст, так і команди, вони не будуть виконані.

// це однорядковий коментар
alert(‘Привіт!’); // покажемо модальне вікно з привітанням
/*
це
багаторядковий
коментар
код нижче виконуватися не буде
*/
//alert(“Як справи?”);
//alert(123);

У коді вище відпрацює тільки перша інструкція і ми побачимо тільки один alert з привітанням.

На цьому стаття підійшла до кінця. Якщо ви хочете більше дізнатися про JavaScript, тоді рекомендую звернути свою увагу на уроки по JavaScript і окремий курс по мові JavaScript. Удачі!