Поведінкові фактори сайту. Частина 2

239

Від автора: вітаю всіх. Сьогодні я напишу другу частину своєї статті про поведінкові фактори (ПФ). Минулого разу не вдалося описати всі моменти. Та що там, практично нічого не вдалося описати, а тільки окреслити загальну картину. На ділі ж ви повинні знати про деякі речі, пов’язаних з ПФ. І про першу з них прямо зараз.

Накрутка поведінкових факторів: чи варто пробувати?

Дивно, наскільки ми злі, чи не так? Яндекс збільшив роль ПФ якраз для того, щоб максимально зменшити ймовірність маніпуляцій з видачею. Щоб зробити ТОП максимально природним і якісним.

Йдучи на накрутку ПФ, ми, по суті, порушуємо головний принцип, який намагаються просунути пошукові системи сьогодні. Цей принцип має приблизно таку суть: “Люби вебмастера ближнього свого, не намагайся обдурити ближнього покупкою посилань і всякими накрутками. Покладися на природність, внутрішню оптимізацію та поведінкові фактори”.

А крім вебмастера, таку ж згадуючи нелицемірну любов потрібно проявляти до Яндексу, який і воздасть кожному по його справах. Кому фільтр, а комусь дорогу на високі місця.

Отже, накрутка чого-небудь — це порушення цього принципу. А накрутка ПФ ще гірше, тому що ПФ і вийшли на перше місце як раз для того, щоб запобігти накрутки і поліпшити ситуацію у видачі.

Ось так все просто разюче. Я вибачаюся за релігійний приклад, але все ж нічого краще мені в голову не прийшло. Нічого, що можна б краще показати правду. Адже нерозумно вважати, що Бог не знає про гріхи людини. Абсолютно так само безглуздо думати, що Яндекс не дізнається, що ви займалися накруткою.

Бо, зрештою, хто розумніший: вебмайстер або пошукова система? Так, пошукова система не є досконалим розумом, теоретично її можна обдурити, але треба пам’ятати, що за нею стоять десятки і сотні дуже грамотних людей, які розробляли її алгоритми. А по той бік — не завжди грамотний вебмастер.

Отже, якщо мені вдалося відрадити вас від накрутки поведінкових факторів — це здорово і чудово. В такому разі я буду вважати, що зробив рунет трішки краще. Це просто привід для організації святкового столу. Піти нарізати салатик, чи що.

Зауважте, що я не заглиблювався в приклади. Тому що особисто мене це навіть не цікавить. Мене не цікавить навіть те, які є методи накрутки ПФ і я не збираюся це з’ясовувати. Тому що сьогодні пошукові системи дали нам очевидний сигнал — друзі, звертаємо свої нечесні ігри і накрутки. Хто не зробить цього, буде жорстоко покараний. Неважливо, коли це станеться. Найголовніше, що станеться.

Говорити про це немає сенсу. І від нечесного ми переходимо до чесному. До того, як зробити поліпшення поведінкових факторів не накруткою, а самостійними діями.

Оптимізація поведінкових факторів. Ваші кроки до успіху і приклад 3

Писати на цю тему можна дуже довго. Можна навіть написати книгу. Але спробуємо коротко про головне.

І потрібно розуміти, що тут не буде розглянута оптимізація ПФ для всіх видів сайтів і взагалі для всіх випадків. Розглянемо три приклади, які дуже популярні в реальному житті. Приклади інформаційного сайту, інтернет-магазину і лендинга. У кожному разі у власників є якась кінцева мета. Мати сайт без цілей — це хобі, а ми зараз говоримо про інтернет-бізнесі.

Інформаційний сайт. Ключова мета — людина повинна повністю прочитати запис. В якості бонусів: підписатися на розсилку, залишити один коментар або навіть серйозно вступити в обговорення, перейти за посиланням на іншу запис (і теж прочитати її, хоча б частково), виконати якесь цільове дію, до якого закликав автор статті (подивитися відео, а може навіть щось купити).

Якщо описана ціль, можна сформувати і свого роду анти-мета. Це коли чоловік зайшов (або навіть не зайшов, закрив на етапі завантаження) почухав голову 10 секунд, оцінив ситуацію і пішов.

Коли у вас сформульовані мета і анти-мета, набагато простіше рухатися до успіху. Ці цілі повинні не просто бути десь там в думках, їх потрібно виписати в блокнот, записати на диктофон, написати на паркані. Ну ладно, про паркан явно зайве. Але ви повинні чітко розуміти їх.

І вже відштовхуючись від цих записаних цілей, потрібно починати своє міркування. В першу чергу вам в голову може прийти найочевидніше, приблизно ось що:

А що з зовнішнім виглядом мого сайту? Як він виглядає в різних браузерах і на різних пристроях? Цілком можливо, що мій дизайн є повним провалом, кольори не поєднуються, колір і розмір основного шрифту підібрані неправильно. Частково визначити подібні проблеми можна самостійно, не такі явні проблеми можна виявити, якщо попросити оцінки дизайну у більш-менш толкового веб-дизайнера.

А що у мене зі швидкістю завантаження? Може, сайт грузиться 6 секунд, а я просто не звертаю на це увагу? Тоді це все одно, що людині не звертати увагу на серйозне захворювання. Навіть поліпшення швидкості завантаження на 1-3 секунди може збільшити конверсію в 2-3 рази.

Що з читабельністю (якщо не брати до уваги шрифти, кольори і т. д.)? Припустимо, шрифт підібраний добре. Це ще нічого не значить. Якщо велика частина записів є текстовим полотном, поведінкові фактори ніколи не будуть гарними.

А що з самими текстами? Писав їх людина, якій взагалі не цікава обговорювана тема? Припустимо, якщо мені запропонують написати про футбол, я зроблю це із задоволенням. А якщо потрібно буде писати текст про медицину — швидше за все, я отделаюсь жахливим рерайтом.

Спонукаються читачі до обговорення? Привабливо чи описано те, чого ви хочете домогтися від читача? Зв’язали ви запис з іншими матеріалами сайту, щоб при необхідності людина могла прочитати їх? Зручно розташований навігація?

Таких запитань можна поставити ще багато. І ось вам вже як мінімум 10 пунктів, що зробити для покращення ПФ на інформаційному сайті. В такому дусі можна розмірковувати довго, тут я рекомендую вам включити режим перфекціоніста і виписувати все, найменші деталі, які можуть впливати на ПФ. Зібравши цю пачку думок воєдино, ви отримаєте чітке розуміння, куди вам потрібно рухатися і що покращувати.

На цьому інформаційний сайт ми залишимо в спокої. На черзі інтернет-магазин. Інтернет-магазин. Ключова мета — довести клієнта до форми замовлення, де він повинен благополучно заповнити цю саму форму.

Якщо на інформаційному сайті потрібно було затримати людину довше, то у інтернет-магазину завдання абсолютно протилежна — як можна швидше довести людину до покупки. Я не буду в цей раз розписувати все так докладно, як з інформаційним сайтом, зупинимося на ключових моментах.

Дизайн, читабельність і швидкість завантаження для інтернет-магазину навіть важливіше, ніж для інформаційного сайту

Тексти ключової ролі не грають, вони не повинні бути великими, не повинні відволікати від основного — самого товару.

Дуже важливу роль відіграє функціональність. Є в магазині зручні фільтри, сортування товарів? Красиві таблиці з характеристиками? Відгуки? Привабливий онлайн чат?

Найголовніше — сама форма замовлення. Це настільки важливий фактор, що про нього я напишу кілька наступних абзаців.

Отже, помилкою буде вважати, що мета інтернет-магазину — довести клієнта до форми замовлення. Багато залежить і від самої форми. Якщо ви вимагаєте при оформленні замовлення ввести по батькові його прабабусі, а також колір кота троюрідного брата, чи він замовить товар, навіть якщо дуже хоче. Може просто розвернутися і піти в іншому магазин. Якщо не жартувати, то занадто багато обов’язкових полів у полі замовлення відлякають практично кожного клієнта.

Таким чином, інтернет-магазини потрібно йти по шляху максимальної зручності і спрощення, щоб будь-яка людина міг практично в 1 клік замовити потрібний йому товар.

На цьому з інтернет-магазином закінчуємо. Розглянемо останній приклад.

Лендінгем. Ключова мета. Зацікавити людину, примусити його хоча б трохи прочитати текст. Найголовніше, довести його до кнопки замовлення товару/послуги зворотного дзвінка.

Якщо в інтернет-магазині текст не відігравав ключової ролі, то на лендинге його значення збільшується. Можна сказати, що написання текстів для односторінкових сайтів — це окрема гілка копірайтингу.

Але тут не обійтися без оформлення, без приведення все в читабельний вигляд. А для цього і дизайнер повинен буде попрацювати. І взагалі, практично в будь-якому лендинге, який є в рунеті, можна щось покращити.

Де-то дизайн, десь швидкість завантаження, де текст. Односторінковий сайт можна безкінечно покращувати, аж до того, що зміна однієї картинки може підвищити конверт.

Але це вже з’ясовується шляхом спліт-тестів. Звичайно, ви ніколи не приведете лендінгем до скоєного виду, але в разі вдалих рішень, зможете істотно підняти конверт.

Дизайн, читабельність і швидкість завантаження — все це вкрай важливо, якщо ми говоримо про односторінковому сайті.

Текст відіграє велике значення. Особливо його оформлення, ну і сама суть.

Функціональність особлива не потрібна. Головне, щоб форма відправлялася, можна було замовити зворотній дзвінок. Хіба що можуть бути додані деякі javascript-ефекти, але це вже до функціональності не відноситься. Саме javascript-сценарії можуть підвищити конверт. Наприклад, таймер зворотного відліку.

Форма замовлення. На лендинге вона теж має велике значення. Тому що це не інтернет-магазин і тут користувач ще менше готовий до того, щоб заповнювати багато полів. Зазвичай на лендінгем ставлять найпростіші форми, де потрібно вказати ім’я і телефон, а все інше з’ясовується безпосередньо по телефону.

Сама верстка. Сьогодні до лендингам є кілька основних вимог: щоб відповідав дизайну, був кроссбраузерным і адаптивним. Тут же можна знову згадати швидкість завантаження. В ідеалі сторінка повинна бути зверстано з використанням мінімальної кількості коду і сторонніх бібліотек.

Це я до чого. Я одного разу спробував створити лендінгем в платному конструкторі одностраничников. Він мені згенерував архів мало не в 10 мегабайт, де до html-файлу підключено більше п’ятнадцяти різних скриптів, так і css-файл виявився величезним. Потрібно враховувати, що у нас більше половини людей має відносно невисоку швидкість інтернет-каналу, тому допускати подібних речей при розробці нормального одностраничника не можна.

Отже, ми розглянули оптимізацію поведінкових чинників на різних типах сайтів. Скрізь різні цілі, тому і оптимізацію повинна проводиться по-різному. Для інтернет-магазину або лендинга, можливо, вам взагалі не потрібно SEO, тому що весь трафік прямий або покупної.

Чи означає це, що варто нехтувати ПФ? Ні в жодному разі, тому що ці фактори важливі для абсолютно будь-якого сайту. Максимально поліпшивши їх, ви зможете витрачати гроші на рекламу того ж лендинга набагато ефективніше.

Підсумок

Щоб відстежувати поведінкові фактори, вам обов’язково потрібен лічильник на сайті. Наприклад, Яндекс.Метрика. Завдяки цьому ви зможете зрозуміти, чи покращилися ПФ за якийсь проміжок часу або немає.

Наприклад, у вас на сайті все було неоптимизировано, в середньому 60% відмов і середній час на сайті менше хвилини. Ви провели оптимізацію всього, що тільки можна. Після цього потрібно почекати якийсь час, щоб на новий, вже оптимізований ресурс прийшли нові відвідувачі. Для збору перших результатів потрібно хоча б 100-500 осіб.

Потім в метриці вибираєте той проміжок часу, за який у вас прийшли ці самі відвідувачі, і дивіться вже абсолютно нову статистику. Звичайно, для більшої точності треба більше трафіку. Припустимо, після оптимізації у вас в середньому 25% відмов і в середньому 2 хвилини час перегляду сайту. Фіксуєте цей результат.

Можна добитися кращого? Звичайно, завжди можна. Хто знає, може навіть вас і влаштовує такий результат, а може і ні. Тоді ви знову проводите якісь зміни і дивіться, як змінилися ПФ. В такому дусі доходите до бажаного результату.

Допомогти вам в оптимізації може такий інструмент, як Вебвізор.

При встановленні коду лічильника на сайт, потрібно відзначити Вебвізор галочкою, тоді оновлений код потрібно скопіювати і вставити.

Після цього у Метриці ви зможете побачити деякі сеанси користувачів (у розділі Вебвізор). Звичайно, сидіти і дивитися, як роблять на вашому сайті десятки людей — не дуже цікава робота, але саме так ви зможете зрозуміти, що їм потрібно, чого не вистачає, з-за чого люди йдуть і т. д.

Зараз настав час, коли потрібно догоджати людям. Якщо це інформаційний сайт, писати цікаво. Якщо це інтернет-магазин — зробити замовлення максимально простим і зручним. Якщо лендінгем — зацікавити своєю пропозицією.

Якщо ми повертаємося до SEO-оптимізації, то вгору обов’язково будуть рухатися ті сайти, які подобаються людям. І це добре. Я вважаю, що це чудово. Тому що вже не покупка посилань буде мати ключове значення не кількість повторів ключової фрази, а саме реакція людей. І так позиції сайтів у видачі стануть максимально чесними.

Отже, я вважаю, що нововведення, пов’язане зі зростанням важливістю ПФ — великий крок вперед. Моя думка з приводу накруток ви могли сьогодні прочитати, а ось оптимізувати ПФ чесними способами — я сам всіма руками “ЗА”. І про основи того, як це робиться, я сьогодні написав. Якщо у вас залишилися якісь питання, буду радий бачити їх у коментарях. Піднімайте свої сайти вгору, просто зробивши їх для людей!