Аксіома: адміністратор MySQL крутіше всіх інших адмінів!

465

Від автора: знаєте анекдот «в тему»? Ну, слухайте! Зустрілися якось три адміна: адміністратор MySQL, складу та магазину. І вони посперечалися між собою, хто з них головний… Поки все! А далі ми придумаємо разом. З’ясуємо, чи насправді адмін СУБД крутіше всіх?

Хто такий адміністратор СУБД?

Простіше кажучи, цей фахівець, який відповідає за «здоров’я» використовується примірника системи управління БД. Це як мінімум! А по максимуму зона відповідальності адміна може починатися в одному місті і охоплювати цілий регіон або навіть область. Не вірите? Тоді я розповім не анекдот, а випадок з власного життя.

В епоху своєї «професійної» молодості я вийшов зі стін Вузу, «обтяжений» вантажем теорії по кільком мовам (звичайно, програмування) і хорошим знанням основ реляційних БД. Що стосується практики, то вона мені здавалися «справою» наживным, і я серйозно розглядав можливість реалізації себе як фахівця в адмініструванні MySQL або іншої подібної СУБД.

Загалом, взяли мене на роль стажиста в одну «немаленьку» мережа супермаркетів. Дали перелік усіх відділень, навчили підключатися віддалено, надали опис всіх БД і їх таблиць. Забув додати, що до цього «дядько» займав дану посаду і знав всю систему «на зубок» просто взяв і пішов. Загалом, після тижня мук і успішно-неуспішних мук зрозумів, що на практиці я від звичайного «чайника» відрізняюся не дуже… щось мене понесло в «ностальгію» :) .

Це я до того, що «лікувати» СУБД не так вже й легко. Особливо, якщо ви не знаєте її структури, особливостей будови і не брали особистої участі у створенні і розгортанні всієї системи.

Особливість MySQL

Перш ніж перейти до огляду того, що являє собою адміністрування MySQL, давайте згадаємо, що ми знаємо про цю СУБД:

Широко поширена в інтернеті – на ній побудована більша частина движків для сайтів.

Є безкоштовною – якоюсь мірою це пояснює її популярність.

Побудована на основі теорії реляційних баз даних – це означає, що реалізуються на її основі сховища складаються з таблиць, взаємопов’язаних між собою. Завдяки чому можна, наприклад, здійснювати вибірки відразу з декількох таблиць.

Підтримує мову структурованих запитів (SQL) – у цій «сфері» MySQL зберігає певну самобутність із-за особливостей синтаксису.

Підтримується десятком найбільш популярних мов програмування – що також сприяє її поширенню.

Зрозуміло, що популярність СУБД в Мережі не гарантує їй поширення в промисловості, торгівлі та інших «реальних» сферах. Але не все так однозначно, як здається на перший погляд.

Чи відомо вам, що MySQL спочатку створювалася для роботи з величезними масивами даних. Завдяки чому протягом більше п’яти років вона використовувалася в «промислових» масштабах, тому що забезпечувала більш високу швидкість обробки даних.

Багато аналітиків прогнозують, що MySQL поверне свою «колишню велич» і знову стане передової промислової системою управління БД. Так що навички адміністратора MySQL в найближчому майбутньому будуть затребувані не тільки в Мережі, але і за її межами.

Що повинен вміти і знати адмін

Ну, питання трохи дивакуватий, оскільки все, що ми з вами вивчаємо протягом кількох десятків статей, це як раз ті знання, якими повинен володіти кожен адмін. Але давайте все-таки спробуємо трохи узагальнити, щоб ви могли уявити собі, з чим вам доведеться «воювати» в майбутньому.

Чим займається адміністратор:

Бере участь у проектуванні та розгортання СУБД.

Забезпечує її безперебійну роботу.

У разі виникнення конфліктів (між вузлами, обладнанням) усуває їх.

Здійснює побудова і контроль доступу до сервера БД – управління користувачами і їхніми привілеями.

Забезпечує безпеку роботи сервера.

Настройка і контроль створення бекапів і резервних копій.

Оптимізація існуючих БД – настройка кешування і т. д.

Що повинен знати:

Особливості админок MySQL різних програмних оболонок – з деякими з них ми вже зустрічалися, а з деякими ще познайомимося.

SQL – зрозуміло.

Основи програмування – стане у нагоді при написанні тригерів і збережених процедур, що використовуються для автоматизації завдання з адміністрування.

Будова Мережі – вся СУБД побудована на основі моделі «сервер-клієнт» і найчастіше використовується в інтернеті.

Основні типи даних, моделі взавимосвязей між даними таблиці.

І ще багато чого :) .

До чого все це

Сьогоднішній наш урок вийшов трохи оглядовим. Але це для того, щоб ви зрозуміли, що адміністрування MySQL потрібно вчитися. Що адмін – це серйозна професія, і що адмін СУБД в наш час важливіше, ніж адміністратор якогось кафе чи магазину. Тому сучасні торговельні заклади працюють на основі СУБД. І без тлумачного адміна баз даних «впаде» і «делікатесне» кафе, і «брендовий» супермаркет. Ось такий анекдот виходить!