Apple і dell могли укласти угоду, яка змінила б світ пк

12

Через 10 років з дня смерті стіва джобса (steve jobs) майкл делл (michael dell) видав мемуари, в яких розповів про колишнього глави apple. А ще він повідав про одну угоду, що не відбулася: джобс намагався переконати його ліцензувати пз mac для роботи на комп’ютерах з процесорами intel.

Джерело: cnet.com

За 10 років, що минули після відходу з життя джобса, iphone, mac і ipad перетворили apple в одну з найдорожчих компаній світу: більше мільярда людей зараз використовують технології apple в повсякденному житті. Це дуже відрізняється від 1997 року, коли джобс повернувся на посаду тимчасового глави apple, і від банкрутства компанію відокремлювали лічені місяці. Джобсу довелося шукати допомоги ззовні – він отримав $150 млн інвестицій від microsoft і білла гейтса (bill gates), а також був змушений підтримати internet explorer замість netscape navigator. Однак менш відомим є той факт, що джобс намагався укласти угоду з майклом деллом і належить йому однойменною компанією, і ця угода могла б змінити курс apple і історію всієї іт-індустрії.

В опублікованій на цьому тижні книзі мемуарів «грай чесно, але перемагай» (play nice but win) делл розповів про те, як в юності захопився комп’ютером apple ii, про першу зустріч з джобсом, про те, як багато років по тому джобс спробував ліцензувати йому mac os x. Незважаючи на те, що преса називає їх суперниками, делл запевняє, що вони з джобсом стали добрими друзями. Він описує засновника apple як блискучого підприємця, досвідченого маркетолога, мрійника та ідеаліста, який змінив бізнес в цілому.

Делл цікавився обчислювальною технікою з самого дитинства. У 8 років його увагу привернув калькулятор від national semiconductor, а в 14 років (в 1979 році) він благав батьків дозволити йому купити комп’ютер apple ii, який коштував дорого — $1298. Навесні наступного року майкл вперше зустрів джобса особисто. А п’ять років по тому, коли делл почав свій перший бізнес-проект в кімнаті гуртожитку, він називав джобса своїм другом. До 1993 року джобс вже був звільнений з apple і заснував компанію next, яка випустила красиву, але дорогу робочу станцію з власною ос і програмою webobjects для створення веб-додатків. Цього року джобс приїхав до делла в техас і спробував переконати його використовувати ос next на комп’ютерах dell, стверджуючи, що вона краще, ніж windows, і таке рішення змогло б підірвати ринок робочих станцій на unix, де панувала sun microsystems. Однак під платформу next було не так багато пз, і клієнтів вона не цікавила. Тим не менш, dell трохи попрацювала з next і використовувала webobjects для створення свого першого інтернет-магазину в середині дев’яностих.

Джерело: cnet.com

У 1997 році джобс повернувся до apple і звернувся до dell з новою пропозицією. Mac os запустили на процесорах intel x86, які складали основу пк dell-і джобс запропонував ліцензувати систему, щоб дати покупцям можливість вибирати між нею і windows. Делл вирішив, що це була чудова ідея, і його компанія цілком могла платити роялті за кожен проданий комп’ютер під управлінням mac os, однак джобс, побоюючись за майбутнє apple, бачив це по-іншому. На комп’ютери dell повинні були одночасно встановлюватися і windows, і mac os-після чого користувач повинен був робити вибір, на якій платформі йому працювати. При цьому ліцензійні відрахування dell довелося б платити за кожен проданий пк, а не за кожен вибір, зроблений на користь mac os. Але була і ще одна проблема: джобс не гарантував доступ до mac os через три, чотири або п’ять років, що доставило б споживачам dell істотний дискомфорт.

У жовтні 1997 року стався інцидент, після якого майкл делл став вважатися заклятим ворогом apple. В ході виступу на галузевій конференції, деллу поставили запитання, що б він зробив на місці джобса, який в той момент повертав apple до життя. Спочатку делл не хотів відповідати, але коли питання повторили, він заявив: “що б я зробив? я б продав компанію і повернув гроші акціонерам”. Зараз він характеризує це висловлювання як “дурне»і “непрофесійне”. Однак фраза мала вірусний ефект, і в підсумку деллу прийшов електронний лист від джобса: «гендиректорам потрібно вести себе пристойно. Бачу, ви такої думки не дотримуєтеся”. У підсумку вони здзвонилися, і делл розповів про контекст, в якому прозвучало це висловлювання. Джобс, здається, його зрозумів.

Однак кілька тижнів по тому джобс в ході внутрішнього заходу apple вивів на великий екран велику фотографію делла і цю його цитату і фактично виставив його ворогом компанії. Зараз делл вважає, що це був вимушений крок, і співробітникам apple дійсно на той момент необхідний був зовнішній ворог, завдяки якому компанію вдалося б вивести з депресивного стану. Більше того, він не виключає, що на місці джобса зробив би те ж саме. Однак, незважаючи на реальне або уявне суперництво apple і dell, на рівні особистих відносин засновники компаній так і залишалися швидше друзями — принаймні, так стверджує делл у своїй книзі.