Ключ до успіху вашого ресурсу, або що таке юзабіліті сайту

193

Від автора: привіт, друзі! У своїй статті я розповім, що таке юзабіліті сайту, і як зробити ресурс привабливим і відвідуваним. У процесі розробки інтернет-ресурсу дуже важливо приділяти увагу не тільки контенту та дизайну, але і зручності у використанні. Навіть самий тюнінгований сайт, з зображеннями популярних фотографів і дизайнерськими кнопками, може потерпіти повний крах, якщо користувачеві буде незрозуміло куди натиснути, щоб відбулося потрібну дію. Щоб не витрачати час на створення непотрібних і непосещаемых інтернет-сторінок, пропоную вам кілька порад по проектуванню та аналізу юзабіліті.

Ключ к успеху вашего ресурса, или что такое юзабилити сайта

Звідки до нас прийшов термін «юзабіліті»

Поняття «юзабіліті» з’явилося у нас на слуху відносно недавно, проте, стало популярним у багатьох областях. Для тих, хто ніколи не стикався з терміном «юзабіліті», і задається питанням, що значить це слово, я розповім трохи з історії його виникнення.

У перекладі з англійської «usability» — можливість використовувати, але якщо говорити про юзабіліті інтернет-сторінок, то існує кілька різних трактувань. Спочатку так називали зручність користування сайтом або, як багато кажуть, зручність взаємодії користувача з інтерфейсом інтернет-ресурсу. Сьогодні юзабіліті стало цілою наукою, адже від того, наскільки комфортно відвідувачу буде на вашому сайті, прямо залежить його відвідуваність, а відповідно і прибуток від проекту.

«Золоті» правила успіху вашого сайту

Ми розібралися з вами, що таке юзабіліті інтерфейсу сайту, тепер необхідно ознайомитися з його основними параметрами — візуальними і функціональними. Візуальне usability впливає на сприйняття відвідувачами ресурсу, тому, розробляючи свій сайт, скористайтеся послугами досвідченого веб-дизайнера або навчіться самі по видеокурсам та спеціалізованій літературі. Такі знання зайвими точно не будуть.

До функціональних параметрів можна віднести структуру, навігацію і контент. Навчаючись розробці сайтів, методом проб і помилок, я вивів для себе 8 «золотих» правил успішного і функціонального інтернет-ресурсу.

Правило 1. Необхідно чітко структурувати інформацію. Кожен відвідувач вашого ресурсу хоче з мінімальними розумовими і тимчасовими витратами відшукати необхідну інформацію (послугу, товар), тому перш ніж наповнити інтернет-ресурс контентом, слід розробити його чітку структуру.

Під структурою розуміється ієрархія розміщених на ньому матеріалів. Якщо «розкладіть все по поличках», то спасибі вам скажуть не тільки відвідувачі ресурсу, але і веб-майстер, адже йому буде легше оновлювати і доповнювати інформацію. Розробляючи структуру інтернет-ресурсу. обов’язково орієнтуйтеся на певну цільову групу.

Правило 2. Розміщуйте інформацію, яка відповідає тематиці вашого ресурсу.

Ключ к успеху вашего ресурса, или что такое юзабилити сайта

Правило 3. Розташовуйте головну панель навігації в самому помітному місці сторінки. Вона повинна бути зрозумілою у використанні і відображати інформаційну структуру ресурсу. Відвідувачі будь-якого сайту першим ділом знайомляться з системою навігації і намагаються розібратися, як переміщатися по ресурсу. Ніхто з них не хоче напружувати свої звивини і витрачати час на пошуки того чи іншого розділу.

Якщо користувач в лічені секунди інтуїтивно не розуміє навігацію ресурсу, то він його швиденько покидає. Тому у ваших інтересах зробити панель навігації та меню доступними як для просунутих користувачів Всесвітньої павутини, так і для «чайників».

Правило 4. На кожній сторінці сайту повинна розташовуватися посилання на головну сторінку. Посиланням на головну сторінку може служити один із пунктів вертикального або горизонтального меню, або логотип компанії, розташований в шапці.

Правило 5. Це більше не правило, а рада :) . Встановіть на своєму ресурсі елемент навігації breadcrumbs (його ще називають «хлібні крихти»). Даний елемент виглядає як смуга у верхній частині інтернет-сторінок (Головна сторінка => Розділ => Категорія => Поточна сторінка). Кожен елемент цієї ланцюга містить внутрішню гіперпосилання, завдяки якій користувач може без особливих зусиль перейти в потрібну категорію або розділ, а також дізнатися. де він в даний момент знаходиться. Ось такі корисні і функціональні «хлібні крихти».

Правило 6. На всіх сторінках інтернет-ресурсу повинна бути одна і та ж система навігації.

Правило 7. Карта сайту повинна бути обов’язково. Для тих, хто не знає, карта — це сторінка, де розміщується модель структури сайту (щось схоже на зміст в книгах). Вона повинна бути доступна з кожної сторінки ресурсу, адже завдяки їй відвідувачі зможуть легко на ньому орієнтуватися. Грамотно вибудувана навігація — це один з головних параметрів ефективного юзабіліті.

Правило 8. Зробіть так, щоб ваш сайт працював швидко. Навчитися прискорювати завантаження веб-ресурсу можна навіть відео-уроків. Здається, ніби дрібниці, а насправді, якщо ресурс грузиться довше 3 секунд, то 40% потенційних відвідувачів його відразу покидають.

Як зрозуміти, чи зручний ваш сайт для відвідувачів?

Робота з юзабіліті, що означає роботу над зручністю, завжди спрямована на підвищення комфортності перебування відвідувача на інтернет-сайті і нерозривно пов’язана з такими аспектами, як:

дизайн ресурсу;

розташування функціональних елементів;

текстове наповнення;

коригування та форматування текстів;

логіка роботи елементів функціонала та ін.

Щоб ви могли розуміти, наскільки перспективний ваш проект, роботу з оцінки usability починайте вже в процесі створення сайту, продумуючи кожен елемент до дрібниць. Якщо ж ваш інтернет-ресурс діє вже давно, але ви незадоволені його віддачею, то проведіть аналіз юзабіліті.

Пропоную вашій увазі 5 ефективних способів аналізу зручності вашого ресурсу для відвідувачів. Який з них вибрати-вирішуйте самі.

Ключ к успеху вашего ресурса, или что такое юзабилити сайта

Аналіз статистики (Google Analytics, Bitrix, Яндекс.Метрики та ін). Практично на будь-якому сайті встановлені лічильники, дані яких надаються абсолютно безкоштовно. Таким чином, цей спосіб стає самим доступним для власників інтернет-ресурсів. Ви можете здійснити порівняльний аналіз статистики аналогічних сайтів, якщо цей доступ. Основні недоліки методу — поверховість висновків і недостатній обсяг даних.

Робота з відгуками гостей веб-ресурсу. Хіба може бути щось простіше, ніж поцікавитися у самого відвідувача, що б він хотів бачити на вашому веб-ресурсі? Багато розробники спеціально для цього розміщують зворотний зв’язок і форми голосування.

Якщо на вашому ресурсі які-небудь елементи викликають у юзерів обурення, вже не сумнівайтеся, вони з задоволенням висловлять своє «фе». Реалізувати зворотний зв’язок на сайті і обробити вхідні відгуки зовсім нескладно, головне — робити це не один раз, а періодично.

Тестування юзабіліті інтернет-ресурсу. У тестуванні вам допоможуть онлайн-сервіси, призначені для даних робіт.

Спостереження за діями гостей сайту. Для даного методу також можна скористатися Яндекс.Метрикою або Вебвізором. Вони запишуть всі дії і кроки гостей веб-ресурсу. Даний спосіб має масу переваг: різні варіанти висновків, великий обсяг даних, безкоштовний аналіз, чітка цільова група та ін. Даний спосіб дозволить вам розібратися, що саме заважає юзеру досягти мети на вашому ресурсі.

Проведення експертизи. Якщо ви хочете отримати високий результат, то можете замовити експертизу у професіоналів. Цей метод звичайно ж платний, але запевняю вас, один з найдієвіших.

І наостанок, хочеться сказати, що юзабіліті, в основному, базується на людські звички і психології. Створюючи новий інтернет-ресурс, намагайтеся зробити його максимально зручним і простим, це і буде ваш ключ до успіху.

Якщо ви ще не підписалися на новини нашого блогу, раджу вам не зволікати, і зробити це прямо зараз. Кожен день ми додаємо нові, корисні та цікаві статті по веб-розробці і просуванню сайтів. Не пропустіть :) До нових зустрічей!