Проект компактного sffpc на платформі deskmini x300 в корпусі блоку живлення be quiet!

52

Зміст

 • вступ
 • worklog. Етап перший. Аналіз
 • worklog. Етап другий. Корпус
 • worklog. Етап третій. Провід і usb
 • worklog. Етап четвертий. Примірка
 • тестовий стенд
 • інструментарій та методика тестування
 • результати тестування
 • висновок

Вступ

Робота над даним матеріалом почалася в момент виходу статті «проект компактного ultra-overclocking sffpc з процесором amd ryzen 5 4650g і radeon vega 7».

Будучи натхненним основними компонентами тієї збірки мені захотілося повернутися до платформи asrock deskmini x300 і її компактної і унікальної материнської плати asrock x300m-stx формату mini-stx.

Завдяки зменшеним розмірам (147 х 140 мм) виграючи по парі сантиметрів з кожної зі сторін у форм-фактора mini-itx, область використання asrock x300m-stx значно зростає, як і можливість по-новому поглянути на дизайн. Коротко пробіжимося по основам моделі і перейдемо безпосередньо до суті.

На борту процесорний роз’єм amd am4 з підтримкою цп з інтегрованою графікою, включаючи ryzen 4000g і тепер 5000g, два слота ddr4 so-dimm (максимум 64 гбайт), підсистема живлення «3+2» для cpu/soc і багато іншого. Не вистачає тільки слота pci express, але було б «занадто жирно».

Worklog. Етап перший. Аналіз

Платформа-баребон asrock deskmini x300 виділяється цікавою “начинкою” в корпусі об’ємом всього 1.92 літра. Виробник настільки повірив у своє дітище через три роки і анонс покоління процесорів amd ryzen 5000g, що оновив презентаційні слайди на сторінці продукту: тепер на «дідка» приємніше дивитися і хочеться знову зібрати пк.

Однак ми відірвемося від офіційного послання і направимо наші ідеї в нове русло! вам ніколи не здавалося, що сучасні блоки живлення перетворюються насправді в величезні “залізяки”, а деякі і на подобу твору мистецтва? чому б і ні, коли є любителі і колекціонери поставити парочку відеокарт або материнських плат на полицю. Чесно зізнаюся, і сам балуюся. Щось подібне захотілося провернути і з блоком живлення, але для інших потреб.

З цією метою я звернувся в компанію be quiet!, пояснив задумку, розповів, яким би лінійкам виявився радий, і виробнику ідея сподобалася. За підсумками невеликих переговорів я став володарем корпусу блоку живлення be quiet! dark power pro 11 1200w без начинки.

Зізнаюся чесно, співробітники компаній давно особисто мені нічого не привозили, а з новим колегою з be quiet! відбулася і приємна розмова про галузь, ринок, поточну ситуацію в світі компонентів і майбутнє бренду.

Втім, я відволікся. Окрема подяка за акуратне розбирання be quiet! dark power pro 11 1200w і видалення начинки, яка не буде потрібно для задуму. Все вірно: ми будемо збирати sffpc в корпусі від блоку живлення!

Модель be quiet! dark power pro 11 1200w має напівмодульне підключення і невелике «гніздо» для основних проводів живлення – 24 pin материнської плати і 8 pin процесора. Спочатку мене збентежило несподіване відкриття, я розраховував на парочку інших лінійок бп, але з кожної ситуації можна отримати ще більше користі.

Передня і задня частини декоративно маскуються гумовими заглушками, приховуючи гвинти кріплень. На» бекплейте ” збережені кнопка управління живлення і коннектор для вилки.

Розбір be quiet! dark power pro 11 1200w проходить без пригод: зручна форма з двох п-образних половинок. Збережена панель з роз’ємами і навіть вентилятор!

А ось зайві дроти і фільтри на вході будемо видаляти самостійно через їх непотрібності.

У блоці живлення be quiet! dark power pro 11 1200w використовується нестандартний вентилятор типорозміру 135 мм be quiet! silent wings 3 (sw3-1325-hf) з двопіновим підключенням і регулюванням обертів від напруги, що подається.

Під наклейкою виявився третій нерозпаяний контакт тахометра і заради спортивного інтересу захотілося його застосувати на практиці.

реклама

Трохи грубої пайки з донора, і вентилятор be quiet! sw3-1325-hf обзавівся новим підключенням. На жаль, дива не сталося: материнська плата не побачила дані про швидкість обертання. Ймовірно, справа в контролері вертушки.

Worklog. Етап другий. Корпус

Материнська плата asrock x300m-stx має однослотове розташування роз’ємів, не рахуючи колодки з двома usb і lan. Що стосується usb-портів, то у моделі з цим все не дуже добре, і до цього питання ми ще повернемося.

Реклама

Розміри блоку живлення складають 193 x 150 мм, материнської плати – 147 х 140 мм.на задній стінці необхідно вирізати відповідну панель, але спочатку зробимо основу.

Кріплення плати блоку живлення і материнської плати не збігаються. На 3d-принтері роздруковуємо простеньку схему.

З другої спроби визначаємося з правильністю монтажних отворів і товщиною рамки. Використовується пластик pla: температура розм’якшення 50-60 градусів цельсія, але ми і не очікуємо таких показників в основі корпусу.

Реклама

Перша примірка! фільтри і кнопка на задній решітці точно зайві. Та й корпус можна використовувати покомпактнее, але мені хотілося саме з модульною конструкцією і роз’ємами під дроти.

Оцінюємо розміри інтерфейсної панелі і необхідний зазор: відпилювати зайве у рами нам не можна.

Реклама

Паралельно видалив плату з коннекторами. Вирізав дремелем, вийшло грубувато.

Краї обробляємо дремелем з іншого насадкою, видаляємо задирки. Метал фарбуємо чорною фарбою.

Для панелі введення-виведення друкуємо рамку, щоб надати роз’ємів і краєм більш солідний вигляд. Від кнопки і вилки вирішено відмовитися, на їх місце підготовлені заглушки.

Реклама

Причиною їх видалення став конфлікт з колодкою lan, в яку вони частково впиралися. Якби материнська плата asrock x300m-stx не мала власного роз’єму живлення, то можна обіграти розміщення блоку живлення всередині корпусу з виведенням контактів на вилку на «бекплейте», а кнопку включення зробити такою за прямим призначенням.

Worklog. Етап третій. Провід і usb

Настає черга кнопки включення і додаткової периферії. Окремо купуються прості індикатори для передньої панелі десктопного корпусу і кнопки різного діаметру на aliexpress.

Реклама

За допомогою пайки, термоусадки і низькопрофільної кнопки 19 мм збираємо першу периферію.

У платформи asrock deskmini x300 і, зокрема, плати x300m-stx є проблема з кількістю usb-портів: два ззаду і два спереду (usb 2.0 + type-c). Останні, правда, сховаються всередині корпусу, а що залишилися два будуть використані мишею і клавіатурою.

Для usb-флешок місця немає, необхідно придумати альтернативу і терміново. Вихід знайдений в простому розгалужувачі на чотири порти. До нього ми ще повернемося. За однією з перших задумок я планував використовувати еталонний вентилятор 135 мм з 2 pin підключенням. Однак материнська плата asrock x300m-stx не вміє регулювати швидкість обертання по dc, тому він молотить на повну (~1600 об/хв).

Знайти контролер, наприклад, zalman fan mate 2, практично нереально, паяти окрему схему з регулятором недоцільно. Тому із запасів був витягнутий перехідник 3-pin>usb. В такому випадку вентилятор “садиться” на 5 в і обертається приблизно зі швидкістю 700 об/хв.

Навіть спаяв укорочену версію і готувався до її реалізації, але потім забракував ідею і перейшов до іншого плану.

Замість штатного вентилятора був придбаний be quiet! silent wings 3 high-speed 140 мм.у нього така ж за формою незвичайна рамка, але інше кріплення.

При розміщенні на стандартні стійки отримували негарний зазор і неможливість фіксації.

Трохи псуємо зовнішній вигляд, відрізаємо бічні грані. Безпосередньо місце для штатних “вушок” збережено і його завжди можна використовувати за прямим призначенням.

З активним охолодженням проекту sffpc розібралися: величезний 140 мм вентилятор накриває всю материнську плату і її компоненти, безпосередньо підключається до asrock x300m-stx і регулюється в залежності від температури процесора.

Пора переходити до створення і виведення нових usb-портів. Для цього скористаємося віконцем від головних силових кабелів.

Спочатку вивчаємо розгалужувач usb і думаємо над кріпленням. Найкращим рішенням я порахував вирізати краєчок рамки у двох usb-портів: саме стільки ідеально підходять на нове місце.

Варто обмовитися, що у компанії asrock є окремий оригінальний usb hub для deskmini, але його дуже складно знайти.

Далі друкуємо на 3d-принтері нехитрий фіксатор і зовнішню панельку. З розмірами вгадуємо з першогоРази, внутрішній перфекціоніст радіє.

У кінцевому підсумку ми отримуємо два usb-порти на гіпотетично передній панелі sffpc.

Користуватися можна, та й виглядає дуже непогано. У розгалужувача залишаються незадіяні ще два коннектора, де один точно можна б “впихнути” до перших двох, що мені не хотілося робити, або вивести збоку, але їх дроти дуже короткі.

Тестове розміщення компонентів і включення на перевірку не виявило серйозних недоліків. Такі відсутні, але дрібні недоліки – підрізати пластик, укласти по-іншому дроти та інші – постійно спливали.

Використовується мій улюблений кулер noctua nh-l9a-am4 chromax.black, який відмінно підходить за габаритами. Ідея з іншою системою охолодження cryorig c7 cu провалилася: незважаючи на значний запас по висоті він впирається в слоти dimm і радіатор vrm.

Як ви можете помітити, з nh-l9a-am4 chromax.black знятий вентилятор 92 мм для перевірки ефективності охолодження одним-єдиним вентилятором 140 мм. Висота дозволяє встановити на радіатор окрему вертушку 92х25 мм.

З передньої панелі роз’ємів доводиться підрізати кут, що впирається в нові usb-порти.

З розгалужувача usb доводиться також демонтувати корпус і відрізати два зайвих дроти. Місця всередині достатньо для їх розміщення, але ось довжини проводів катастрофічно не вистачало, а подовжувати їх не було сенсу.

Переходимо до закадрової збірки і тестів.

Worklog. Етап четвертий. Примірка

Sffpc в корпусі блоку живлення be quiet! dark power pro 11 1200w вийшов на славу! обсяг в порівнянні з asrock deskmini x300 виріс незначно: c 1.92 літра до 2.48 літра. Ентузіасти-мінімалісти не схвалять такі габарити, де доводиться воювати за кожен міліметр, але ми і не переслідували такої мети.

Зате яка вийшла “машина”! колеги на роботі вітали з новою покупкою блоку живлення be quiet!, і лише пара чоловік через незручні хвилини і здивування розуміли, що тримають в руках не бп, а комп’ютер на його основі: виглядає так само, солідний вентилятор на місці, важить як цегла, майже всі елементи на місці.

Новинка виявляється трохи нижче оригіналу, крапельку товщі і довше на 4 см.

Зовнішній вигляд be quiet! dark power pro 11 1200w збережений на 85%.

Інший ракурс машинки sffpc.

Так, антена wi-fi виведена. Чому одна-постарався відповісти в минулому матеріалі, а якщо коротко, то продавець надіслав одну браковану, а нова не приїхала. І з одного сигнал хороший.

Передня і задня панелі sffpc в корпусі be quiet! dark power pro 11 1200w.

Даний монстр красиво поміщається на полиці, де можна акуратно вивести дроти для периферії і монітора. Розміри героя огляду – 193 x 150 х 86 мм.

У порівнянні з домашнім пк і як буде виглядати на робочому столі.

Тестовий стенд

Тестування проводилося в складі наступних конфігурацій:

 • материнська плата: asrock x300m-stx;
 • процесор: amd ryzen 5 4650g;
 • система охолодження процесора: noctua nh-l9a-am4 chromax.black;
 • термоінтерфейс: паста noctua nh-h1;
 • оперативна пам’ять: kingston hyperx impact 3200 мгц 16 гбайт (2 x 8 гбайт);
 • відеокарта igpu: amd radeon vega 7;
 • твердотільний накопичувач: team t-force cardea zero z440 1 тбайт;
 • блок живлення: зовнішній від ноутбука [~200w, 19,5 v, 10a];
 • корпус: від бж be quiet! dark power pro 11 1200w.

Програмне забезпечення

 • операційна система: windows 10 x64.

Інструментарій і методика тестування

Рівень шуму вимірювався за допомогою цифрового шумоміра tm-102 з похибкою вимірювань не більше 0.5 дба. Вимірювання проводилися з відстані 0.3 м.рівень фонового шуму в приміщенні – не більше 28 дба. Всі системні вентилятори, включаючи встановлений в блоці живлення, відключалися. Додатково знімалися показання споживаної потужності за допомогою ватметра robiton pm-2 і температури іч-термометром fluke 59 max.

На графіках у всіх випадках вказана температура найгарячішого ядра. Моніторинг обертів вентиляторів і температури процесора здійснювався за допомогою останньої версії утиліти hwinfo. Температура повітря під час проведення вимірів становила 25 градусів цельсія.

Результати тестування

Материнська плата asrock x300m-stx прошита останньою версією bios 1.70 з підтримкою ryzen 5000g.старі налаштування розгону bios ігнорував, а відновлення з версії 1.60 залишив порожні рядки. Прикра неуважність дозволила втратити годинник оптимізацій вторинних таймінгів, але основні параметри вже відскакують від зубів, тому від них і будемо рухатися.

Процесор amd ryzen 5 4650g з вбудованою графікою radeon vega 7 на платі asrock x300m-stx. Зверніть увагу, що підтримує інтерфейс pcie 4.0.

На платформі x300 ядро igpu неохоче підкорює 2200 мгц, коли на b550 – до 2400 мгц стабільно. Тому далі в тестах вирішено відкотиться до позначки 2100 мгц.

Оперативна пам’ять kingston hyperx impact ddr4 so-dimm 3200 мгц давно вивчена і мелькала в статті»огляд і тестування комплектів оперативної пам’яті ddr4 so-dimm з тактовою частотою 3200 мгц”.

Вона побудована на чіпах micron e-die (z11b/19 nm), планки – однорангові, ревізія плати – a2.

Система на asrock x300m-stx має деякі програмні обмеження, наприклад, напруга dram не можна підвищувати вище 1.35 в, та й з настройками vcore cpu є складності.

Не будемо забувати, що материнська плата у нас звичайна, не оверклокерська і будь-які оптимізації доріжок їй не відомі, до того ж пам’ять so-dimm має свою специфіку. Однак в будь – якому випадку тандем виходить знатний: kingston hyperx impact розганяється до 4133 мгц, але оптимальним значенням є відмітка 4000 мгц, таймінги високі, але не позамежні-«18-26-22 42 – т1» при напрузі 1.35 в.частота infinity fabric-2000 мгц.

Беручи до уваги результати минулого тестування з огляду ” проект компактного ultra-overclocking sffpc з процесором amd ryzen 5 4650g і radeon vega 7: подібно герою px-0» можемо зробити невелике порівняння продуктивності на платформах amd x300 і amd b550, плат форматом stx і itx. Міцніше тримайтеся за поручні або наливайте улюблений чай. Гайда!

Основні параметри:

 • amd ryzen 5 4650g | x300 – ddr4-4000, if=2000, igpu – 2100 мгц;
 • amd ryzen 5 4650g / b550 – ddr4-4000, if=2000, igpu – 2100 мгц.

Результати тестування будуть наведені в різних режимах.

3dmark fire strike

combined | graphics / physics score більше-краще

3dmark time spy

graphics / cpu score більше-краще

aida64 6.33 cache&memory benchmark

memory read, мбайт/с більше-краще

aida64 6.33 cache&memory benchmark

memory write, мбайт/с більше – краще

aida64 6.33 cache&memory benchmark

memory copy, мбайт/с більше-краще

aida64 6.33 cache&memory benchmark

memory latency, нс менше-краще

winrar 5.90 x64

speed, кбайт / с більше-краще

В ігровій складовій продуктивність на чіпсеті b550 вище, що є заслугою і таймінгів, і кращої оптимізації. Плюс можливий подальший розгін dram ddr4 і igpu.

У графіки не включений результат з пониженням напруга vcore cpu на процесорі ryzen 5 4650g на платформі х300, тому що система іноді давала помилки. Можливо причина в новому bios. Так-то мій екземпляр відмінно даунвольтітся.

Температурний режим в новому корпусі від блоку живлення be quiet! dark power pro 11 1200w дуже мене порадував: додатковий вентилятор 140 мм нагнітає хороший повітряний потік, додатково охолоджуючи інші компоненти і видуває гаряче повітря зовні.

Без вентилятора noctua nf-a9x14 pwm (92×92 мм) система гаряче, але візуально симпатичніше завдяки відсутності всередині додаткового «крутного моменту» і трохи тихіше.

температура процесора, °c

простий / games / stress-test менше-краще

Середнє споживання і споживання в просте у x300 значно нижче, що я помітив ще в момент покупки. На даних графіках системи в розгоні, а в стоці воно ще нижче у asrock x300m-stx, доходячи до 13/64/89 вт відповідно. Тут вистачає вже і комплектних штатного блоку живлення і кулера deskmini x300.

енергоспоживання системи, вт

на виході блоку живлення простий / games / stress-test

Висновок

Чергова нова ідея втілена в металі. Завдяки допомозі be quiet! і їхАкуратному відношенню до компонентів мені вдалося роздобути оболонку блоку живлення dark power pro 11 1200w в практично первозданному стані. На її основі, не піклуючись про декоративні усунення недоліків, створений проект sff pc в корпусі бж зі збереженням зовнішньої естетики і системи охолодження.

Специфіка платформи asrock deskmini x300 і процесора amd risen 5 4650g в розгоні вивчена мною в інших матеріалах. Тут же опрацьовувався новий дизайн і зручність користування, і цього, на мій погляд, вдалося домогтися. А на ваш?

У наступній статті, присвяченій незвичайним рішенням, ми постараємося поговорити про створення свого корпусу і проекту sffpc з цікавою системою охолодження. Сподіваюся, вам, дорогий читачу, даний цикл матеріалів сподобався.