Мультимедіа у веб-дизайні: сучасні технології подачі інформації

692

Від автора: всім привіт! Друзі, якщо ви читаєте мої статті по веб-дизайну, вас вже складно назвати чайниками. Більшість термінів нам знайомі і не лякають, ми мислимо новими категоріями, а головне — готові до всього нового і цікавого. На черзі захоплююча тема, вивчення якої професіонали приділяють не рік і не два. Але сьогодні нам треба сформувати загальне розуміння про файли в веб-дизайні, так що включаємося в роботу і вперед.

Що таке мультимедіа?

Англійський термін «multimedia» з’явився в побуті дизайнерів порівняно недавно. Дослівно воно перекладається як «множинні середовища», а стосовно до сайтостроению та інтернет-простору, в цілому означає взаємодію декількох потоків інформації. Як мінімум:

візуального або графічного;

звукового;

текстового.

Під управлінням програмного забезпечення та сучасних технічних засобів графіка, текст, звук, відео і фото об’єднуються в єдине цифрове подання. Як ви розумієте, об’єднати всі відразу і не нашкодити власному ресурсу — це майстерність вищого пілотажу. Тому дизайнери-початківці рухаються поступово, опановують простими навичками, а потім вже втілюють більш складні проекти.

Класифікації мультимедіа

Поширеною помилкою більшості непосвячених у всі тонкощі дизайну юзерів є думка, що мультимедіа — це синонім інтерактивності. Насправді, мультимедіа в web-дизайні класично ділять на:

лінійну середовище;

нелінійне середовище.

І в першому випадку лінійна середовище не передбачає зворотного зв’язку з користувачами у принципі. Для прикладу, уявіть повнометражний фільм. Ми його дивимось, витягаємо з нього інформацію, але вплинути на документ ніяк не можемо.

Нелінійна середовище дозволяє аудиторії брати участь у процесі обміну інформацією: вибудовувати порядок інформаційного ряду, взаємодіяти із засобами/елементами мультимедіа, запускати/зупиняти, повторювати.

Діалогові системи дозволяють одночасно працювати зі звуком, відеокадрами, статичним текстом, анімованими спецефектами. Головне, нам треба запам’ятати: задіяні в процесі дві і більше сторін — ось тільки тоді середу можна назвати інтерактивною.

Мережеві можливості мультимедіа

Головне призначення мультимедіа у веб-дизайні — спростити сприйняття інформації. Перетворення текстової інформації в мультимедійні формати змінило інтернет-простір назавжди.

Коли комп’ютерні монітори стали відображати трохи більше 3 кольорів, художники і дизайнери хлинули в цю область великою компанією. Але відсутність елементарних понять про різницю поліграфічної та мультимедійної специфіки згубило чимало ресурсів. Сайти просто почали ломитися від графічних вставок, а графіка, як ви знаєте, важить значно більше тексту.

Коли деякі сторінки сайтів стали відкриватися зі швидкістю руху перевантаженого вітчизняного ліфта, автори задумалися про оптимізацію. Тих же, хто не задумався, банально блокували пошуковики. Не вмієш, не берись!

Тільки не подумайте, що мультимедіа — це зло, від якого потрібно відмовитися раз і назавжди. Навпаки, майстерність веб-дизайнера вимірюється здатністю інтегрувати складну інформацію в прості і доступні об’єкти. Не володіючи спеціальними навичками, користувач заходить на сайт і через інтуїтивно зрозуміле меню, банери в лічені хвилини знаходить потрібний розділ, викачує або завантажує файли і т. д.

Ось вам класичний приклад, соціальні мережі. Ніхто й ніде не вчив працювати з ними, але навіть дитина освоює їх без особливої праці. Все інтуїтивно і просто, підказки візуалізовані, графіка зрозуміла, без наворотів і доступно.

Технології мультимедіа і засоби їх створення

Технологій мультимедійного оформлення сайтів безліч. Я зупинюся на основних, тому що більшість новітніх технологій — це продукт інтеграції одних, уже відомих і випробуваних, в інші.

Анімація — відтворення ряду картинок, що створює ефект руху. Flash-анімація привертає увагу, надає сайту драйв.

Програми для створення анімації умовно ділять на звичайні, або ручні, і готові онлайн-сервіси. Принцип побудови flash-ряду в них аналогічний: окремі зображення (кадри) розташовуються в певному порядку, вказується тривалість трансляції кожного кадру, додаються спецефекти. На виході маємо подобу коротенького мультика.

Звукові ефекти — створені на комп’ютері або оцифровані всілякі звуки, необхідні для посилення або підкреслення дії.

Самим наочним прикладом використання звукових ефектів є комп’ютерні ігри, там що не маніпуляція, так вибух, удар, дзвін, трель… У мережі існує декілька мільйонів ресурсів з колекціями звуків. Винаходити особливо нічого не потрібно, закачуєте вибрані доріжки і адаптуєте їх під себе.

Тривимірна графіка — нам більше відома як 3D, сукупність програмних прийомів для зображення об’ємних предметів.

На відміну від плоских зображень у 3D є глибина, а отже, і сприйняття їх набагато реалістичніше. Програм для створення об’ємних конструкцій предостатньо: платні, безкоштовні онлайн. З найпростішими завданнями 3D-моделювання впорається навіть новачок.

В окрему нішу технологій, думаю, доцільно винести віртуальну реальність як високорозвинену форму комп’ютерного моделювання. Повне занурення в штучно створений світ стало можливим завдяки об’єднанню всіх тих азів, про які я говорив вище.

Типові помилки у використанні мультимедіа

І тепер, коли ми так багато знаємо, варто, мабуть, зупиниться на типових помилках, які допускають дизайнери, використовують мультимедійні прийоми. Веб-дизайн та мультимедіа сьогодні вже не можуть існувати друг без друга, але в якій мірі слід використовувати ресурс в інтерактивне або лінійне простір?

Отже, помилка № 1 — нагромадження низькосортних рекламних банерів. У гонитві за кліками і винагородою рекламодавці втрачають голову, а користувачі мовчки закривають сайт і знаходять більш адекватну майданчик з аналогічним вмістом.

Помилка № 2 — супровід відкриття сторінки звуками, мелодіями, начитаним текстом. Сторінки не повинні розмовляти! Думаю, кожен відчував це на собі — відкриваєш сторінку і підстрибуєш на стільці від несподіванки. Потім починаєш шукати, де цей звук прикрутити. Разом швидше таку сторінку закрити, ніж перемогти.

Помилка № 3 — використання для мультимедійного сопровождениями важких фото і відео. Всі елементи інтерактивного простору повинні бути адаптовані до веб. Про те, як це зробити, ми з вами ще поговоримо. Так що підписуйтесь на оновлення і не пропустіть найцікавіше!

Спасибі за увагу! До нових зустрічей.