Принципи і правила юзабіліті сайту для майстрів веб-дизайну

209

Від автора: сьогодні у нас дуже важлива тема — принципи і правила юзабіліті сайту. Про це написано безліч книг і статей. Найбільші уми людства виводили свої формули зручності використання сайту. Здавалося б, як можна догодити всім користувачам Інтернету, адже вони такі різні? Але, як показують дослідження, існують певні патерни поведінки користувачів на сайті, які необхідно враховувати при його розробці. Звичайно, якщо метою ресурсу є залучення трафіку і одержання прибутку, а не залякування кислотної забарвленням, миготливими банерами (а ще краще, зі звуком) і загадковою навігацією.

Принципы и правила юзабилити сайта для мастеров веб-дизайна

Принципи юзабіліті інтерфейсів

Найголовніший принцип, який повинен пройти червоною ниткою через весь інтерфейс, звучить так: «чим простіше, тим краще». Сенс його полягає в тому, що використання стандартних прийомів оформлення веб-сторінок істотно полегшує користувачеві життя.

Адже, якщо він вже бачив десь таку навігацію, розташування кнопок і пунктів меню, то буде знати, як цим всім користуватися. А значить, буде впевнено почувати себе на вашому сайті. Інші принципи юзабіліті сайту для зручності я розбив на кілька смислових груп.

Принцип 1. Навігація. Горизонтальне і вертикальне меню.

Основа юзабіліті сайту — це зручна і зрозуміла навігація. У горизонтальному меню повинні міститися основні розділи, а у вертикальному — додаткові. Останнім часом все частіше зустрічаю сайти без вертикального меню, тобто, спрощені до межі. Але це залежить від особливостей ресурсу та розміщеного на ньому вмісту.

Якщо, позбавившись від вертикального меню, ви отримаєте складне і заплутане горизонтальне, то від цього прийому краще утриматися. Крім цього, має сенс продублювати головне меню в футері. Якщо ваш сайт має складну структуру, зробіть для неї окрему сторінку, де у вигляді деревовидного, інтуїтивно зрозумілого списку виведіть перелік всіх категорій і підкатегорій.

Принцип 2. Відсутність помилок.

Тестування і ще раз тестування. Кожен день. Без вихідних і свят. Сайт повинен працювати коректно, адже кожна секунда його неправильної роботи, кожна посилання, що веде в нікуди, або кнопка на неіснуючу сторінку будуть коштувати вам відвідувачів і клієнтів. Ніхто не буде затримуватися на неробочому сайті. І не забудьте оформити 404-ю сторінку в стилі вашого веб-ресурсу.

Принципы и правила юзабилити сайта для мастеров веб-дизайна

Принцип 3. Правильне оформлення шапки сайту.

Саме в верхній частині сайту люди частіше і довше затримують свій погляд. Деяким навіть лінь прокручувати сторінку вниз. Каюсь, я теж належу до цієї групи користувачів. Якщо в хэдере немає потрібної мені інформації (меню, контактні дані, телефони і т. д.), навряд чи я буду витрачати час на її пошуки. Загалом, ви зрозуміли — в шапці розміщуємо всі дані, на які хотіли б звернути увагу клієнтів, в першу чергу.

Принцип 4. Вільний простір.

Ймовірно, вам зустрічалися сайти, на яких кожен зайвий сантиметр чимось «затыкался» — якимись банерами, іконками, кнопочками, анімацією. Скупчений текст, купа непотрібної інформації, брррр. Такі сайти повинні горіти в спеціальному пеклі для тих, хто не знає принципи юзабіліті і психології сприйняття.

Справжні майстри веб-дизайну завжди залишать на сайті вільний простір, а текст оформлять з нормальним міжрядковим інтервалом, щоб користувачеві було легше дихати, а інформація сприймалася легко і доступно.

Принцип 5. Якісний текст.

До якості тексту відносяться не тільки його смислова складова і відсутність помилок, але і правильне форматування. Про міжрядковий інтервал я вже згадував, залишилося розповісти про прийоми, завдяки яким можна привернути більше уваги до вашого контенту. Це:

наявність заголовків і підзаголовків;

виділення ключових слів і важливої інформації (жирним шрифтом, виносками, маркерами тощо);

використання нумерованих і маркованих списків;

розбивка тексту на абзаци, що складаються з 3-4 речень.

Принципы и правила юзабилити сайта для мастеров веб-дизайна

Принцип 6. Пошук по сайту.

Здавалося б, і так зрозуміло, що на веб-ресурсі повинен бути внутрішній пошук. Але ні — суцільно й поруч зустрічаються сайти, на яких немає і натяку на цей найважливіший елемент юзабіліті. Адже більшість користувачів приходить на веб-сайт з чіткою метою: знайти якусь інформацію і швидше.

Зробивши пошуковий рядок і фільтр, ви ощасливите і себе, і потенційних клієнтів. Вони знайдуть те, що їм треба, ви збільшите свою конверсію і, можливо, отримаєте постійного покупця.

Принцип 7. Швидкість завантаження.

В продовження попереднього вимоги до юзабіліті сайту — люди дуже нетерплячі, вони приходять в Інтернет за інформацією і хочуть отримати її максимально швидко. За результатами дослідження Nielsen Norman Group, користувачі в середньому проводять на веб-сторінці 27 секунд і рідко прокручують її до кінця. Відбувається це тому, що в Інтернеті багато мотлоху і непотрібної інформації — якби люди детально вивчали кожен ресурс, вони б зійшли з розуму.

Тому у вас є всього кілька секунд, щоб розповісти відвідувачеві про себе, зацікавити його і надихнути на подальші дії. А якщо більшу частину з цього відведеного вам часу буде займати завантаження сайту, то шансів залучити потенційного клієнта у вас практично не залишається — він просто піде на інший сайт. Ось цим питанням, як залучити й утримати відвідувача, і займається юзабіліті.

Для перевірки та аналізу швидкості веб-ресурсу існує безліч інструментів: Google PageSpeed Insights, Pingdom Tools, WhichLoadFaster Web Page Performance Test, GTmetrix, Load Impact, Monitis Tools, PR-CY і т. д.

Діє правило трьох кліків?

Одне з найбільш відомих правил юзабіліті сайту звучить так: користувач повинен знайти всю необхідну йому інформацію за три кліка мишею. Проста і зрозуміла навігація — це, звичайно, добре. Але якщо ваш веб-ресурс має складну структуру з безліччю категорій і підкатегорій, то забудьте ви про це правило «трьох кліків»; краще перемкніть свою увагу на забезпечення інтуїтивності і логічної впорядкованості системи.

Принципы и правила юзабилити сайта для мастеров веб-дизайна

Якщо людина на кожному етапі свого подорожі по вашому сайту буде розуміти, де він знаходиться, і як йому потрапити назад на головну і інші сторінки, то тут навіть десять кліків не проблема. Коли користувач дійсно вмотивований на вчинення цільового дії, він і не подумає зупинитись, досягнувши трьох кліків.

Пам’ятайте про F – і Z-патерни

У своїх статтях я вже не раз говорив про те, як важливо враховувати модель поведінки користувача на сайті. Я маю на увазі те, що людина схильний розглядати інформацію за певними шаблонами, які виглядають як букви F і Z. Можете навіть самі поекспериментувати: побіжно перегляньте кілька сайтів і зафіксуйте траєкторію свого перегляду. Тепер розумієте, про що я?

Ось чому професійні веб-дизайнери і контент-менеджери повинні враховувати цю рекомендацію за юзабіліті при розміщенні контенту. Найбільш важлива інформація повинна бути розташована ближче до лівої частини екрану. Однак тут є один нюанс. Цей принцип юзабіліті визначається культурою та мовою: наприклад, носії арабської мови та івриту читають справа наліво, а японці — зверху вниз, тому представники цих національностей будуть мати інші патерни поведінки на веб-сайтах.

Отже, сьогодні ми розглянули основні принципи і правила юзабіліті, зробивши цей світ трішки краще :) . Адже тепер, завдяки цим знанням, ми зможемо створювати красиві, зручні та ефективні сайти, які будуть радувати користувачів інтуїтивно зрозумілою навігацією, якісним контентом і корисним функціоналом. Успіхів вам і до нових зустрічей!