Професія менеджер проекту: навчання, основні обовязки і перспективи

498

Від автора: привіт, друзі! Сьогодні важко уявити наше життя без технологій та інтернету, адже з їх допомогою ми знаходимо необхідну інформацію, спілкуємося, купуємо товари і послуги, працюємо і ведемо бізнес. Всесвітня павутина постійно вдосконалюється, розвивається, пропонує нам все більше нових рішень для бізнесу і життя. Звичайно ж, все це не відбувається саме по собі, а робиться людьми різних професій. Я хочу розповісти про одну з найбільш затребуваних інтернет-професій — професію «керівник проектів». Де пройти навчання на менеджера проекту, які навички належить знайти і багато інші питання будуть розглянуті в моїй статті.

Детальніше про професії «менеджер інтернет-проектів»

Якщо ви почали замислюватися над тим, як стати менеджером інтернет-проектів, то раджу спочатку дізнатися детальніше про дану професію і ознайомитися з основними обов’язками. Менеджер проекту — це спеціаліст, що керує створенням сайту (проекту), який розробляє його структуру, концепцію, інформаційне наповнення, займається написанням технічних завдань для верстальників, програмістів і дизайнерів, які знаходяться у нього в підпорядкуванні. Він розраховує бюджет проекту, терміни виконання та контролює процес виконання робіт. Також, до його обов’язків можна віднести розробку стратегії інтернет-просування проекту.

З одного боку, керівник інтернет-проекту виступає як самостійна творча одиниця, а з іншого — всього лише виконавець доручень замовника. Його завдання — переосмислити і обдумати побажання замовника, правильно донести ідею до технічних виконавців і проконтролювати втілення проекту в життя.

З чим треба працювати: чотири типи інтернет-продуктів

Керівник інтернет-проектів може працювати з чотирма типами продуктів:

сайти та портали. Сюди відносяться корпоративні сайти, новинні та інформаційні портали, освітні проекти, промо-сайти, персональні та корпоративні блоги;

e-commerce: онлайн-сервіси, інтернет-магазини, мережеві ринки, аукціони, підписки, розсилки та інші віртуальні платні послуги;

інтернет-спільноти. До них відносяться тематичні спільноти, форуми, соціальні мережі;

програми та мобільні сайти. Сюди входять всі послуги, які з’єднують з інтернетом планшети, мобільні пристрої, телефони та інші гаджети.

Напрями професійного розвитку менеджера інтернет-проектів

Ви вже визначилися з професією менеджера проектів, але не знаєте, з чого почати шлях до світлого майбутнього? Тут слід зазначити, що обов’язки менеджерів різних проектів можуть істотно відрізнятися, адже за час існування інтернет-професії на ринку сформувалося три напрями професійного розвитку для керівника проектів.

Аккаунт-менеджер

Працюючи в рекламних агентствах і веб-студіях, керівник інтернет-проектів виконує завдання спеціаліста по роботі з клієнтами і при всьому цьому розбирається в технічній стороні роботи. Зазвичай такий співробітник веде клієнтів з моменту брифу і до старту проекту.

Його головне завдання — з найменшими матеріальними і тимчасовими витратами робити клієнтські продукти, виступаючи посередником між командою виконавців і замовниками. У більшості випадків, його зарплата залежить від виконаних замовлень, так як він отримує відсоток від них.

Початкові вимоги на цю посаду: володіння основами розробки сайтів та основами програмування, методами управління інтернет-проектами — Agile і Waterfall, середні знання в користувацьких інтерфейсах і дизайні, креативний підхід до роботи.

Project-менеджер компанії

Зазвичай працює в штаті компанії над її внутрішніми проектами. Це найпоширеніший вид менеджерів проектів. У завдання цього фахівця входять не тільки координація розробки та запуску сайту, але й подальший розвиток і підтримку проекту. Він займається веденням документації та працює з аналітичними даними.

Початкові вимоги до рroject-менеджеру: технічна підкованість і володіння основами веб-технологій, знання особливостей маркетингу та реклами в інтернеті, досвід розробки сайтів та управління проектами по каскадної методології.

Інтернет-підприємець

Цей тип менеджера самий новий, тому його популярність активно зростає. З одного боку, це власники малих бізнесів, які бажають самостійно контролювати роботи по присутності своєї організації в інтернеті. Це майстри на всі руки! Вони мають реальний досвід в продажах, знають основи маркетингу та бізнес-управління, а також чудово вміють взаємодіяти з людьми. З іншого боку, це підприємці-початківці, які з нуля піднімають інноваційний бізнес.

Вимоги: знання у сфері побудови і управління малим бізнесом, володіння методами управління проектами, знання інтернет-маркетингу і бізнес-моделювання.

В яких областях необхідно розбиратися?

Хороший керівник проектів повинен вміти бачити повну картину по своєму інтернет-проекту. Для цього необхідно навчитися розбиратися в таких областях:

Дослідження споживачів і аналіз ринку

Навіть якщо ви вирішили зробити блог своїй собаці, потрібно почати з моніторингу конкурентів, визначення цільової аудиторії і аналізу середовища. Треба чітко розуміти, для кого і що саме ви будете робити, як виділитися серед конкурентів.

Веб-розробка

Обов’язково навчитеся розбиратися в тому, як зроблені і працюють мобільні додатки і сайти. Ознайомтеся з основ веб-дизайну і юзабіліті.

Реклама та інтернет-маркетинг

Ви повинні чітко розуміти, як працює контент-маркетинг, пошукова оптимізація, контекстна реклама та SMM.

Управління інтернет-проектами

Основна відмінність керівника інтернет-проектів від своїх оффлайн-побратимів — мінлива природа Всесвітньої павутини. Тут не прокотять довгострокові плани і стратегії на 5-10 років. У ситуації невизначеності доводиться працювати шляхом постійного тестування і зміни стратегічних підходів.

Де здобути освіту?

Ось, ви визначилися з професією і вирішили почати навчання за спеціальністю менеджер інтернет-проектів. І тут виникає маса питань: «В який вуз вступати?» «На який факультет?», «Чи потрібен взагалі диплом проект-менеджеру?».

Справа в тому, що жоден вуз нашої Великої Держави поки не готує фахівців даної галузі, тому, найбільш оптимальним для вас рішенням буде вступити на ІТ-спеціальність. Якщо «корочка» вам не важлива, то ласкаво просимо на курси для менеджерів проектів. Це найшвидший і, на мою думку, на сьогодні найефективніший спосіб отримати всі необхідні знання та навички для роботи проект-менеджером.

Дорогі читачі, якщо дана стаття була вам корисна, підписуйтесь на мій блог і радьте друзям. До нових зустрічей!