Распутываем черговий клубок: з чого почати роботу з базою даних PHP

133

Від автора: продовжуємо розширювати колекцію розумних висловів від професійних розробників. Ось дещо з свіженького. Один з програмістів згадав, як він, будучи ще «неспелым чайником», так і не міг довго зрозуміти, з чого починати роботу з базою даних на PHP. І в кінці він так і не розв’язав цей складний клубок, поки йому не допоміг більш досвідчений колега. Сьогодні ми займемося «разматыванием» цього клубка, і постараємося почати розплутувати його спочатку.

Правильний початок

Будь клубок слід починати розплутувати поступово і з самого початку. Це твердження «спрацьовує» і в програмуванні. Звичайно, що при вивченні мови можна просто обрізати будь-яку нитку і почати осягати науку з будь-якого відрізка. Але тоді ви не дізнаєтеся основ або пропустите важливий «ділянку». Такий непослідовністю найчастіше страждають новачки.

Перед тим, як почати працювати з базою даних PHP, потрібно хоча б зрозуміти, що вона з себе представляє. З допомогою мови, і яких засобів можна створити БД, редагувати її і які типи даних в ній зберігаються.

Ось так ми плавно підійшли до знайомства з мовою структурованих запитів (SQL), системою управління даними (у нашому випадку – це MySQL) і до взаємозв’язку цих компонентів з PHP. А також, для чого використовується ця зв’язка. Ось такий заплутаний клубок виходить :) .

SQL і СУБД

SQL є мовою, з допомогою якого створюються запити для модифікації всіх елементів СУБД: стовпців таблиць БД. Існують спеціальні команди для побудови запитів до сервера СУБД.

Відразу попереджаю, що «нахрапом» SQL взяти не вдасться, оскільки він являє собою повноцінний мову програмування. І для його осягнення потрібен час і терпіння. Але припустимо, що з часом і терпінням у нас погано :) .

В такому разі переходимо відразу до системи управління даними (СУБД). Розшифровка абревіатури говорить сама за себе. Існує безліч СУБД, створених на основі SQL. Але нас цікавить єдина – MySQL.

Попередження: MySQL має кілька особливостей синтаксису побудови запитів. І запам’ятаєте, де на клавіатурі знаходиться тільда.

С чего начать работу с базой данных PHP

Потрібне ПО

Для роботи з базами даних в PHP і MySQL краще застосовувати спеціалізоване програмне забезпечення. Звичайно, якщо ви добре знаєте SQL і особливості використовуваної СУБД, то можна обійтися без утиліт. Але все-таки краще завжди мати їх під рукою.

Найчастіше на хостингах з підтримкою PHP для адміністрування MySQL використовується безкоштовний додаток phpMyAdmin. Крім цього вона входить до складу більшої частини пакетів для розробки. Зразок таких, як Denver, TopServer та інших продуктів.

Подібне ПО включає в себе кілька утиліт, за допомогою яких (після установки сервера додатків) можна почати розробку веб-додатків і сайтів.

Як все відбувається

Починаємо роботу з базою даних PHP. Ось приклад запуску SQL-запиту, направленого до БД з програмного коду:

«;
}
mysqli_close($str_connect);
?>

З його допомогою ми здійснюємо вибірку назв міст з таблиці city і виводимо їх на екран. Для цього потрібно використовувати SQL-запит з командою SELECT. Вона запускається з допомогою функції mysqli_query().

С чего начать работу с базой данных PHP

Але спочатку ми коннектимся до потрібної базі через mysqli_connect(). Функція приймає кілька параметрів: хост, логін користувача СУБД і пароль.

У циклі while ми використовуємо функцію mysqli_fetch_array(), яка поміщає порядково всі значення з результату запиту в асоціативний масив. Потім через echo ми виводимо елементи створеного масиву.

А де ж підступ?

З усього коду найпідступнішою є рядок, що містить запит SQL. Якщо погано придивитися до нього, то вам здасться, що в ньому назву таблиці захищене за допомогою одинарних лапок. Насправді тут використовуються тільди. Ця тонкість є особливістю синтаксису побудови запитів в MySQL.

Якщо ви сумніваєтеся в правильності написаної команди, тоді скористайтеся утилітою phpMyAdmin. Завжди тестуйте з її допомогою всі запити, які збираєтеся використовувати у коді. Особливо, якщо будете працювати з великою MySQL базою в PHP.

С чего начать работу с базой данных PHP

Ну, на сьогодні вистачить розплутувати майже нескінченний клубок PHP, інакше з-за втоми ми можемо знову заплутатися. А цього нам не треба :) . До швидкої зустрічі в наступному матеріалі!