Що таке JavaScript

354

Від автора: вітаю вас, друзі. Дана стаття відкриє цикл матеріалів для новачків, які дадуть загальне напрям для вивчення JavaScript. І почнемо ми з того, що ж таке JavaScript і для чого він потрібен. Також ми дізнаємося, як підключити JavaScript до вашої сторінки. Стаття призначена для новачків, які тільки починають знайомитися з JavaScript.

Отже, що ж таке JavaScript. До речі, щодо назви мови. Не плутайте JavaScript з мовою програмування Java, як це робить більшість новачків. Це абсолютно різні мови, які схожі лише назвою. Власне, спочатку JavaScript називався LiveScript, однак волею маркетологів він змінив свою назву на JavaScript, яке за ним збереглося й донині.

JavaScript — це клієнтський мова програмування, розроблений насамперед для інтерактивності веб-сторінок. Клієнтський означає, що він не виконується на стороні сервера (як, скажімо, PHP), а на стороні браузера. У цьому величезний плюс JavaScript, оскільки йому не потрібно спеціальне оточення, в будь-якому сучасному браузері є інтерпретатор JavaScript, тому для роботи з JavaScript достатньо лише браузера.

Простіше кажучи, JavaScript створювався з метою якось пожвавити і прикрасити наш HTML. Адже в 90-ті роки, а саме тоді і був створений JavaScript, ніхто не знав ні про HTML5, ні про CSS3. Та що там говорити про CSS3, просто про CSS ніхто в той час і не чув. Оформлення сторінки здійснювалося безпосередньо в коді HTML допомогою тегів і атрибутів: font, color, bgcolor та ін… кошмар і жах, загалом.

Єдиним ковтком свіжого повітря тоді був Flash, який робив сторінки інтерактивними. Інший інтерактивності просто не було. Банально змінити поведінку посилання при наведенні було неможливо. Ось для таких речей в першу чергу замислювався JavaScript.

Творець JavaScript Брендан Эйх задумував зробити його досить простим в освоєнні і використанні мовою і, в цілому, у нього це вийшло. Вже через кілька хвилин після початку вивчення JavaScript ви можете написати свою першу найпростішу програму на цій мові.

Давайте ж спробуємо перевірити це твердження і напишемо свою першу програму на JavaScript. Величезним плюсом JavaScript є його повна інтеграція з HTML, а це значить, що ми можемо вставити нашу програму на JavaScript в будь-яке розумне місце нашого HTML документа (або, наприклад, файлу .php, якщо він відповідає за розмітку).

Для того, щоб використовувати JavaScript в HTML-коді, нам необхідний спеціальний тег script, всередині якого і пишеться програма на JavaScript. Ось так, наприклад:

JavaScript

Це звичайний HTML документ

// а тут код JavaScript буде

Стандарт HTML4 додатково вимагав вказати тип наступним чином:

// а тут код JavaScript буде

Однак, в стандарті HTML5 робити так вже не обов’язково і навіть зайве.

Ну і поки що всередині тегів script немає ніякого корисного коду, давайте напишемо хоч що-небудь корисне. Як варіант, покажемо модальне вікно з привітанням. Вивести стандартне модальний допоможе метод (функція) alert(), параметром якої ми можемо передати рядок для висновку. Якщо вам поки що не зрозумілі слова функція, значення і метод, не турбуйтеся, у наступних статтях ми спробуємо з ними розібратися. Отже, пробуємо:

alert(‘Привіт!’);

При завантаженні сторінки, браузер покаже нам стандартне для нього модальне вікно з текстом, який ми передали параметром у alert. Це вікно буде висіти доти, поки користувач не натисне кнопку OK.

На цьому ми, мабуть, завершимо поточну статтю. У наступних статтях ми поговоримо про оточенні, яке спростить розробку на JavaScript, а також про синтаксис JavaScript. Якщо ви хочете більше дізнатися про мову, тоді рекомендую звернути свою увагу на уроки по JavaScript і окремий курс по мові JavaScript. Удачі!