Існує в інтернеті ідеальна довжина параграфа?

279

Від автора: на картинці нижче — справжня Велика Хартія Вольностей написана в 1215 році. В одинадцятому сторіччі пергамент був дуже дорогим, тому книжники дорожили простором, економили і писали латинською мовою.

Хоч це і виглядає досить красиво, але відсутність параграфів робить текст важким для читання – навіть якщо це латинська мова. Нашим очам, що звикли до сучасного характером листа, вкрай важко розібратися в суцільній стіні з тексту.

Навіщо взагалі нам потрібні ці параграфи?

У листі параграфи виконують три дуже корисні функції. По-перше, вони допомагають письменникові упорядкувати і правильно вибудовувати свої думки. По-друге, параграфи допомагають читачеві зробити закладку, щоб потім повернутися при роботі з текстом.

І нарешті, по-третє, параграфи служать смисловими вхідними і вихідними точками – маленькі закінчені шматочки тексту, допомагають орієнтуватися.

Яка ж ідеальна довжина параграфа?

Довжина речень у щорічному посланні президента США по роках

Приблизно такого розвитку і слід було очікувати, існує багато пояснень з цього приводу, і все ж загальна довжина скоротилася за останні 200 років.

Mark Liberman з LanguageLog написав програму, яка аналізує структуру кожного послання президента США, а також кожну «інавгураційну промову» починаючи з 1700-х років. Звичайно, довжина пропозиції злегка відрізняється від довжини параграфа, але між ними є певний зв’язок.

За графіком Марка видно, що середня довжина пропозиції зменшилася з 40 слів у реченні до менш ніж 20-ти у 2011 році. Для мене це не така вже й проблема, але для інших ще яка.

Що послужило причиною, але ми вже протягом довгого часу воліємо все більш короткі речення та абзаци.

У своєму «куточку письменника» BobBrooke радить:

«Спробуйте обмежити довжину параграфа до п’яти рядків, не речень. Якщо текст надто довгий, розбийте його на декілька параграфів або підтем.»

Природно, що в інтернеті «5 рядків» абсолютно різні поняття від пристрою до пристрою. Yahoo! StyleGuide пропонує:

«Стежте, щоб ваші параграфи були крихітними. Часто двох-трьох пропозицій достатньо.»

А це наводить нас на цікаве питання

Як front-end розробники/ дизайнери/ користувачі ми несемо відповідальність за розмір шрифту, кернінг, контраст та інші друкарські властивості, які допомагають нам досягти кращого користувацького досвіду.

Хіба це наш обов’язок намагатися підібрати ідеальну довжину параграфа для макета? (Підозрюю, більшість скаже немає).

«Ідеальна» довжина абзацу має бути різною для різних розмірів екрану? Те, що приємно виглядає на Kindle або настільному комп’ютері, природно, не буде так само добре відображатися на вашому айфоні.

Утиліта, яка приховує параграфи на маленьких екранах

Погляньте на приклад на малюнку, один і той же текст на різних пристроях: На телефоні зверху багато корисної інформації не видно, на екрані відображається лише пару абзаців. Текст в стилі «Великої Хартії Вольностей».

Що ж ми можемо зробити?

В ідеалі, ми повинні переписати контент під різні пристрої – «адаптивний контент». Зрештою, читання в метро відрізняється від читання в ліжку, так адже?

У даний момент (принаймні) написання різного контенту під кожен пристрій/ екран не вітається за маси практичних питань і великий робочого навантаження.

Але я довго думав про це, і повинен бути один прийом, щоб вмістити трохи більше параграфів на мобільні екрани без необхідності сильно зменшувати розмір тексту.

В інтернеті параграфи майже завжди виглядають однаково: вони починаються без відступу, а закінчуються відступом рівним порожній рядку (як на картинці нижче)

Але це тільки один із способів представлення параграфів – нехай навіть і найпоширеніший на сьогоднішній день. До недавніх пір більшість книг виглядало так:

У параграфах не було ніяких додаткових нижніх відступів – лише короткий відступ з кількох пробілів перед першим реченням. Майже у всіх книгах і газетах використовувався такий стиль для параграфів протягом двохсот років, поки він не почав планомірно, стійко виходити з моди в 1960-70-их.

Може, варто знову використовувати цю відмінну техніку, АЛЕ вже на пристроях з маленькими екранами? Широкоформатні настільні екрани сильно не зміняться в майбутньому, а ось на екранах мобільних медіа запити допоможуть використовувати параграфи набагато зручніше.

Такий підхід дозволяє зберегти звичайну довжину параграфа на великих екранах і потенційно поліпшити відчуття від читання на маленьких екранах. Даний спосіб не панацея, але з його допомогою цілком можна вмістити на екрані три абзаци, замість двох.

Необхідно провести ще кілька тестів на зручність, але, я думаю, це хороший метод.