Психологія веб-дизайну: граємо по-новому

345

Від автора: привіт, друзі! Не втомлююся захоплюватися професією веб-дизайнера, неоднорідною, різнобічної, тісно пов’язаної з різними науками і технологіями. Знання дизайну, ну, таке знання — глибоке, насичене, передбачає солідний багаж знань і навичок у багатьох областях, в тому числі і психології. Психологія веб-дизайну — тема мого сьогоднішнього посту, і повірте, мені є про що вам розповісти!

Психологічні аспекти дизайну

Зв’язок психології та web-дизайну доводити не потрібно. Це очевидно, хоча б тому, що передача інформації по коштах інтернет ресурсів має чіткі закони і принципи сприйняття, засновані на тих же законах, за якими застосовується на практиці психологія в побуті, бізнесі, рекламі, у взаєминах між людьми, в кінці кінців. Що тут важливо? Колір, текст, графічні картинки…

Відвідувач заходить на сайт, починає свідомо і підсвідомо зчитувати інформацію. Почуття, пробуждающиеся при цьому, і є власне психологічною реакцією — позитив, негатив. Все це можливо підрахувати, проаналізувати, підкоригувати — потрібно тільки знати, як.

Винаходити, як зазвичай, нічого не треба. Протягом десятків років скрупульозні науковці збирали знання, формували ефективні висновки, відображали здобуту інформацію в тоннах праць з психології на всі випадки життя.

Щоб досягти успіху, вам залишається грамотно розпорядитися цими знаннями і застосувати їх на практиці, щоб впливати на настрій і поведінку ваших відвідувачів, загалом, контролювати ситуацію.

4 складових успіху

Сьогодні мені хочеться дати вам максимально корисну інформацію, тому без зайвих вступів переходимо до практики. У веб-дизайні є всього чотири основних складових, істотно впливають на психологію поведінки юзерів:

Простір.

Контент.

Оформлення тексту.

Колір.

Вам потрібно навчитися оперувати ними досконало, тоді і проблем зі створенням популярних ресурсів у вас ніколи не виникне. Давайте по порядку.

Простір. Організація простору кожної веб-сторінки майбутнього сайту — основна точка спотикання, як на стадії навчання, так і в моменти творчих криз вже досвідчених майстрів. Простір є пріоритетом будь-якого проекту, треба враховувати кожен сантиметр.

Ну, наприклад, «біла область», частину полотна без візуального заповнення. Це обов’язковий елемент, його завдання — підвищувати концентрацію на важливих акцентах, відпочинок для очей і т. д. Ігнорувати його не варто. Або «принцип мінімалізму», який зобов’язує зводити до мінімуму всі миготливе, хаотичне, занадто складний для сприйняття другорядне.

Контент. Дизайн обрамляє контент необхідну рамку. Не будемо забувати, що відвідувачі приходять на сайт за інформацією в першу чергу, а вже потім за креативними спецефектами та іншою мішурою. Має значення все: кількість знаків на сторінці, ширина рядка, відступи, заголовки і т. д.

Не затуляйте текст візуалізацією, кожному елементу відведіть своє місце. Слідкуйте за чистотою контенту, коректністю посилань, актуальністю наданих даних, відсутністю елементарних помилок. Все це може негативно вплинути на ставлення до вашого бренду, і, до речі, перенестися з web в реальний простір.

Оформлення тексту. Окремо зупинюся на типографіці. Ще раз нагадаю вам, що оформлення тексту може викликати набагато більше обурення у відвідувачів, ніж навіть не надто релевантна інформація в ньому. Не треба гнатися одразу за всіма досягненнями CSS, впроваджувати в одному проекті всі можливі шрифти, навороти і обрамлення букв.

У кожного стилю є своя, загальноприйнятий шрифт: офіційний, солідний, академічний, новин, технічний, футуристичний, вишуканий, престижний і т. п. Навчитеся ловити цю тонку межу між ними.

Далі, побудова тексту, його читабельність допомогою інтервалів, абзаців, повітря в рядках, розмірів. Типографіка також зачіпає питання колірних рішень в текстах, на якому тлі яким кольором писати, як не занапастити свій сайт ще до початку його народження.

Колір. Про кольорах ми будемо говорити окремо, психологія кольору в web-дизайні — це взагалі дуже відповідальна і велика тема. Кольором можна передати все: почуття, емоції, донести найважливіше. Сучасні дизайнери рідко (особливо якщо це стосується комерційних проектів) експериментують з квітами, для більшості випадків вони вже підібрані і працюють успішно. Наведу кілька прикладів:

сайти, присвячені натуральній косметиці або побутової хімії, на 60% складаються із зеленого кольору — це допомагає асоціювати їх з природою;

сайти високо технологічної продукції використовують синій колір — надійний і впевнений;

якщо це кулінарний сайт, на 70% це буде бежевий, кремовий колір, викликає апетит і асоціації з повітряним кремом;

жовтий — це енергетика, його треба шукати на сайтах про активному відпочинку, спорті, особливо в поєднанні з сірим і бірюзовим.

Загадки кольори: відгадки поряд

Факторів, що впливають на те, як людина сприймає інформацію, безліч:

хто-то простіше обробляє візуальний ряд;

комусь краще один раз почути;

а хтось сприймає явища виключно тактильно.

Але при всьому цьому психологія впливу кольору працює приблизно однаково на всіх. Це пов’язано з навколишнім світом, природними явищами, які мають однаковий забарвлення у всіх куточках світу.

Наприклад, червоний — небезпека, білий — чистота, помаранчевий — тепло і т. д. Емоційний окрас є у кожного відтінку, тому можна сміливо стверджувати, психологія кольорів у веб-дизайні не порожній звук, а робоча схема.

Що вам як веб-дизайнеру слід засвоїти в цьому напрямку?

По-перше, психологію поведінкових факторів різних категорій користувачів. Треба знати: хто шукає, чого шукає, як реагує на кольорові сигнали і т. д.

По-друге, правила розробки дизайну сайту з урахуванням психології конкретно вашої цільової аудиторії.

По-третє, основи колірного кодування інформації. Наприклад, найбільш ефективними сучасними способами є кодування розміром, перепадами кривизни, яскравістю, просторовою орієнтацією і формою.

По-четверте, методи фокусування і побудови асоціативного ряду.

По-п’яте, основи аналізу дизайну з точки зору привабливості для користувачів.

Замість висновку

Якщо ви хочете завжди добиватися поставленої задачі при розробці проектів різних сайтів, без знання психології вам не обійтися. Вам потрібно сформувати власний унікальний набір інструментів, через які ви будете впливати на відвідувачів. Зрештою, ці знання вам знадобляться не тільки в сфері повномасштабного веб-дизайну, але і, наприклад, у роботі з логотипами.

Сподіваюся, стаття була для вас корисною, підписуйтесь на оновлення і чекайте нових випусків. Успіхів та до нових зустрічей!