CMS — система управління сайтом

267

Від автора: я вітаю вас на нашому порталі сайтобудуванні. Сьогодні в мережі практично відсутні сайти, які працювали б без движків. У цій статті я вам розповім, що таке cms (система управління сайтом) і для чого вона потрібна.

Що таке CMS?

Отже, почнемо з самого визначення. CMS або движок, це програма-система, створена веб-розробниками для того, щоб управляти сайтами. По суті, вона складається з різних php-файлів. Як правило, пишеться саме на цій мові, в рідкісних випадках на інших (наприклад, Django написана на Python).

Необхідна така система для того, щоб наш сайт ожив, щоб їм можна було управляти в візуальному режимі, без знання коду і складних технічних штук. По суті, після установки движка він надає так звану адмінку або панель управління, з якої можна в інтуїтивно зрозумілому режимі додавати нові сторінки і запису, завантажувати на сайт файли, змінювати зовнішній вигляд, встановлювати розширення і все це максимально просто і зрозуміло.

Якщо виходить якесь оновлення, ви побачите це в панелі управління. Оновлювати подібні движки особливо важливо, тому що разом з оновленням розробники можуть залатати якісь дірки в безпеці.

Чому cms необхідна?

Без движка просто неможливо уявити, як зберігалися б сайти з тисячами сторінок, навіть з десятками тисяч, а таких у мережі не так вже й мало. Справа в тому, що якщо говорити про простий статичний html-сайті, то створити його просто, але в той же час керувати ним неймовірно складно.

Чому так? Ну самі подумайте, щоб опублікувати нову статтю потрібно створити html-файл, куди скопіювати потрібний текст. Причому вам доведеться прописувати всі теги самостійно, кожен абзац поміщати в тег

кожен малюнок ви будете вставляти не через простий інтерфейс адмінки движка, а шляхом написання тега img з правильним шляхом до файлу.

Я вже не кажу про те, що якщо ви хочете зробити свій сайт хоч трішки функціональним, вам доведеться використовувати php. Наприклад, у WordPress за замовчуванням є багато віджетів: нові записи, форма пошуку, хмара тегів і т. д. Щоб все це реалізувати на чистому статичному сайті, вам доведеться самостійно писати код, користуючись зв’язкою мов JavaScript+PHP. Навіть якщо не самостійно, все одно десь доведеться підглянути, скопіювати, переробити. Все це не дуже просто для новачка.

Движок позбавляє вас всіх цих проблем. Захотів додати якийсь функціонал? Без проблем, знайди і постав потрібний плагін. Навіть якщо не знайдеш, майже завжди можна знайти сотні спеців по CMS, які за грошову плату зроблять тобі те, що потрібно.

Чим популярніший движок, тим легше вирішити проблеми, які у вас можуть виникнути при його використанні. В цьому плані я всіляко рекомендую використовувати WordPress. Виникла якась проблема з цим движком? Тисячі ресурсів і форумів, офіційна документація, десятки тисяч плагінів, сотні спеців, які знайдуть і усунуть яку-завгодно проблему. Таким чином, у вас практично немає шансів, щоб з’явилася якась проблема, яку неможливо вирішити.

Теж саме з безпекою. З одного боку, чим популярніший система, тим легше її зламати, але насправді, якщо ви зі свого боку робите дії щодо підвищення захисту, то вам зломщики вже не так страшні.

Таке ж становище і з іншими популярними движками. Наприклад, Drupal і Joomla, хоча ними користується в 5-7 разів менше людей, ніж WordPress. Основна його перевага в тому, що він дуже простий у використанні, практично заточений під новачків. Користуватися ним можна, не маючи навіть базових знань про сайтобудуванні.

Наприклад, якщо ви не знаєте нічого про бази даних. Хоча при установці будь-якого движка потрібно створити цю саму базу, але робиться це в пару кліків повністю візуальному інтерфейсі. Справа в тому, що при написанні нових постів, додавання сторінок і коментарів все це потрапляє в базу даних – це загальне сховище інформації вашого проекту і воно просто необхідно для функціонування будь-якого движка.

Отже, я думаю, ви трохи зрозуміли, як відбувається в cms управління сайтами. Наступний крок – правильно налаштувати свій ресурс, тому що від цього багато в чому залежить його успіх у майбутньому. У цій серії уроків ви можете знайти 12 корисних розширень для WordPress, які зроблять ваш сайт краще. А тут те ж саме, але тільки для Joomla.

Отже, сьогодні ми розібралися з тим, що таке cms і навіщо вона потрібна. Підписуйтесь на наш блог, якщо вам цікаві веб-технології.