Експерт заявив, що проблеми з окремими блоками живлення gigabyte куди глибше, ніж говорить компанія

11

Дипломований інженер, експерт з блоків живлення і позаштатний оглядач порталу techpowerup, доктор аріс мпіціопулос (aris mpitziopoulos) прокоментував недавню заяву компанії gigabyte щодо її невдалих блоків живлення gp-p750gm і gp-p850gm. На думку фахівця, корінь проблеми лежить не просто в невдало налаштованої захисту від перевантаження по потужності (over power protection, opp), а в цілому в невдалій розробці даних моделей блоків живлення.

Джерело зображення: techpowerup

Експерт вказує, що компанія офіційно відреагувала на ситуацію лише минулого тижня, хоча перші огляди, в яких вказувалося на проблему з вибухом компонентів даних блоків живлення, почали з’являтися ще в кінці жовтня 2020 року. Той же портал techpowerup повідомляв про даний неприємний факт в грудні минулого року. Однак виробник не попросив оглядача повернути бракований бп для аналізу і не запропонував новий зразок для огляду.

Також експерт поскаржився на те, що gigabyte спочатку не підібрала потрібні налаштування opp, яка автоматично завершує роботу пк в разі, коли показник потужності перевищує допустимі межі, закладені в сам бп. Крім того, він висловив сумнів у тому, що компанія могла знизити гранично допустиме значення потужності згідно opp у моделей gp-p750gm і gp-p850gm зі 120 ~ 150% до 110 ~ 120%, оскільки в даних бп використовуються комбінації аналогових контролерів і резисторів, що відповідають за opp. Під дією різниці температур ці резистори змінюють свої властивості. Залежно від умов експлуатації вони змінюють свій опір, тому з їх допомогою неможливо досягти такого малого діапазону opp. Як зазначає фахівець, точна настройка opp можлива тільки при використанні цифрових мікроконтролерів. Gigabyte також не згадує умови експлуатації, при яких застосовуються нові налаштування opp.

Він також спростував слова виробника тому, що блоки живлення виходили з ладу в результаті тривалої роботи за межами допустимої потужності. Посилаючись на стіва берка (steve burke), провідного оглядача з каналу gamersnexus, мпіціопулос зазначає, що позначені моделі бп виходили з ладу буквально протягом декількох хвилин з початку тесту. Його ж зразок gp-p750 gm в ході короткочасного перевищення ліміту opp відключився, а під час другого запуску без навантаження на основну лінію живлення просто вибухнув.

Заяви виробника про те, що проблеми спостерігалися тільки з блоками живлення, які використовувалися в тестах з обладнанням, що імітує навантаження протягом тривалого періоду часу і в умовах, близьких до спрацьовування захисту opp, а не в реальних умовах експерт також поставив під сумнів. Він послався на численні негативні відгуки на дані моделі бп від звичайних покупців, які придбали ці блоки живлення в різних точках роздрібних продажів. Фахівець також задався питанням, що в розумінні gigabyte означають ці самі «реальні умови». Для одних вони можуть означати постійну роботу комп’ютера в режимі простою, для інших — в іграх, а треті можуть використовувати свій пк для перевірки стабільності в тестах furmark і prime95. За словами мпіціопулос захист opp повинна працювати в будь-яких умовах експлуатації, в іншому випадку в ній немає ніякого сенсу, оскільки вона в будь-якому випадку не врятує бп в момент надмірного інтенсивного навантаження.

На його думку, компанія прекрасно знала про проблеми як мінімум з певними партіями даних моделей бп і тому в кінцевому підсумку повідомила про те, що вносить зміни в характеристики захисту opp. Але при цьому виробник не повідомив всіх покупців старих версій даних блоків живлення із завищеним показником opp і не запропонував їм заміну. Саме цим, на думку мпіціопулоса, можна пояснити заяву gigabyte про те, що вона готова зробити заміну блоків живлення тільки з певними серійними номерами.

У своєму висновку експерт припускає, що проблема з даними блоками живлення пов’язана не з неправильним налаштуванням захисту opp, оскільки багато блоків живлення виходили з ладу навіть при помірних навантаженнях і за короткий термін з моменту початку експлуатації. Тут мова йде, скоріше, про слабке інженерне рішення. На думку мпіціопулоса, проблема може полягати в несинхронній роботі транзисторів бп через наявність перешкод в драйвері для управління затворами або інших конструктивних недоліках. Однак для остаточного висновку необхідно порівняти моделі зі старих і нових партій бп, в яких виробник вніс зміни в характеристики захисту opp.