Поведінкові фактори сайту: як вони впливають сьогодні?

238

Від автора: всіх вітаю. Поведінкові фактори (або скорочено ПФ) — в останні роки ці 2 слова вживаються все частіше і частіше. Але чи розуміємо ми насправді, що це і як це впливає просування сайтів у пошуку. Сьогодні я пропоную вам докладно розглянути, як поведінкові фактори сайту вийшли на перші ролі в просуванні, що цьому сприяло, а також торкнемося кілька моментів, пов’язаних з ПФ.

Еволюція пошукових систем: від поганого до хорошого

Якщо згадати, як виглядало SEO ще 5-7 років тому, можна схопитися за голову. У пошуковій видачі могла відбуватися практично повна анархія. Прогін по каталогах, покупки посилань, заспамленный контент — такі методи просування застосовували всі, кому не лінь.

А чому застосовували? А тому, що той же Яндекс особливо нікого не карав за це. Фраза “пошукові фільтри” тоді були ще на етапі зародження. Результат найчастіше був вкрай сумний: у видачі на перших місцях були якісь жахливі сайти, у яких в текстах по 10 разів використовувалися ключові фрази.

Самі тексти часто були нечитаності і не несли майже ніякої корисної інформації, а якщо і мали, то доводилося сильно напружуватися, щоб тебе не знудило від того жахливого стилю викладення автора.

Пробитися в ТОП навіть по високочастотним запитам міг навіть студент-першокурсник, який написав свою статтю в перервах між поїданням бутербродів і сеансами гри в якусь онлайн іграшку.

Але за останні 5 років рунет (і пошукові системи теж) зробив величезний крок вперед. А сфера просування сайтів, можливо, взагалі зробила кілька таких кроків. І зараз ми потихеньку приходимо до того, що і повинно бути. Йдемо від неправильної системи до правильної.

Набагато раніше простих людей це стали розуміти розробники пошукових систем. Зокрема, нас цікавить Яндекс, тому що 70% російського трафіку проходить саме через нього.

Яндекс зробив багато кроків у правильному напрямку. Я не буду їх описувати, тому що на це піде багато часу. Сьогодні я хочу розповісти про один з найважливіших змін в СЕО — поведінкових факторах. А саме те, що їхній вплив стало в багато разів більшим, ніж було раніше. А також про те, чому я вважаю це кроком вперед, а не назад.

Два різних погляди на просування

Ті самі 5-7 років тому інтернет і, зокрема рунет був набагато менше, ніж сьогодні. Але все ж вже тоді багато блогерів і веб-майстра вже активно вели свої сайти: хто-то тільки починав, кому-то тільки належало почати найближчим часом, а хтось вже мав досвід навіть на той час.

Але як виглядала система ведення та просування сайтів в той час? Я, звичайно, не можу сказати точно, але приблизно так:

Ставитися будь-движок, будь-який більш менш нормальний, на думку власника, безкоштовний шаблон

Він сам пише статті, або купує їх пачками на біржах контенту.

Оптимізація тексту під пошуковики або не проводиться взагалі (людина просто не знає, як це робиться), або виробляється неправильно. Дуже часто відбувається просто переспам ключовими словами.

Статті дуже часто пишуться тільки для кількості (щоб продати/купити посилання).

Процвітає обмін/продаж посилань і інші способи отримати зворотні посилання на свій ресурс (а також, в свою чергу, самому продати посилання).

Всіх цікавить ТИЦ і PR

Це приблизна картина того, як це виглядало. Чому про це можна говорити, так це тому, що навіть сьогодні багато продовжують працювати за такою схемою. Але вона вмирає. Чому все дуже просто. Давайте подивимося на ситуацію сьогодні:

Движок сайту і шаблон відіграють велику роль. Серйозні тех. помилки можуть звести нанівець ваші старання, а поганий, кривий шаблон відштовхує відвідувачів.

1 якісна стаття може принести більше трафіку, ніж 100 аби яких

Правильна оптимізація тексту дуже важлива

Кількість статей абсолютно неважливо. Можна написати їх хоч мільйон, і ніякого толку не буде.

Продаж посилань серйозно просіла, пошуковики карають за це фільтрами. Причому і за покупку, і за продаж зі своїх сайтів

Показника PR взагалі не існує, ТІЦ має дуже незначний вплив

З цього бачимо, що якщо сьогодні продовжувати рухатися за цією схемою, ніякого успіху в просуванні чекати не варто. А що ж вийшло на перше місце? Поведінкові фактори! І це набагато більш кращий спосіб визначення якості сайтів. Тому що тепер це визначають люди, їх поведінку на сторінці. І далі ми докладніше поговоримо про це.

Поведінкові фактори — що це взагалі і як їх впізнати?

Дізнатися ПФ можна самостійно в тому випадку, якщо ви володієте більш менш відвідуваним сайтом. На цей сайт потрібно обов’язково поставити лічильник. Найчастіше ставлять Яндекс.Метрику. Після того, як на сайті з лічильником зайдуть перші люди, ви отримаєте першу статистику. Вона може бути неточною. Чим більше людей відвідало ресурс, тим точніше будуть результати. Тому краще дивитися статистику за тиждень, місяць або навіть рік.

Під ПФ в першу чергу ми маємо на увазі ці показники:

Відсоток відмов

Глибина переглядів

Час на сайті

3 ключових моменту. Поліпшите кожен з них, і серйозно підніміться вгору у видачі. Це просто очевидно. Природні ПФ дозволяють пошуковій системі визначити, які сайти цікаві людям (вони не закривають відразу сторінку, довго знаходяться на сторінці, потім відкривають ще одну, залишають коментар і т. д.)

Відсоток відмов — це відсоток людей, які закрили ваш сайт, не пробувши на ньому і 20 секунд. Наприклад, якщо цей відсоток становить 40%, то з 100 чоловік 40 закриють сайт протягом 20 секунд, не перейшовши на іншу сторінку.

Відмова — це завжди погано. Це говорить про те, що людині не цікава та інформація, яку він побачив перед собою. Але потрібно розуміти, що відмови будуть навіть на якісним сайті, тому що якийсь відсоток людей все одно не зацікавиться вашим матеріалом (не те або взагалі випадково відкрив). А може в людини чайник закипів).

Але також потрібно розуміти, що відмова може бути викликаний і іншими причинами (кривий дизайн, довге завантаження, нецікава стаття і т. д.) Ось такі моменти і потрібно усувати. Очевидно, що якщо у вас 50-80% і більше відсоток відмов, ні до чого доброго ви не прийдете.

Далі у нас глибина переглядів. Тут навіть логічно зрозуміло, що це значення дозволяє визначити якість сайту. Чим більше сторінок відвідає користувач, тим цікавіше йому знаходиться на ресурсі. Втім, не у всіх тематиках можна домогтися гарної глибини, навіть якщо у вас насправді якісний сайт. Приклад — сайт з технічними статтями, кожна вирішує якусь конкретну проблему. Зазвичай люди заходять на сайт з пошуку з запитів в дусі “як …?”. Вони читають матеріал, вирішують свої проблеми і йдуть.

Можна сказати, що ваш сайт неякісний? Ні, тому що людина знайшов те, що хотів. А пішов він лише тільки тому, що зараз йому немає діла до інших статей, які є у вас.

Тому оцінювати ПФ ніколи не можна по якомусь одному параметру: відмов, глибині переглядів або часу на сайті. Всі так чи інакше впливає і може змінюватися в залежності від тематики. Наприклад, який-небудь сайт з чіт-кодами від ігор не може мати погану глибину переглядів, тому що людині напевно доведеться пройти як мінімум кілька сторінок, щоб знайти те, що потрібно.

Або ще один приклад — соц. мережа. Ви ж не заходьте туди тільки для того, щоб переміститися на одну сторінку? Більшість з нас у вільний час зайде в новинну стрічку, в особисті повідомлення, в свій профіль і т. д. Таким чином, в соц. мережах теж буде велика глибина перегляду.

Гаразд, йдемо далі. І далі у нас на сайті. Багато хто вважає цей показник найважливішим. Не буду стверджувати, але цілком можливо. Час вираховується виходячи з середнього арифметичного суми всіх сеансів поділеного на кількість людей.

Приклад. На сайті сьогодні було 10 осіб. 5 з них провели на ньому 40 секунд, а інші — 1 хвилину 20 секунд. Тоді середній час людини на сайті складе 1 хвилину. Звичайно, це дуже простий приклад і я взяв його лише для того, щоб нам було просто порахувати середнє значення. Насправді на сайт можуть заходити тисячі і сотні тисяч людей, і кожен з них може провести абсолютно різний час на сайті. Хтось 2 секунди, а хтось більше години. А лічильники начебто Яндекс.Метрики підраховують це і виводять нас у звіті середнє значення.

Час на сайті теж залежить від тематики, від типу проекту. Наприклад, в інтернет-магазині чоловік навряд чи буде знаходитися більше години — вибере товар, замовить і покине сайт. На форумі ж він може провести півдня. Але якщо ми говоримо про інформаційних сайтах, де на кожній сторінці якась запис, то тут середній час зазвичай буде набагато менше.

Не можна точно сказати, скільки часу має в середньому проводити осіб на інформаційному сайті. Можна встановити лише нижня межа — 20-40 секунд. Якщо середній час ще менше, то збільшиться і відсоток відмов, і взагалі це буде найпершою і головною ознакою того, що надана інформація особливо нікому не цікава.

Вплив поведінкових факторів на видачу — суттєво?

Отже, ми розібрали, що таке поведінкові фактори. Про вплив сьогодні я вже говорив, але тепер підсумую. Що тут сказати? Поведінкові фактори неймовірно сильно впливають сьогодні на пошукову видачу. Чому це так впевнено стверджувати? Це підтверджено досвідом багатьох веб-майстрів, так і це просто відповідає здоровому глузду.

Це можна зрозуміти на простому прикладі. Є 2 вебмастера, які ведуть 2 приблизно однакових сайту. Розглянемо стратегію кожного з них.

Перший вже давно займається просуванням і ця праця стала для нього справою. У нього ніколи не було значних успіхів, але він завжди думає про те, що скоро вони з’являться. Він збирає ключові слова, пише статтю сам (без особливого ентузіазму), або замовляє її на біржі контенту. Потім він оптимізує її, вставляючи потрібні ключові слова, перевіряючи показники.

Потім відбувається оформлення (дещо). Вебмастер впевнений, що якщо у нього опублікований новий унікальний текст з ключами, вже як-небудь вона просунеться. Але в тому-то і проблема, що як-небудь.

Чи Не помітили ви проблеми в цьому підході? Може відповісте самостійно? Проблема в тому, що така стаття може бути ідеальна з точки зору робота, але потім, коли на неї зайдуть перші люди, що цієї сторінки хороші ПФ? Ймовірність не велика, тому що:

Якщо немає ентузіазму у автора, не варто очікувати від нього цікавих досліджень, захоплюючого вступу і т. д. Швидше за все, він видасть убогий рерайт. І це 95% контенту, який є в рунеті.

Без належного оформлення цікавий матеріал отримує менше шансів бути поміченим, тому що мало людей, готових читати величезне полотно тексту без списків, підзаголовків і картинок.

Існує притча про сварившейся жабі. Її суть ось у чому — якщо опустити жабу в окріп, вона миттєво вистрибне. Якщо опустити її в злегка теплу воду і поступово збільшувати температуру — вона звариться.

У чому урок, якщо переносити це на просування сайтів і написання текстів? Полотно тексту — свого роду окріп для людини. Він бачить це і відмовляється читати. Навіть якщо у вас невелика замітка, він може її не осилити.

Ну а що, якщо в статті все навпаки? Короткі абзаци, підзаголовки, картинки? У такому випадку, навіть якщо ваша стаття за обсягом близька до книги, якийсь відсоток читачів може дочитати її до кінця. Бо цікаво, красиво, читабельно.

2 ключових моменту не дотримані. Ах так, перший вебмайстер також свято вірить, що для виходу в топ йому не вистачає пару посилань на сайт, що потрібно підняти ТІЦ, ось тоді стане краще. Я не хочу сказати, що посилання не мають впливу, але, як показують реалії, вони сьогодні не є основним інструментом у просуванні.

Другий вебмастер пішов проти основної маси. Він публікує читабельні записи, які теж оптимізовані під ключові слова, але в них набагато більше “жвавості”, якщо можна так сказати. Він може навіть щось десь відрерайтити, але завжди додасть щось своє, свій досвід, свою історію, зробить цікаве вступ і спонукає читачів до обговорення.

Отже, кого з двох чекає більший успіх в просуванні? По-моєму, все очевидно, тому що другий вебмастер враховував поведінкові фактори, як писав для людей. Перший же просто писав.

Проміжний підсумок

На цьому я не закінчую писати про поведінкові фактори, тому що тут варто сказати ще про що. Про це я напишу в другій частині цього запису. А поки можна підбити деякі підсумки:

Поведінкові фактори в останні роки стали набагато важливіше

Покупка посилань не померла, але серйозно просіла

Ключові параметри: відсоток відмов, глибина перегляду і час на сайті

Приклад з двома веб-майстрами.

Притча про сварившейся жабі. Окріп — це погано читабельний текст. Читабельність має величезне значення. Жаба звариться (розумійте це як: читач дочитає до кінця) якщо розбити текст на дрібні абзаци, додати цитати, виділення головних слів і думок у тексті, картинки, підзаголовки і т. д.

Мабуть, на цьому поки все. Розуміючи це, ви вже маєте перевагу перед людиною, яка молиться на ТИЦ і постійно думає про те, що б йому такого зробити, щоб його сайт дивом просунувся на кілька позицій вгору.