7 рад з внутрішньої оптимізації сайту

321

Від автора: у цьому уроці ми поговоримо про внутрішню пошукової оптимізації сайту. Відразу обмовлюся, що я не СЕО-фахівець і не займаюся професійно просуванням сайтів, а тому цілком можливо, що деякі тези, озвучені в уроці, можуть бути спірними.

Тут я просто хочу поділитися з Вами рекомендаціями та порадами, які грунтуються на практичному досвіді, які Ви потім можете також застосувати на практиці. По ходу уроку ми будемо використовувати в якості прикладів кілька сайтів, які були мною успішно оптимізовані для пошукових систем. При цьому при оптимізації сайтів не було витрачено ні копійки, тобто проводилася виключно внутрішня оптимізація.

Отже, приступимо…

Перш, ніж приступати до оптимізації сайту, необхідно скласти декілька (мені зазвичай достатньо 3-5) пошукових запитів (далі – ПЗ), за яким повинен шукатися Ваш сайт в пошукових системах. Під пошуковими системами тут розуміються 2 найбільш популярних в рунеті – Google і Яндекс.

При підборі пошукових запитів необхідно тверезо оцінювати свої можливості, оскільки ми домовилися тільки про внутрішньої оптимізації (тобто без бюджету), відповідно, включати в список ПЗ високочастотні (далі – ВЧ) запити було б нерозумно.

Що таке ВЧ запити? Думаю, Ви вже стикалися з цією абревіатурою. Якщо так, то повинні були чути також абревіатури НЧ (низькочастотні) і СЧ (середньочастотні) запити. Все це запити, які користувачі вводили в пошукових системах. Відповідно, ВЧ запити – це найбільш популярні запити (в залежності від тематики пошуку в середньому більше 10 000 в місяць). НЧ запити – найменш популярні (кілька десятків або сотень в місяць – 1 знову ж таки це залежить від тематики). Ну а СЧ запити – щось середнє між ними (скажімо, до 10 000).

Крім того, як відносний критерій визначення частотності запитів, можна керуватися кількістю слів у запиті. Наприклад, запит «гітара» буде ВЧ. Запит «купити гітару» вже можна віднести до РАХ. Запит «купити гітару дніпропетровськ» відноситься до НЧ. Але це, як зазначалося, відносний критерій частотності.

При визначенні частотності запитів і складанні ПЗ можна скористатися сервісом від Яндекса – http://wordstat.yandex.ru/, який показує частотність того чи іншого запиту за місяць по регіонах. Давайте для прикладу візьмемо сайт msstudija.com.ua, який я свого часу оптимізував. Це сайт салону краси. Сам салон краси розташований у Дніпропетровську, а тому логічно, що, насамперед, замовнику необхідно було, щоб її сайт знаходили жителі Дніпропетровська. Якщо його знайдуть, припустимо, жителі Києва – це також непогано… але кияни навряд чи масово пройдуть наводити красу в інше місто.

Отже, заходимо на сервіс Яндекса:

wordstat

Тут уточнимо регіон – я вибираю, відповідно, Україну, ну й залишу всі регіони. Хоча можна було б залишити тільки Центр.

регион

Тепер почнемо формувати ПЗ для сайту. Для початку подивимося запит «салон краси»:

запрос

Бачимо, що це ВЧ запит – більше 40 000 показів в місяць. Нижче можемо знайти ще запити, які мали місце бути, і які, швидше за все, будуть пов’язані з тематикою введеного нами запиту. Знаходимо нас цікавить запит:

запрос

Запит «салони краси в дніпропетровську» та його словоформи показувався 426 разів. Цілком прийнятно для нас. Це, звичайно, не 40 000, але це також цільова аудиторія, яка шукає салон краси в шуканому місті. Це і буде перший запит (він же основний), за яким буде здійснюватися оптимізація. Аналогічним чином складаємо ще кілька запитів. Логічно, що якщо цікавить ПЗ не було взагалі переглядів (або їх число мало), то оптимізувати сторінку під цей запит просто безглуздо. Краще підшукати інший.

В принципі, для цього сайту замовнику було досить одного цього запиту. Отже, ПЗ нами складені – можемо приступати до оптимізації. Тут слід акцентувати увагу на тому, що під один ПЗ оптимізується 1 сторінка. Тепер у вигляді порад:

Порада 1.

Тег title. Цей тег визначає ім’я документа. Його частка в оптимізації сторінки під запит, на мій погляд, найбільш вагома. В принципі, про це свідчить хоча б той факт, що в результатах пошуку виводиться титл сторінки, а під ним опис або частина тексту сторінки. Відповідно, краще робити так, щоб титл кожній з сторінок був унікальним, і щоб ПЗ обов’язково присутній в титлі. При цьому набагато краще буде, якщо ПЗ буде знаходитись як можна ближче до початку титла. В ідеалі сам титл і повинен представляти пошуковий запит.

Щодо довжини титла…

Хоча офіційно (з посиланням на джерело в Гуглі/Яндексі) ніде не згадується про те, що довжина титла не повинна перевищувати певної кількості символів, але, все ж, рекомендується обмежувати довжину. Оптимальним значенням буде 50-80 символів.

Порада 2.

Мета-теги keywords і description. Хоча представники Google і Яндекс говорять про те, що їх пошукові роботи вже не надають серйозного значення цим тегам, їх не варто забувати, і заповнювати хоча б за принципом «на всякий випадок». На мій погляд, все ж пошуковики використовують вміст цих тегів при ранжируванні, нехай їх частка при цьому і буде не настільки велика, як раніше. При цьому Google використовує вміст опису документа (тег description) для формування фрагмента тексту під посиланням на сайт в пошуковій видачі. Тому в описі слід писати короткий осмислений текст (або пов’язані фрази), що включає в себе ПЗ. В тегу keywords перерахуйте ключові слова (фрази) через кому, але при цьому ті, які зустрічаються на сторінці.

Порада 3.

Важливу роль в оптимізації сторінки грають теги заголовків H1-H6. Особливо важливий тег заголовка першого рівня – h1. Зустрічатися на сторінці він повинен тільки 1 раз, для всіх інших заголовків краще використовувати другий і наступний рівні. Для того, щоб текст в заголовку не виглядав потворно – просто призначте для них відповідні стильові правила. Оскільки тег h1 так важливий, то логічно, що в ньому повинен бути присутнім ПЗ. При цьому бажано, щоб заголовок був розташований як можна вище, тобто не де-небудь загубився в середині сторінки. Можна в заголовку просто продублювати титл сторінки, як я це зробив, приміром, на сайті artmobile.ua

Порада 4.

Теги b і strong. Ці теги також мають чималу вагу для пошукових систем, оскільки призначені для виділення певної інформації із загального контенту. При цьому тег b використовується для графічного виділення, а тег strong – для логічного виділення, хоча результат роботи обох тегів однаковий. Якщо говорити простіше, то в теги strong якраз і можна укладати ключові слова у загальному тексті, як би логічно виділяючи їх з потоку.

Порада 5.

Атрибути alt і title картинок (тега img). Для пошукачів їх вміст також має певну вагу, а тому не лінуйтеся заповнювати обидва атрибути картинок. При цьому слід відрізняти ці 2 атрибута. В атрибуті alt укладено альтернативний текст, який буде показаний на місці картинки, якщо вона не доступна. В атрибуті title представлена додаткова інформація про зображення. Якщо на Вашому сайті є логотип, то можна в його описі просто продублювати титл сторінки.

Рада 6.

Щільність ключових слів. Коли Ви пишете оптимізований текст для сторінки сайту, то повинні пам’ятати, що це має бути саме текст, а не набір ключових слів у заголовках і тегах виділення тексту. Пошуковики відстежують щільність того чи іншого ключового слова на сторінці, тобто якщо слово (фраза) зустрічається на сторінці частіше за інших, то воно буде ключовим – передає суть (зміст) сторінки. Рекомендована щільність ключових слів на сторінці – 5-7%. Перевищувати поріг в 10% украй не рекомендується, бо можна досягти протилежного результату, тобто замість виведення сайту в ТОП по ПЗ він буде знаходитися десь «у хвості». Для визначення щільності ключових слів існує безліч сервісів. Можу порадити Вам сервіс http://tekto.biz/sick/ns.php. Наприклад, сайт artmobile.ua покликаний шукатися у ЗВ «запчастини для мобільних телефонів» для регіону «Україна»:

тошнота

Рада 7.

Останній порада, яку я дозволю собі дати в цьому уроці, стосується контенту на сайті. Весь пораду можна звести до однієї фрази – текст на сайті повинен бути унікальним і якісним. В принципі, про якісності тексту вже говорилося в попередньому раді. Так от, на оптимізованної сторінці вкрай не бажаний рерайт (переписування авторського тексту з лексичними правками). Якщо ж він все-таки є, то повинен бути якісним. В ідеалі текст повинен бути унікальним (авторським) – тоді його по достоїнству оцінять пошуковики.

Висновок

Це основні поради та рекомендації, якими я хотів з Вами поділитися. Звичайно ж, тема оптимізації цими радами далеко не вичерпується – це, так би мовити, лише частина айсберга, але, тим не менше, частина ця важлива.

Для прикладу я показав тільки 2 сайту, з якими працював, хоча насправді їх було більше – всі вони були успішно оптимізовані під свої ПЗ і по конкретних регіонах знаходяться в Топі пошукової видачі.

На цьому наш сьогоднішній невеликий урок завершено. Сподіваюся, Ви знайшли тут для себе щось нове і зможете з успіхом використовувати у своїй практиці. Удачі Вам і до нових зустрічей!