Що таке CPC і CPM в інтернет-рекламі?

39

Від автора: знову вітаю вас у черговій статті. Ми вже багато дізналися про нішу CPA, але у вашій діяльності вебмастера вам також обов’язково зустрінуться такі абревіатури, як CPC і CPM. Що це таке? Давайте розберемося.

Почнемо з CPC. Розшифровується це як cost per click, що перекладається як плата за клік або ціна за клік. Саме це в основному і розуміють під цією абревіатурою. А PPC (pay per click) це, у свою чергу, модель взаємодії, яка передбачає оплату за клік.

З такою моделлю ви можете зустрітися, наприклад, при купівлі платної реклами в інтернеті. Розглянемо приклади покупки такої реклами в Яндекс.Директе і Вконтакте.

У Директе ви платите виключно за кліки, іншого варіанту немає. Незалежно від того, де ви рекламуєте, на пошуку або в мережах, ви платите за клік. Візьмемо, наприклад, РМЯ (рекламну мережа Яндекса). Там ви можете виставляти ставки по кожному ключовому слову, якщо воно досить частотне, то Яндекс показує вам, яка повинна бути ставка, щоб отримати певний відсоток охоплення.

Наприклад, ви встановлюєте ставку 5 рублів. Припустимо, це дає вам 25% охоплення по ключу. Значить, якщо ключ сумарно шукається в пошуку 40 тисяч разів, ваша реклама буде показана 10 тисячам людей в місяць (конкретно по одному ключу).

По суті, ви і Яндекс.Директ — це співробітники в даному випадку. Вам потрібна реклама, а сервіс дозволяє вам її придбати. PPC — це модель, за якою ви співпрацюєте. Вона передбачає, що ви готові платити за кожен клік.

CPC — це конкретна ціна за клік, яка може бути різною для різних рекламних кампаній, різних ключових слів і т. д. Якщо брати випадок з прикладу, то CPC дорівнює 5 рублів.

Якщо ви знаєте eCPC (що це, я розповім в іншій статті), тобто середній дохід з кліка при рекламі певного оффера, то лише за рахунок цього і CPC ви можете прогнозувати, чи буде прибутковою ваша кампанія. Наприклад, eCPC за офферу може бути 6 рублів, а ваш CPC — 5. Можна припустити, що ви підете в плюс. Однак це лише припущення, тому що в реальності все може скластися набагато гірше (не ті ключові слова, не ті майданчики тощо)

CPM

Така ж модель є в рекламі Вконтакте. Зокрема, зараз я кажу про таргетовану рекламу. Але там вже є можливість платити не тільки за конкретний перехід, але і за покази. Ось це і є CPM.

Тобто, якщо ви ставите за перехід 12 рублів, то ваш CPC дорівнює стільки ж. Якщо ви обираєте оплату за покази, це вже інша модель взаємодії, яка працює по-іншому. Наприклад, ви ставите 3 рубля за 1000 показів. Ваш CPM (cost per millenium) = 3 рубля. Ваше оголошення показується 100 тисяч разів. Відповідно, ви заплатите 300 рублів.

Різниця між CPC і CPM в тому, що у випадку з оплатою за кліки, ви платите гроші хоч і не за кінцеве цільове дію, але як мінімум за більш менш зацікавленої людини, тому що якщо він кликнув, значить, якийсь інтерес у нього вже є. Хоча це ще залежить від вас і від вашої пропозиції.

Таким чином, вашу рекламу може подивитися хоч мільйон чоловік, ви за це не платили, а тільки за конкретні кліки.

CPM — це плата за покази. А продуктивність показу вже може бути різною. Якщо ви невдало налаштували рекламу, то вона може бути показана 40 000 людей, і абсолютно нікого не зацікавить. У той же час, якщо ваша реклама буде геніальною і влучить у ціль, на 1000 показів може бути 5-7 і більше кліків. Якщо саме так і буде, то ви можете серйозно заощадити рекламний бюджет.

Справа в тому, що на всіх майданчиках, де можна придбати рекламу, оплата за перехід зазвичай завжди дорожче ціни за 1000 показів. Це зрозуміло, чому так. Тому що покази не гарантують, що будуть переходи. Причому за перехід потрібно платити зазвичай в 2-4 рази більше, ніж за 1000 показів.

А тепер уявіть, що ви змогли налаштувати рекламу, яка потрапила в ціль і платите за неї за CPM. Припустимо, 3 рубля за 1000. І отримуєте на 1000 показів 3 кліка. В середньому. Разом маємо, що ви отримуєте 1 потенційного клієнта за рубль.

А якби ви купували по CPC? 1 перехід обійшовся б вам як мінімум 7-10 рублів. Отже, за рахунок відпрацьованої рекламної кампанії можна заощадити величезну кількість грошей.

Підсумок

Втім, не думайте, що купувати за CPM — це завжди набагато більш вигідно. Я не вважаю, що це так. У багатьох тематиках доведеться платити за перехід, тому що там навіть при дуже грамотної РК на 1000 або навіть 3000 показів може не бути кліків. Таке дійсно може бути, навіть якщо ви добре підібрали цільову аудиторію і зробили цікаві оголошення.

Більш докладно з CPC і CPM ви зможете познайомитися вже на практиці. Головне на початковому етапі, щоб ви хоча б розуміли, що це означає в теорії. Це вже дозволить вам хоч якось орієнтуватися при покупці реклами в інтернеті. У наступних статтях я продовжу вас знайомити з термінами, які є в CPA-ніші, тому що поки ми обговорили лише деякі. До зустрічі!