Російські інтернет-магазини виступили проти обов’язкової установки додатків маркетплейсів на нові смартфони

27

Представники російської асоціації акіт, об’єднуючої компанії, що формують більше 60 % обсягу торгівлі в інтернеті, розкритикували нову постанову уряду, згідно з яким виробників можуть зобов’язати встановлювати на смартфони та іншу електроніку додатки одного або більше маркетплейсів.

У росії вже діє закон, який наказує обов’язкову установку додатків російських розробників, і тепер з’явилися дані про пропоновані мінцифри поправках. У перелік обов’язкової передпродажної установки пз можуть додати нові додатки, в тому числі — онлайн-магазин (маркетплейс). Відомо, що програмне забезпечення буде вибиратися мінцифри за принципом популярності на основі щорічного внутрішньомміністерського рейтингу.

Такі нововведення не могли залишити байдужими представників сфери інтернет-торгівлі. За їхніми словами, це негативно вплине на здорову конкуренцію. Акіт вже направила в уряд звернення зі скаргою на можливі нововведення. “проект постанови суперечить базовим принципам конкуренції, оскільки створює штучні преференції окремому гравцеві”, – заявили в акіт.

Згідно з планами мінцифри передбачена обов’язкова установка додатка єдиної компанії (двох, якщо різниця в числі користувачів порівнянних мобільних додатків не перевищує 5 %).

В акіт вважають, що подібна практика не вирішить ключове завдання підтримки російського бізнесу в боротьбі з іноземними конкурентами. Частка зарубіжних компаній на ринку росії не перевищує 14 %, причому додатки зарубіжних маркетплейсів встановлюються виробниками електроніки на платній основі.

Як заявляється в листі акіт « “передустановка фактично є фінансовим заходом підтримки на маркетингові витрати для конкретного господарюючого суб’єкта”, – йдеться в листі. При цьому установка по одного або двох маркетплейсів зведе нанівець зусилля інших магазинів з підвищення якості сервісу та розвитку інфраструктури.

Представники асоціації відзначають, що навіть чинний закон призвів до» спотворення конкуренції «на ринку онлайн-торгівлі, оскільки компанії, які домоглися права на обов’язкову установку свого пз, по суті надають» суперприкладення ” з функціональністю відразу в декількох сегментах ринку, отримуючи необгрунтовані переваги. Нові правила тільки погіршать ситуацію.

За словами президента акіт артема соколова, асоціація не підтримує підхід з виділенням окремих гравців. На його думку, зараз в країні склався висококонкурентний ринок якісних сервісів. Компанії задіють програми лояльності, змагаються в швидкості доставки і географії покриття і вирішувати, кого вибрати, повинен тільки клієнт, а не держава.

Як заявили представники декількох великих гравців російської інтернет-торгівлі, подібні заходи знецінюють інвестиції в розвиток висококонкурентного ринку, а наявність в нових гаджетах встановленого додатка однієї компанії в поточному році «автоматично забезпечить його лідерство за встановленими критеріями вибору і в наступному році».

При цьому знайшлися і прихильники ініціативи. Портал рбк процитував представника wildberries:»на різних етапах узгодження ініціативу блокують учасники з вираженим конфліктом інтересів, які або не хочуть брати участь у відкритому конкурсі через страх поразки, або ж не можуть через іноземних власників бізнесу”.